همه چیز در مورد یک دوست – قسمت دوم

ترجمه ای از کتاب : Wild Country Cam Book

ارائه از : حمید شفقی

در مقاله قبلی قسمتهای مختلف و عملکرد تکنیکال فرندها مورد بررسی قرار گرفت . اما در این قسمت می خواهیم در مورد نوع دیگری از این ابزار صحبت کنیم .

Forged friends

فرندهای ریخته گری شده

این نوع فرندها که لبه های آن با ریخته گری شده است نه با برش توسط ابزار ابداع بزرگ Ray Jardine بود که باعث تحول بزرگی در سنگنوردی در 1978 شد .  این نوع فرندها که با اسلینگهای داینیما استفاده می شوند در رنگهای مختلفی توزیع شده اند .  اما سوالی که ممکن است در اینجا برای شما پیش بیاید این است که چرا فرندهایی با محور سخت هنوز در مقابل فرندهای جدید که محورهای انعطاف پذیر دارند ساخته می شوند ؟ جواب شما در 4 عامل زیر است :

هزینه ، وزن ، دقت و پایداری

بدون شک کارگذاری یک فرند انعطاف پذیر در شکافهای افقی می تواند بدون مشکل خاص انجام پذیرد . فرندهای ریخته گری شده نیز می توانند در شکافهای افقی امنیت شما را تضمین کنند حتی در شماره های بسیار کوچکتر .

استفاده کنندگان حرفه ای از فرندهای با بدنه سخت در سایزهای بزرگ به خوبی دریافته اند که اینگونه فرندها به گره نیازی ندارند .  قرار دادن یک فرند فورژ شده در داخل یک شکاف بزرگ مانع از ایجاد تنش بیش از حد در هنگام شوک بر روی بدنه آن می شود ( به دلیل آنکه فرند به اندازه کافی در داخل شکاف قرار گرفته است ) مطابق شکل D در ادامه مطلب

 

مزیت عمده دیگر فرندهای فورژ شده ، اعمال کنترل بهتر در جای گذاری و در آوردن فرند از شکاف می باشد . دلیل این مساله نیز آن است که نیروی ناشی از کشیدن ماشه به دلیل سخت بودن بدنه فرند به شما کمک خواهد کرد تا فرند را راحت تر درون شکافها قرار داده و آن را راحتتر رها سازید . ( در حالیکه در فرندهای تکنیکال این مساله به این سادگی انجام نمی شود  . ) این مساله قرار دادن و آزاد کردن این نوع فرندها را از اعماق شکافها ساده تر می سازد .

مزیت دیگر این نوع فرندها عمر بالای آنها می باشد و اینکه بعد از مدت زمان زیادی که از آن استفاده کردید هنوز کیفیت و قابلیت اولیه خود را دارا می باشد . به یاد داشته باشید که این نوع فرندها نسبت به فرندهای نوع تکنیکال دیرتر بازنشسته می شوند .

" به یاد می آورم که در دهه1970 که اولین نوع فرندها در دست سنگنوردان قرار گرفتند من اولین ست آن را خریداری کردم . من آن زمان کفش سنگهای بسیار خوبی خریدم و با خودروی ون خود برای سنگنوردی به نقاط مختلف می رفتم . کفشها و لباسها و هرچه در ان زمان داشتم از بین رفته حتی خودروی ون من نیز دیگر کار نمی کند اما فرندهایی که آن زمان خریدم هنوز به کارم می آید و کیفیت دارد . "

Greg Child

اما قسمتهای مختلف این فرند به صورت شکل زیر می باشد :

1 . بدنه اصلی فرند شامل یک حفره I شکل در داخل خود است که در عین بالابردن استحکام ابزار وزن آن را نیز کاهش می دهد .

2 . این قسمت مربوط به بادامکهای فرند می باشد که هر شماره آن به یک رنگ خاص ساخته شده است و این قسمت با ماشین CNC برش خورده و با دقت بالایی آماده شده اند . همچنین نوع طراحی این فرند امکان بازکردن آن در آخرین حالت ممکن را داخل شکافها فراهم می سازد .

3 . این اسلینگ 12 میلیمتری از جنس داینیما می باشد و جهت تشخیص سریعتر در هنگام انتخاب و کارگذاری ابزار ، رنگ آن با رنگ بادامکها یکی می باشد .

4 . طراحی دوباره بادامکها استحکام و توانایی استفاده از آنها را حتی در داخل شکافهای بزرگ ممکن می سازد .

 

در شکل زیر می توانید اولین فرند ساخته شده توسط Ray Jardine  را در سال 1974 مشاهده کنید . این فرند در رکورد صعود 1.5 روزه بر روی مسیر Nose استفاده شده بود . تنها فرق این فرند در قفل ماشه آن بود . همانطور که در شکل مشاهده می کنید ماشه این فرند یک قفل جهت ثابت کردن آن دارد .

نحوه جایگذاری فرندهای فورژ شده  :

A  جاگذاری در شکافهای افقی :

به عنوان یک قانون کلی در نظر داشته باشید هنگامیکه محور اصلی فرند بر روی لبه سنگ بار وارد می کند به این معنا است که شما فرند را به صورت مناسبی کار نگذاشته اید . ( از این نوع کارگذاشتن این فرندها خودداری کنید . ) در صورتیکه ابزار جایگزینی برای شکافهای افقی ندارید به یاد داشته باشید که فرند باید تا حد امکان در داخل شکاف قرار بگیرد تا کمترین میزان شوک بر روی بدنه آن وارد آید . ( این شوک بسیار خطرناک می باشد ) . برای کارگذاری این فرندها در شکافهای افقی مطابق شکل A عمل کنید . تقریباً میشود گفت که هیچ حالت ایمنی هنگامیکه شما فرند را داخل یک شکاف افقی وارد کرده اید وجود ندارد مگر آنکه شما از گره ای در ابزار خود استفاده کنید . ( به شکل D توجه کنید ) . با اینحال با افزایش تجربه شما می توانید تصمیم بگیرید که در یک شکاف افقی و در شرایطی که ابزار دیگری ندارید چگونه از این نوع فرند استفاده نمایید .

 Bاخطار !

برای جلوگیری از دفرمه شدن و خراب شدن و حتی شکستن فرند ، شما باید از جاگذاری این نوع فرند مطابق شکل B خودداری کنید . با اینحال در این نوع جایگذاری ها شما می توانید از یک اسلینگ داینیما با قطر حداقل 5.5 میلیمتر در حفره نزدیک به بادامکهای فرند استفاده نمایید . ( مطابق شکل D  )

C اخطار !

هنگامیکه می توانید از فرند خود در جهت بار وارد شده استفاده نمایید حتماً به این صورت عمل نمایید که جهت بدنه فرند در جهت بار اعمال شده باشد . قرار دادن بدنه فرند در جهتی خلاف بار اعمال شده در صورت اعمال شوک می تواند باعث آسیب و یا حتی در رفتن ابزار شما گردد . ( مطابق شکل C  )

 

نکته مهمی که شما در استفاده از فرندهای فورژ شده باید بدانید این است که عمر این نوع فرندها بسیار بیشتر از فرندهای تکنیکال و سایر انواع نوع فرند می باشد .

 

 

 در همین رابطه بخوانید 

همه چیز در مورد یک دوست ( قسمت اول )

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٩/٧