اردوی سوم تیمی که برای ترانگو تمرین می کند به مدت 4 روز در دیواره بیستون و مسیر پیتون به اجرا در آمد . باید به حسن جوادی به خاطر گشایش چنین مسیری که کاملاَ هوشمندانه رول کوبی شده و توانایی وی را در صعود درجه بالا و طبیعی مشخص می نماید تبریک گفت . در این اردو این مسیر به صورت محاصره ای صعود شد به این صورت که هر کدام از نفرات تیم یک طول از مسیر را صعود کردند و کل مسیر ثابت گذاری شد و در نهایت کلیه نفرات از مسیر صعود نمودند . در این تمرین کار لجستیک قوی و کار تیمی نیز به صورت مناسبی مورد تمرین قرار گرفت . همچنین 4 طول از مسیر آدرنالین و 2 طول از مسیر قاجر نیز در حاشیه کار اصلی صعود شد . پس از انتشار گزارش این برنامه توسط سرپرست آن در وبلاگ ترانگو گزارشی نیز در این وبلاگ درج خواهم کرد .

اما چند تا عکس از این برنامه ...

نفرات برنامه :( از بالا راست به چپ ) مهدی فرهادی . حسن گرامی . محمد میرمطهری . شهرام عباس نژاد .حسین بلند اختر . حمید شفقی

ردیف دوم : سعید محمودی . مجتبی ثقفی . علی کریمی . حمید امیری و حاجی نجفی

عکاس این عکس ‌‌فرِِشاد میجوجی

سرپرست : حمید امیری

باغهای رنگارنگ در ابتدای مسیر

علی کریمی در صعود طول 2 مسیر پیتون

طول 4 به بعد کاملاَ معلق و زندگی در دنیای عمودی . سعید محمودی در حال یومار زدن به سمت کارگاه 6  و در فاصله حدود 150 متری از زمین

دست آسیب دیده اما هنوز کار می کنه ...

مجتبی و من در کارگاه طول 11 مسیر

این هم هنر عکاسی مجتبی است ...

عکاس در حال فرود معلق ( خودم ) - پرتلج اول 1 نفره (‌شهرام عباس نژاد ) - پرتلج دوم حمید امیری و مهدی فرهادی

اگر دقت کنید محل نصب پرتلج را در طول 4 مسیر می بینید .

آخوندک در مقابل لسپورتیوا ...

طول 1 آدرنالین

من و مجتبی و سعید عزیز در کارگاه طول 4 آدرنالین

طلوع زیبای خورشید ...

 

فعلاَ همین ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/۸/٢٧


گاهاً در صعودهای آزاد با شکافهای عریضی مواجه شده ایم که هیچ ابزار بزرگی در آن قرار نمی گیرد . شکافهایی که امکان نصب میانی در آن وجود ندارد و شما با وجود فاصله گرفتن از آخرین میانی اعتماد بنفس خود را نسبت به ایمنی کار به مرور از دست می دهید . ( آخرین نمونه از این شکافها که با آنها درگیر بودم در گشایش طول آخر مسیر عقاب طلایی در دیواره شاه دژ بود که آخرین میانی در یک مسیر نیمه سنگین 5 متر از من فاصله داشت و امکان انجام راحت حرکت بعدی را از من گرفته بود . )

راهکار چیست ؟ اخیراً ابزارهایی برای استفاده در شکافهای عریض در بازار عرضه شده است که شما می توانید از آنها استفاده نمایید . اما راهکار دیگری که در اینجا مطرح شده یادآوری یکی از نکات قدیمی مطرح شده در مجله کلایمبینگ می باشد . در این روش با استفاده از یک تیکه برش داده شده چوب ( با چوبی از وزن سبک ولی استحکام بالا ) می توانید این مشکل را حل کنید .

روش کار به این صورت است که یک تیکه چوبی را به صورتی برش دهید که عرض آن بیشتر از فرند شما باشد . در آن حفره ای ایجاد کرده و برای آن یک بند حمایت درست کنید تا در صورت در رفتن ابزار به پایین نیفتد .شما می توانید به راحتی شکافهایی با عرض 15 سانتیمتر را با یک تیکه چوب به عرض 10 سانتیمتر ، ایمن کنید . حتی برای ابتکار بیشتر می توانید ضخامت چوب را در یک قسمت آن 10 سانتیمتر و در وجه دیگر 6 سانتیمتر تنظیم کنید تا بتوانید از آن در شکافهای مختلف استفاده کنید . به یاد داشته باشید که استفاده از این روش بیشتر در صعودهای مصنوعی مناسب است و تحمل دفع شوکهای ناشی از سقوط را ندارد . همچنین همواره مطمئن شوید که بار اصلی را از ابزار خود گرفته اید نه اسلینگ متصل به چوب !

فعلاً همین !

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/۸/٢۳


روش ذکر شده در متن ترجمه شده زیر بدلیل نوع پاندولی آن می تواند بسیار خطرناک باشد و حتماً سنگنوردانی از آن استفاده کنند که توانایی بالایی در کنترل اندام و آمادگی جسمانی بالا باشند . در هر حال استفاده از این روش می تواند خطرات و آسیب زیادی را در صورت پاندولی به شما تحمیل نموده و در صورت گیر کردن در یک مسیر  و عدم توانایی در عبور از آن می توانید از این روش با رعایت احتیاط لازم استفاده نمایید .

دقیقاً یادم نمیاد ولی این طول فکر می کنم طول 4 یا 5 مسیر داریوش دیواره بیستون بود . دو شکاف موازی هم با متراژی حدود 15 متر که صعود از آن بسیار دشوار بود .نه شکاف آنقدر فراخ بود که بتوانی در آن پاگستر بزنی و نه آنقدر باریک که بتوان از لاخ پا و دست استفاده کنی . شکاف در حدی بود که فقط مقداری از عرض بدن بیشتر در آن جا می شد . یادمه اون طول رو که میانی هم نداشت !! با استرس صعود کردم . بعدها در مجله کلایمبینگ مطلبی دیدم که به نظرم خیلی مفید آمد و شاید اگر آن را زودتر میدیدم در پیمایش آن مسیر اینقدر اذیت نمی شدم . این روش در واقع ابتکاری است از Craig Luebben  که در صعود از مسیر در UTAH و صعود از Long    Canyonابداع کرده است . او در پیمایش این مسیر و بعد از استرس زیادی که در عدم توانایی صعود به روش عادی کشیده شروع به امتحان روشهای به قول خودش جادویی کرده و موقعیت بدن خود را چندین بار داخل شکاف تغییر داده تا نهایتاً به موقعیتی رسیده که شاید امتحان کردن آن کمی دلهره آور باشد .

موقعیت وی ، یک استیل کاملاً افقی در داخل شکاف بوده است .در این حالت ، ترکیب سه تکنیک می تواند شما را داخل شکاف نگاه دارد .

در قسمت بازوها : حالت پرمرغی ( شانه ها و کف دست در حالت جمع قرار می گیرد )

قسمت بالایی ران را به دیواره جلویی نزدیک کنید و سعی کنید با پشت بدن ( باسن ) خود را به دیواره پشتی بچسبانید .

همچنین می توانید زانوهای خود را به سمت جلو فشار دهید ( استفاده از زانوبند برای جلوگیری از آسیب مناسب است )

حال قسمت جذاب ماجرا فرارسیده است .  با صورت و چانه مانند یک مار خود را نگه داشته و دستها را در حالت پرمرغی قرار دهید . رانهای خود را بالا کشیده و در شکاف خود را جابه جا کنید تا در حالت افقی قرار بگیرید . حال برای بالارفتن از شکاف ابتدا دست خود را کمی بالا کشیده و سپس به حالت پر مرغی قرار بگیرید و در مرحله بعد پاهای خود را یکی یکی بالا بیاورید . در طی این نوع صعود خود را ایمن کنید . بالاپوش شما حتماً باید آستین بلند باشد ( با تقویت در نقاط تماس ) . در مسیرهای طولانی می توانید برای جلوگیری از درد جهت خود را در شکاف عوض کنید .

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩٠/۸/٢۳


همه چیز در مورد یک دوست

ترجمه ای آزاد از :

The Wild Country Cam Book

ارائه از : حمید شفقی

 

 

قسمتهای مختلف یک Friend

 

1 . این قسمت از آلیاژ آلومینیوم 7075هواپیمایی  با کیفیتی ساخته شده است  که با CNC به صورت دقیقی برش خورده اند .در قسمت انتهایی یک Stop در محل برخورد این قسمتهای باهم وجود دارد .

2 . جنس پین اصلی فرند از استیل نیکل کروم  سرب دار 85TPSL ساخته شده است .

3. ضامن ایمنی پین از جنس استیل ضد زنگ پ

4 . فنرهای مقاوم تنظیم شده با بیشترین پایداری در برابر فشار

5 . شفت فنر با جنس استیل ضد زنگ که با فشار 45 تن به سیم بکسل ( قسمت 6 ) متصل شده است .

6 . سیم بکسل استیل ضد زنگ  با سایز 7*7 ، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر خوردگی

7 . استیل ضد زنگ انتهایی بکسل که با فشار 45 تن به بکسل متصل شده است .

8 . یک قسمت موثر از جنس نایلون  مقاوم در برابر تغییرات دمایی که امکان کنترل ابزار را در جهت های مختلف فراهم می سازد .

9 . ماشه طراحی شده از نایلون مقاوم جهت کم کردن تداخل بین دست سنگنورد با سنگ در هنگام کارگذاری ابزار

10 . استیل ضد زنگ 7*7 که ماشه فرند را به محورهای cam متصل می کند .

11 . قالب آلومینیومی که  ماشه را به سیم بکسل L ( قسمت 12 ) متصل می نماید .

12 . استیل ضد زنگ L که به قسمت شماره 1 فرند جهت آزاد سازی آن متصل شده است .

 

 

A . نحوه کلی کارگذاشتن یک Friend

همواره در کارگذاشتن یک Friendباید توجه کنید که تمامی بازوهای آن با دیواره های اطراف آن در تماس باشد . محل تماس ابزار شما با شکاف در بهترین حالت نیمه وسط ابزار شما می باشد . توجه داشته باشید که جهت اعمال بار کاملاً در جهت مکانیسم درست Friend باشد . مطابق با شکل A

 

B . کارگذاری در شکافهای عمودی

به عنوان یک قانون کلی در نظر داشته باشید که Friend ها برای آنکه بیشترین کارآیی را در هنگام سقوط داشته باشند باید آنها را درجهت محور اصلی آنها قرار دهیم و از آنها بار بگیریم . این مساله باعث اطمینان خواهد شد که نیروی ناشی از سقوط به طور مستقیم به محور اصلی Friend منتقل می شود . این مساله مانع از نیروهای تنشی ناشی از چرخیدن بدنه و محور اصلی ابزار می شود . ( مطابق با شکل B )

 

C. کارگذاری در شکافهای افقی

شما می توانید از فرندهای تکنیکال در شکافهای افقی استفاده کنید به این شرط که ابتدای قسمت انعطاف پذیر فرند بیرون شکاف قرار بگیرد و قسمتهای فیکس و ثابت فرند داخل شکاف باشد . این مساله در هنگام ایجاد شوک مانع از خراب شدن فرند می شود . با اینحال به یاد داشته باشید که در بهترین حالت کارگذاری فرند داخل یک شکاف افقی نیز ، شوکهای ناشی از سقوط می تواند به مرور سیم بکسل فرند را از حالت عادی آن خارج کند . ( مطابق شکل C  )

 

D . هشدار

عدم کارگذاری فرند در شکافهای عمودی به صورت مناسب ( درجهت اعمال نیرو ) می تواند در صورت سقوط باعث در رفتن میانی و خطرات بعدی گردد . ( مطابق شکل D )

 

 

 

 

 پایان قسمت اول ...

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩٠/۸/۱٢