اگر ادعای جسارت و جرات داری این عکس رو ببینی برای اینکه دیگه اینقدر به خودتون نبالی :)

این عکس هم برای از بین بردن کل کل افراد سولو کار !

راستی به نظر شما درجه صعود این بز چنده ؟ نگاهش برای گیره ناخنی بعدی منو کشته !!

شاد باشید .

فعلاً همین ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/٢٤


در این متن ، قصد دارم تا ۵ جی پی اس برتر از دید وبلاگ کوهنوردی نشان زندگی را معرفی کنم .با توجه به سابقه ای که در کار با GPS  ها داشته ام از نظر من و جهت انجام فعالیتهای کوهنوردی دستگاههای زیر می توانند مقام 1 تا ۵ را داشته باشند .

( قابل توجه آنکه با توجه به خدمات و پشتیبانی دستگاههای Garmin این دستگاهها از بین مدلهای شرکت گارمین انتخاب شده اند و ممکن است شرکت های دیگر چون ماژلان نیز در این رنکینگ سهم عمده ای داشته باشند . )

قابل توجه آنکه به نظر من مقامهای اول تا سوم می تواند بسته به کاربری که فرد نیاز دارد تغییر کند .

1 . Oregon 550

این مدل GPS به تازگی توسط شرکت گارمین ارائه شده است یکی از رویاهای خود من را پوشش داده است و آنهم Geotag است به این صورت که امکان عکاسی از طریق GPS با یک دوربین 3.2 مگاپیکسلی و زوم 4x  دیجیتال فراهم شده است . این خاصیت به این صورت است که شما می توانید عکسهایی را که گرفته اید از طریق نرم افزارهای تحت وب مانند Picasa  ملاحظه نمایید . ( موقعیت جغرافیایی شما در لحظه عکاسی در دل این عکس نهفته می شود ) این یک قابلیت فوق العاده است چون من خودم خیلی وقتها با گرفتن عکس گزارش نویسی می کردم و گاهی اوقات فراموش می کردم که این عکس مربوط به کدام قسمت برنامه بود ! قابلیتهای دیگر مانند فشار سنج ، قطب نمای الکترونیکی 3 محوری ( به این معنا که برای مشخص شدن قطب مغناطیسی نیاز به مسطح گرفتن GPS وجود ندارد ) و امکان Share  کردن اطلاعات و سایر قابلیتهای GPS های Outdoor  در این دستگاه گنجانده شده است . اما مهمترین مساله در این دستگاه که نسبت به نسل قبلی خود x00  رفع شده است آن است که امکان دیدن صفحه نمایش آن در نور آفتاب بسیار راحت تر است . به عنوان مثال یکی از نقاط ضعف بزرگ دستگاه Oregon 400  آن بود که صفحه نمایش آن در نور آفتاب دیده نمی شد !!! ( این دستگاه بر خلاف مدلهای موبایل جدید اپل یک حسگر حرارتی نمی باشد و فقط یک حسگر لمسی است و همین مساله امکان استفاده از آن را با استفاده از دستکش نیز فراهم می سازد )

نقاط ضعف : مصرف باطری نسبتاً بالاتر در هنگام استفاده از نور BackLight – شرایط سخت تر استفاده در هنگام برنامه های زمستانی با دستکشهای با حساسیت پایین و سرمای زیاد ( به علت دقت پایین در مشخص کردن نقطه مورد نظر در صفحه )

 

2 . GPS Map 62

این دستگاه به عنوان یکی از مدلهای محبوب گارمین برای طبیعت گردان ارائه شده است و در ادامه روند تکامل مدلهای GPSMAP 60  به بازار ارائه شده است . 62 یک دستگاه سرسخت برای فعالیتهای ماجراجویانه و برنامه های شدید زمستانی با برودت سرمای زیاد می باشد که امکان استفاده از آن در هر محیطی وجود دارد . این دستگاه با شکلی تقریباً نظامی به بازار ارائه شده است . تقریباً تمامی خصوصیات Oregon 550  را دارا می باشد و مشابه آن است با این تفاوت که امکان عکاسی GeoTag با آن وجود ندارد . این دستگاه در شرایط سرما نسبت به دستگاه Oregon قابل اعتمادتر می باشد . همچنین مصرف باطری آن نیز مناسب تر است .

نقاط ضعف : وزن و حجم نسبتاً زیاد – نداشتن امکانات عکاسی

 

3 . Garmin Rino 530

وای خدای من ! این مدل زمانی جزو مدلهای درجه 1 مورد علاقه من بود . مشکل بزرگش وزن و حجم زیاد و قیافه کاملاً نظامی آن می باشد که در هر منطقه ای شما آن را در دست بگیرید مورد سوء ظن نیروهای نظامی قرار خواهید گرفت . واقعیت آن است که هر وسیله بی سیم در ایران با برد بالای 5 کیلومتر غیر قانونی می باشد . این غول ناوبری با بردی حدود 24 کیلومتر ، کلیه مرزها را در هم می شکند . باورتان نمی شود ؟ امتحان کنید . مساله عمده تهیه این غول پیکر می باشد که کمی سخت می باشد و کمتر فروشگاهی حاضر به قبول ریسک فروش این دستگاه می شود . حال باید راجع به این خصوصیت بیشتر با شما صحبت کنم . این مساله واکی تاکی فقط یک قابلیت گفتاری نیست ! بلکه شما می توانید با Page  کردن کلیه دستگاههای موجود در منطقه ، مسیر حرکت خود را بر روی صفحه نمایش آنها بیندازید . به عبارتی دیگر در صورتیکه دوست شما در هر نقطه از کوه دماوند گم شده باشد کافیست شما هم در همان جبهه قرار داشته باشید و او شما را Page  کند .در این حالت مسیر حرکت او و آخرین نقطه ای که او در آنجا منتظر شماست بر روی صفحه نمایشگر شما حک می شود . شک نکنید . مسیر را دنبال کنید تا به او برسید . این دستگاه در بین اسکی بازان کوهستان به دلیل قابلیت بزرگ امداد  در شرایط بهمنی یک دستگاه فوق العاده محبوب است . قابلیت بزرگ دیگر این دستگاه ، باطری غول پیکر آن است . باورتان نمی شود که این باطری تمام شدنی نیست ! به عنوان معیاری برای سنجش میزان مصرف این باطری باید بگویم که حداقل چهاربرنامه زمستانه دماوند ( هر کدام به مدت 4 روز ) را جوابگو خواهد بود . این باطری غول پیکر لیتیمی با پکیج استاندارد خود به شما این اطمینان را می دهد که بدون هیچ نگرانی از تعویض باطری در طول برنامه لذت دنیا رو ببرید .

نقاط ضعف : وزن و حجم بالا – در صورتیکه بخواهید از قابلیت بی سیم این دستگاه استفاده کنید باید دو عدد از این دستگاه تهیه کنید ( هزینه نسبتاً بالا ) – در صورتیکه باطری شما به هر علتی در طول برنامه خراب شود GPS شما بدون استفاده خواهد بود ! عدم امکان عکاسی و

 

4. Colorado

این دستگاه نیز با قابلیتهایی مشابه Oregon به بازار آمده است . مصرف باطری آن نسبتاً مناسب می باشد .قابلیت عکاسی ندارد ولی در بقیه خصوصیات دستگاه نسبتاً مناسبی است . برخی مدلهای آن ایرادهای سخت افزاری و نرم افزاری قابل حل شدن دارد . ارتقای نرم افزار دستگاه در هنگام خرید کاملاً ضروری می باشد .

 

5 . Etrex Vista HCX

این مدل نیز جزو مدلهای مناسب شرکت گارمین می باشد . نقطه ضعف بزرگ این مدلها در این دوره و زمان ، عدم امکان استفاده از Custom map های شرکت گارمین می باشد . با استفاده از این مدل ، شما در واقع قابلیتهای جدید دستگاههای GPS را از دست خواهید داد ولی در کل می توان گفت که مدلی مناسب و با مصرف باطری خوب می باشد و هم از لحاظ حجم و هم وزن برای شما در کار کوهنوردی مناسب خواهد بود .

 

نوشته : حمید شفقی

hamidshafaghi.persianblog.ir


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/٢٢


 

کامران اندامی و حسین بلند اختر

 

مراسم یادبود فرشاد خلیلی و اسماعیل متحیرپسند

امداد مصدوم

فعلاً همین ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/۱۸


کلاس مربیگری درجه 2 سنگ چیزی بود متفاوت از آنچه قبلاً در کلاسهای فدراسیون دیده بودم . توان ، هوش و تجربه فوق العاده مربی بزرگی مانند کامران اندامی به همراه تجربه فوق العاده بالای دیواره نوردی به نام حسین بلند اختر باعث شد تا این کلاس به یکی از بهترین کلاسهایی که تا به حال گذرانده بودم تبدیل شود . حتی اظهار نظر افرادی که در دوره های خارج از کشور نیز شرکت کرده بودند نشان می داد که این کلاس چیزی فراتر از آن دوره ها بود و دلیل آنهم چیزی نبود جز انعطاف پذیری این دو مربی و برگزاری کلاس با توجه به نیاز روز سنگ نوردی و دیواره نوردی . ترکیب این دو مربی باعث شد تا بسیاری از بحثهای مبهم در سنگ نوردی باز شود و مرزهای نشکسته در هم بریزد  . چه خوب است که فدراسیون در ادامه راه و در تدوین طرح درسها و برگزاری کلاسها از مربیان اینچنینی که مسئولیت سنگین ریسک انجام کارهای تمرینی و دیواره نوردی را به جان می خرند استفاده کرده وقطعاً کلاسهای اینچنینی باعث افزایش توان و علم مربیان این رشته خواهد شد . با تشکر از کامران اندامی و حسین بلند اختر و تمامی کسانی که زمینه را برای چنین تغییری در کلاسهای فدراسیون فراهم نموده اند .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/۱۸


احتمالاً مدت زمان زیادی در این فکر بوده اید که بتوانید نقشه های مورد علاقه خود را در دستگاه GPS‌تان نصب کنید و بر روی آن ناوبری کنید . الان توی این فرصت شبانه که پیدا کردم امیدوارم بتونم با این ترجمه به شما در رفع این مشکل کمک کنم .

برای کوهنوردان و افراد ماجراجو بسیار پیش می آید که بخواهند با نقشه دستی خود و یا عکس ماهواره ای به ناحیه جدید و بکری پا بگذارند . خیلی وقتها آرزوی آن را داشتیم که بتوانیم این نقشه ها را در دستگاه GPS خود قرار دهیم و از آن استفاده کنیم . خوب این امکان برای شما فراهم شده است . کافیه مطابق با مراحل استاندارد زیر عمل کرده تا بتوانید نقشه مورد علاقه خود را در دستگاه GPS‌تان قرار دهید و یک روز عالی ادونچر داشته باشید .

خوب دیگه حرف اضافه بسته فقط نکته قابل ذکر اینه که شما باید با مفهوم Custom map ‌آشنا باشید . Custom map ‌به نقشه های سفارشی که از سمت شما برای استفاده در دستگاه GPS مشخص می شود نامگذاری شده است .

یک فرآیند ساده که در آن می توانید نقشه ها و برگه های الکترونیکی را در دستگاه GPS‌سازگار با این فنآوری ذخیره نمایید . (‌برای مشاهده لیست دستگاههای سازگار به آخر مقاله مراجعه کنید )

به عنوان یک مثال فرض کنید که شما قصد صعود به منطقه علم کوه را دارید . نقشه منطقه را نیز دراختیار دارید . اما فقط با استفاده از نقشه نمی توانید راه خود را پیدا کنید . حال اگر بتوانید این نقشه را به دستگاه خود منتقل کرده و از روی آن عملیات ناوبری را انجام دهید که دنیا گلستان می شود .

حال می خواهیم یک Custom map ‌ شخصی برای شما بسازیم .

مطابق روش زیر می توانید این کار را انجام دهید :‌

1 . نقشه را در فرمت JPEG‌ذخیره نمایید .

نکته : Cusom map  مربوط به گارمین ، از شما فقط فایلهای با پسوند JPEG‌را قبول می کند 

اگر نقشه شما کاغذی است ابتدا باید آن را اسکن نموده  و سپس آن را با پسوند JPEG‌ذخیره نمایید .

در صورتیکه نقشه شما به صورت فایل PDF‌است می توانید از برنامه های تبدیل کننده برای تبدیل فرمت آن به JPEG استفاده نمایید .

 

مرحله 2 :‌یک Image Overlay بسازید .

برای ساختن Image Overlay  باید از نرم افزار Google Earth‌استفاده نمایید .

در این حالت محدوده تقریبی منطقه ای که نقشه آن را در اختیار دارید را مشخص نمایید .

از Toolbar  بالای صفحه گزینه Add و سپس Image Overlay را انتخاب نمایید .

 

مرحله 3 : نقشه JPEG‌را به Google earth‌لینک کنید .

در پنجره ای که باز می شود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید :‌

Name  : یک نام برای عکس مورد نظر خود انتخاب کنید .

Link : در این قسمت فایل JPEG خود را از روی سیستم خود انتخاب نمایید .

 

مرحله 4 : Georeference‌کردن عکس

 

قبل از بستن باکس Image Overlay شما باید محدوده سبز رنگ را به گونه ای تنظیم کنید که عکس شما تقریباً در محدوده مورد نظر بیفتد . همچنین می توانید از این قسمت عکس خود را بچرخانید یااندازه آن را تغییر دهید .

حال بر روی گزینه Save  کلیک کنید تا نقشه Custom map ‌شما ذخیره شود .

 

مرحله 5 : نقشه ساخته شده خود را به دستگاه GPS‌خود بفرستید .

برای اینکار دستگاه GPS خود را به کامپیوتر خود متصل نمایید .

در Google Earth برروی نقشه خود در قسمت سمت چپ ، راست کلیک کنید و گزینه Save place as  را انتخاب کنید .

 

حال به فولدر مربوط به دستگاه GPS  خود بروید و در دایرکتوری Garmin / Custom Maps  فایل مورد نظر را ذخیره نمایید . نقشه ساخته شده توسط شما به عنوان یکی از نقشه های موجود بر روی دستگاه شما به نمایش در می آید .

 

دستگاههای سازگار با Custom map ‌:

می دانم که تا این لحظه از شنیدن این مسائل بسیار خوشحال شده اید . اما باید متاسفانه به اطلاع شما برسانم در صورتیکه دستگاه شما یکی از مدلهای زیر است می توانید از مسائل آموزشی بالا استفاده نمایید .

 

Dakota , Oregon  , GPSMAP62 , GPSMAP78  

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد  .

 

ترجمه ای آزاد از سایت گارمین .

ترجمه :‌حمید شفقی


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/۱۱


هنوز که هنوزه باور نداریم ... احساس می کنم این هفته که بریم پل خواب باز هم اونا هستند ... هنوز که هنوزه باور نداریم ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/۱٠نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/۱٠