خورشید دقیقاً وسط آسمونه . از اون بالا هی مثه شعبده بازا با دو تا دستاش نور رو پرت می کنه به سمتت . نوری که می خوره بهت دردش کمتر از نوراییه که کمونه می کونه به سنگ و برمی گرده تو چشات . دمای هوا فوق العاده بالاست .انگار همه چی دست به دست هم داده تا تو بتونی راحت و ساده پوست بندازی . یه جرعه آب می نوشی . آب از گلو که پایین می ره مثه یه رودیه که تو یه بیابون خشک جاری بشه . تمام اندامها تو قاپیدن آب با همدیگه رقابت می کنن تا سیرابتر بشن . انگار که هیچ ننوشیدی . .نگاهی به گیره های مسیر میندازی . همشون مثه سپاهیانی هستند که با شمشیر منتظرتند تا دستت رو نزدیک کنی . چاره ای نیست . برای ردشدن از این طولهای آخری حتماً باید از این دژ خشمگین صعود کنی . دستتو می ندازی روی شمشیراشون و یک حرکت تعادلی .تا جایی که می تونن شمشیراشون رو تو بدنت فرو می کنن . انگار می خوان این چاکهایی که می دن تا همیشه برات یادگاری بمونه . با یک فریاد کوچک که بتونه هوا رو تو سینه چاق کنه درد رو تحمل می کنی و ادامه می دی . سربازان ضربه می زنن و تو بی اهمیت صعود می کنی . کلاغای شیطون دنبال هم می کنن و شیرجه می رن تو فضا . صدای عجیبی تولید می شه و به خیال خودشون دارن دیوار صوتی رو می شکونن . رخ دیواره رو نگاه می کنی و خدا رو شکر می کنی که باز هم به تو فرصت بودن در چنین جایی رو داده ...

دیواره یافته – 28 و 29 مهرماه 90

صعود و فرود مسیر آریا پنجشنبه 28 مهرماه به همراه حسین بلند اختر

گشایش دو طول مسیر جدید جمعه 29 مهرماه به همراهی حسن گرامی

حضور درجمع دوستان دیواره نوردی که پاکی نیتشان در این راه ادامه راهشان را تضمین می کند ...

فعلاً همین

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٧/۳٠ 

نبض طنابش رو گرفتی تو دستت تا حرکتای کوچیکش رو روی مسیر حس کنی . هر حرکت نشون دهنده تلاشش برای جمع کردن اضافه طنابه  . می تونی طناب رو کمی نگه داری تا توجهش به این موضوع جلب بشه . وقتی تو و هم طنابت ، طناب رو میگیرین تو دستاتون کل طناب دست به دست هم می دن تا بزرگترین پیوند دنیا متولد بشه . رو چهره اش لبخند میشینه و این راز بزرگ هم طنابیه ...

به افتخار تمام هم طنابهای دنیا

 

طول 2 نگار ممنونتم به خاطر صعود ...

دیگه غروب شده ... خورشید بلافاصله بساطش رو جمع می کنه تا شب دوست داشتنی با آسمون پرستاره ش کوله بارش رو پهن کنه . میدونی امشب مهتاب هم مهمون سفرمونه و جمعمون جمعه . مهتاب از پشت منار میاد بیرون  . رفیق قدیمی ... آسمان پرستاره و تو که زیباترین تصاویر رو خودخواهانه نگاه می کنی ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٧/٢٠


این دوره از 13 الی 15 مهرماه برگزار شد . مربی دوره کامران اندامی بود و مثل همیشه با همان حساسیت و کیفیت به ارائه مطالب پرداخت . اما در این دوره تصمیمات خوبی گرفته شد که شاید در آینده در این وبلاگ به آنها پرداختم ...

طلوع زیبای خورشید ... سد کرج

نفرات دوره : حامد کرامت - امیرمقیمی - مجید قاسمی - مهدی کریمخانی - شهرام عباس نژاد - حمید شفقی و  خانمها مریم بهرامی نژاد و فرنوش رئیسی

کامران اندامی مربی دوره و رضا زارعی و محمود میرنوری هم برای افتتاحیه دوره آمده بودند .

کامران اینقدر کار کشید که فرصت نکردیم عکس زیادی بگیریم . بیشتر عکسها از فعالیتهاو سناریوهای امداد تهیه شده ...

فعلاَ همین ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٧/۱٦


این سنگنورد رو می شناسید ؟

تو دوستاتون

جمع رفقا

یا اینکه نقش و نگار خودمونه ؟

بیشتر از اینا باید مراقب اطرافیانمون باشیم :)


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٧/٧


9 راه کاهش خطر در فعالیتهای ماجراجویانه

صعود ماجراجویانه – اگر شما قصد انجام صعودی جدید دارید یا فرض کنید قصد گشایش یک مسیر جدید در جاده چالوس یا پیمایش یک دره جدید در جنگلهای شمال و یا پیمایش یک غار جدید را دارید ... همه این فعالیتها ، مواردی هستند که خطرات پنهانی را در دل خود دارند . ماجراجویی همراه با خطر و ریسکهای ناشناخته است . این را به یاد داشته باشید که وقتی خود را با محیطهای اینچنینی مواجه می کنید باید توانایی مقابله با خطرات آن را نیز داشته باشید .

راهکارهای زیر برای کاهش خطرات محیطهای جدید و ماجراجویانه پیشنهاد می گردد .

1 . حداقل یک نفر مطمئن را از نقشه و برنامه خود آگاه کنید . حتماً موبایل خود را همراه داشته باشید ( متاسفانه در اکثر مناطق ادونچر ایران آنتن موبایل وجود ندارد . در صورت امکان موبایل ماهواره ای همراه خود داشته باشید ) . به یک دوست قابل اعتماد ،  مسیری که قصد تلاش بر روی آن را دارید توضیح دهید . زمان ورود خود به مسیر و آخرین زمانی که امکان دارد از مسیر خارج شوید را مشخص نمایید . مشخص کنید که در صورت عدم بازگشت دوست شما به چه کسانی خبر بدهد ؟ دوستان بامهارت شما می توانند بهترین کمک در شرایط سخت باشند . ( در صورت نیاز می توانید با تماس با هیاتها و گروههای امداد ، دامنه امداد را وسیع تر و قویتر نمایید . )

2 . داشتن این تصور که یک نقشه توپوگرافی از منطقه همواره می تواند  شما را از گم شدن نجات دهد اشتباه است ( خصوصاً در ایران که نهایتاً شما می توانید نقشه های 25000/1 تهیه نمایید . ) قبل از یک صعود بزرگ بر روی یک دیواره ، حتماً با صبر و حوصله مسیر خود را از پایین مرور کنید و نقاط شاخص مسیر و سنگهایی که می توانند شما را در طی کردن مسیر کمک کنند مرور نمایید . علائم مشخص را در مسیر و خارج ازمسیر خود شناسایی نمایید . در صورتیکه در خارج از مسیر بیواک می کنید حتماً علائمی از محل شب مانی خود مشخص نمایید .  

3. کفشهای راحت بپوشید . برای مسیرهای کوتاه با درجه صعود بالا از کتانی سنگنوردی مناسب استفاده نموده و برای مسیرهای بلند از کفش های سنگنوردی راحتتر استفاده کنید .

4 . تجهیزات بیش از حد مورد نیاز همراه خود نبرید . همراه بردن وسایل و ابزارهای فراوان در طی مسیر نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه حرکت شما را در مسیر و شکاف نوردی بسیار کند کرده و پیدا کردن ابزار مورد نظر از میان انبوه ابزارها بسیار سخت خواهد شد . سعی کنید مانند یک حرفه ای وسایل مناسب مسیر را جدا کرده و فقط آنها را حمل کنید . یک کوله سبک می تواند شما را قویتر ، سریعتر و سبک بارتر کند .

5 . ابزارهایی در مسیر کار بگذارید که برداشتن و دوباره گذاشتن آنها سریعتر است . نصب یک فرند یا ترای کم بسیار سریعتر از نصب یک میخ و برداشتن آن است . سعی کنید بر ابزار خود مدیریت کرده و تا جایی که امکان دارد سبز صعود کنید . ( از نصب رول و میخ تاجایی که احساس نیاز نکرده اید خودداری کنید )

6 . هوشمندانه کوله خود را بچینید . صعود با دو کوله سبک و کوچک بسیار بهتر از صعود با یک کوله بزرگ بر روی شانه نفر دوم شما است و باعث کند شدن کل روال صعود خواهد شد . در شیبهای تند و منفی و مسیرهای سخت بالاکشی کوله ها می تواند کار صعود را ساده تر نماید . یک پوشاک ضد آب و باد به عنوان لایه خارجی حتماً همراه خود داشته باشید . چراغ پیشانی حتماً باید همیشه در دسترس و نزدیک شما باشد . بهتر است قبل از صعود به اندازه کافی مایعات بنوشید و حدود 1 لیتر ( با توجه به صعود ) همراه خود داشته باشید . برای پایین آمدن هم می توانید از کفشهای سبک دو استفاده کنید .

7 . توجه داشته باشید که سرعت از جمع کردن زمانهای تلف شده در یک مسیر بدست می آید . در صورتیکه در تعویض نفر سرطناب و انجام کارها درکارگاه کند عمل می کنید باید بدانید که مجموع این تایمهای کوچکی که تلف می کنید در نهایت و انتهای مسیر ساعتها خواهد شد . اگر در صعود خود در مسیرهای عادی علم کوه شبمانی دارید بدانید که اتلاف وقت شما ناشی از کندی تصمیم گیری و زمانهای اتلاف شده در کارگاهها است .

8 . در انتخاب محل کارگاه دقت کنید . کارگاههای سنگ برخلاف کارگاههای یخ که شما با طول کامل طناب صعود می کنید بهتر است در محلهایی ایجاد شوند که امکان استراحت و یا طاقچه کوچکی جهت رفع خستگی در آن قرار گرفته باشد . رد کردن یک طاقچه کوچک مناسب و استفاده از حداکثر طناب ممکن است به این قضیه منتهی شود که کارگاه شما در محل نامناسبی نصب گردد و خستگی صعود در بدن شما باقی بماند .  نزدیک بودن به کارگاه در محل کراکس مسیر باعث ارتباط بهتر بین نفر سرطناب و حمایتچی خواهد شد .

9 . یافتن یک هم طناب با انگیزه و دارای فکر و ایده های مناسب بزرگترین نعمتی است که می تواند نصیب هر سنگنوردی شود . سعی کنید به همراه هم طنابتان نقاط ضعف و قوت همدیگر را پوشش دهید .  

مترجم  / حمید شفقی

ترجمه آزاد از سایت کلایمبینگ


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٧/٧


اینم چند تا عکس از دوره مربیگری درجه 2 یخ نوردی شهریور 90 منطقه سبلان ...

این روزا هرجا میریم ابر زیر پامونه ... البته اینجا بالا سرمون هم ابر بود .

کارگاه ...

 

تو بودی کدوم کارگاه رو انتخاب می کردی ؟

یخچال شمالی سبلان

 

مربی زحمتکش و مسئولیت پذیر دوره ... رضای عزیز

 

عکسها از رضا زارعی و حمید شفقی .

فعلاً همین .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٧/٤