مقبل به دیار باقی رفت .... اولین باری که دیدمش توی اردوها بود . وقتی که کوله من رو که توی یه شیب برفی بدون حمایت گذاشته بودم رو شوت کرد و بعدش معذرت خواست که چنین کاری کرده ... گفت فقط برای این بود که بدانی باید برای کوله ات حمایت مناسب فراهم کنی ... چیزی که خودش در آخرین صعودش فراموش کرد ... یادش باقی و روحش شاد .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٦/۸/٢٦ 

چگونه قدرت بالاکشی خود را تا 20 درصد توان خود افزایش دهیم ؟!

اگر دوست دارید که قدرت بالاکشی خود را تا 20 درصد حداکثر توان خود افزایش دهید در زیر می توانید روش مناسب را پیدا کنید . کافیست تمرین زیر را سه بار در هفته و تا مدت 10 هفته تکرار کنید !! بله به همین سادگی فقط نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این تمرین را به صورت کامل و طبق روش ارائه شده انجام دهید .

ابتدا باید از خود یک تست بگیرید تا ببینید چند حرکت بالاکشی کامل را می توانید بر روی یک برد تمرینی به درستی به اتمام برسانید . این تعداد را یادداشت کنید و محاسبه کنید که اگر 20 درصد به این مقدار اضافه شود چقدر می شود ؟ این مقدار در واقع همان هدف نهایی ما در این تمرین می باشد . برای رسیدن به این هدف ما باید مطابق با زیر عمل کنیم :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای انجام این کار ما تعدادی وزنه به بدن شما اضافه می کنیم . این کار را برای آن انجام می دهیم تا گرانشی بیشتر از حد معمول در شما ایجاد شود . تصور کنید که پاهای شما چقدر سبک خواهد شد زمانی که یک کوله را از دوش خود بردارید و یا چوب های اسکی را از پاهای خود باز کنید . ما می خواهیم همین شرایط را شبیه سازی کنیم . کلید این کار تمرین با یک وزنه 10 تا 30 پوندی می باشد تا بتوانیم شرایط ایده آل را برای شما شبیه سازی کنیم . بعد از انجام این تمرینات ، شما احساس می کنید که بر روی سنگ در حال پرواز هستید و اثرات جاذبه بسیار کم شده است .

حال می توانیم به برنامه تمرینی بپردازیم . در یک فعالیت عادی سنگنوردی و صعود خود ، 5 ست بالاکشی با وزنه را به برنامه خود اضافه کنید . ترجیحاٌ این کار را در پایان تمرینات خود انجام دهید هنگامیکه عضلات به صورت کامل گرم شده اند . برای 4 هفته اول ، از یک وزنه کمربندی 10 پوندی استفاده نمایید . 5 ست بالاکشی را با این وزنه انجام دهید و بین هر ست 3 دقیقه استراحت نمایید . از هفته پنجم تا هفته هشتم مقدار وزنه را تا 20 پوند افزایش دهید . در دو هفته آخر نیز مقدار وزنه را تا 30 پوند افزایش دهید . بعد از پایان این ده هفته 5 روز را به خود استراحت دهید و در پایان این 5 روز بار دیگر توان بالاکشی خود را تست کنید . مطمئناٌ متعجب خواهید شد .

در صورتیکه شما نمی توانید در حالت عادی 10 بار عمل بالاکشی خود را انجام دهید این تمرین برایتان توصیه نمی شود . در این حالت از وزنه استفاده نکنید و برای انجام کامل تمرین از کمک دوستانتان بهره بگیرید .

 

اگر وزن شما از 68 کیلوگرم کمتر می باشد از نصف وزنه های گفته شده در بالا استفاده کنید


منبع : http://www.nicros.com/archive/archive09.cfm

ادامه دارد ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٦/۸/٢٥


 

سه اصل اساسی تمرینات بلدرینگ :

دانش در مورد نحوه تمرینات به شما این امکان را می دهد تا یک برنامه تمرینی مناسب برای خود طراحی کنید و این برنامه در عین کارآمد بودن برای شما بهترین استفاده از زمان را نیز برای شما ممکن سازد . ممکن است شما از ورزشهای قبلی که انجام می داده اید با این سه اصل آشنا باشید ولی باید بدانید چطور از این سه اصل برای طراحی برنامه تمرینی خود استفاده کنید . حال اجازه بدهید در مورد سه راس این هرم بیشتر با هم صحبت کنیم :

راس اول : منفرد سازی

این اصل را می توان اصل برف دانه نیز نامگذاری کرد . این اصل بیان می کند که هیچ برنامه تمرینی برای دو سنگنورد در دنیا یکی نیست . به این عبارت که هر فردی با توجه به تواناییها و نقاط ضعف و قدرت خود نیازمند برنامه تمرینی خاص خود می باشد . بهترین برنامه تمرینی برای شما ، متمرکز بر نقاط ضعف شما می باشد . این برنامه باید زمان کافی برای ریکاوری و همچنین قابلیت خاص جهت داشتن بیشترین خروجی را با توجه به ورودیهای ممکن دارا باشد . همانطور که در دنیا هیچ سنگنورد دیگری دقیقاٌ مشابه شما نیست هیچ برنامه تمیرینی را نیز نمی توان از روی سنگنوردی دیگر کپی برداری نمود . این برنامه کپی شده ممکن است منجر به افت شما و یا حتی باعث ایجاد آسیب در اندام شما شود .

 

 

اصل دوم : اختصاصی بودن

اصل اختصاصی بودن ، مهمترین مساله ای است که همه سنگنوردان باید به آن توجه کنند . این فرضیه به سادگی به این مطلب اشاره می کند که هر چه فعالیتهای انجام شده توسط یک ورزشکار ، در راستای همان ورزش و مشابه آن باشند ، این کار باعث افزایش کیفیت و توان ورزشکار در انجام آن ورزش خاص می شود . به عنوان مثال تمرینات ورزشی که شرایطی شبیه به شرایط صعود را فراهم می کنند بهترین تمرینات جهت ارتقای کار سنگنورد می باشند . به طور مثال در مورد سنگنوردی فعالیتهای بلدرینگ ، کمپوس بورد و تمرین در طبیعت می توانند بیشترین تاثیر را داشته باشند .

همچنین در نظر داشته باشید که تمرینات طراحی شده حتماٌ باید عضلات مورد نظر را درگیر نموده و سیستم انرژی رسانی بدن در شرایط واقعی را تقویت کنند .

اصل سوم : تمرین بیش از توان ( اضافه بار )

این اصل قدیمی ، یادآور این مطلب است که جهت پیشرفت در یک فعالیت باید به مرور زمان ، بالاتر از حد توان خود تمرین کنید . شما می توانید با افزایش قدرت و توان خود به این مساله دست پیدا کنید . همچنین این مساله را می توانید با افزایش سرعت تمرینات یا کم کردن استراحتهای بین تمرینات خود بدست آورید .

بهترین راه افزایش " اضافه بار " استفاده از برنامه تمرینی مناسب می باشد . به عنوان مثالی برای این مطلب ، یک کوهنورد آلپاین برای افزایش استقامت خود باید ساعتهای تمرین خود را در طول روز افزایش دهد . یک سنگنورد سرطناب برای افزایش استقامت خود باید از استراحتهای بین تمرین خود کم کند و ...

منبع : http://www.nicros.com/archive/archive01.cfm


ادامه دارد ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٦/۸/٢٢ 

قلعه ای بلند برفراز جنگلهای فومن ... قلعه رودخان


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٦/۸/۱٧ 

پاشو گذاشت روی اون گیره کوچولوئه ... و باز هم به دستاش فشار آورد ... مثه گذشته ها با این تفاوت که این بار اصلاٌ آماده نبود و فشار زیادی روی بازوهاش حس کرد . ولی اون هیچ وقت کم نمی آورد ... بازهم با سر و صدا خودش رو به بالا رسوند . همون سرو صداهای همیشگی . رسید اون بالا و از اون بالا می تونست رفقای قدیمی رو نگاه کنه . جاده مورود و زورو که اونو خط خطی کرده بود . مجسمه دماغ و آفتاب داغ و درختای بلندی که پاییز رنگشون رو رنگارنگ کرده بود و زیر پاهاش بودند ... همه اینها قشنگ بود ...

خدایا شکر .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٦/۸/۱٧


میدونی ... اون زمونا وقتی تازه شروع کرده بودم به سنگنوردی و اشتیاق زیادی وجودم را پر کرده بود با نوشته هاش آشنا شدم . اول به دست خط هاش عادت کردم و مطالبش رو دنبال می کردم . اولین بار هم توی بندیخچال دیدمش . موقعی که با یه پیتزا و یه نوشابه نصفه شبی پا شده بود اومده بود بالا برای سنگنوردی . حالا از اون موقعها خیلی گذشته . اون الان یه جای دیگه است . بعضی وقتها یه سری به نوشته های قدیمیش می زدم ولی واقعیتش دلم می گرفت . چون دور بودنش سخت بود . گرچه اون موقع هم که بود مخالف و موافق زیاد داشت . خیلیها حرفهای مختلفی می زدند ولی چه اهمیتی داره . اون کار خودش رو کرد و جا داره که هیچ وقت افرادی مثل علی پارسا رو که برای علمی کردن کوهنوردی زحمت کشیدن فراموش نکنیم . از اینجا می خوام بهش بگم که هر جایی هستی ... اگه کوه داره و نداره ... اگه خوش می گذره یا سخت ... هر طوری که هست ... بدون که ارزش کارهات از بین نرفته ...

و این هم یکی از نوشته های قدیمی وبلاگش :

 همیشه آسمان زیبایی هست ...

همیشه کوه بلندی هست ...

همیشه یخچال های باشکوهی هستند ...

جایی هست جایی همین دورو بر .

و همه این سکوت و آرامش در انتظار است . شاید به فاصله ای نه چندان دور . یک روز دوروز شاید هم یک هفته .

اما این فاصله را فقط خواستن پر می کند .

اینکه بخواهی بروی

اینکه حسابگر نباشی

اینکه قدم در راه بگذاری و بروی . بروی تا آن بالا تا آنجایی که می شود بالا رفت و بعد ...

حتماٌ کوه دیگری آسمان دیگری هم هست که تو را صدا کند . جایی که دلت هوایش را بکند و بگویی ببار ... آسمان

ببار

همین .

؛ و اگه دوست داری یه سری به وبلاگش بزن . اگه نوشته هاش رو دوست داری خوشحالت می کنه ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٦/۸/٧