از فعالیت روی دیواره با حسن برگشته بودیم پایین . تو بیس کمپ شنیدم یک زوج فرانسوی تازه به منطقه آمده اند و ظاهراً کمی اصطکاک هم با نفرات تیم ما داشته اند . گویا مرد فرانسوی اعلام کرده بود که طناب ثابت ما را پاره خواهد کرد تا بتواند آلپی صعود کند و همچنین از طناب ثابت استفاده نخواهد کرد . کمی کنجکاو بودم . برای همین با حسن برای یه گپ دوستانه رفتیم پیششون . قصد صعود آلپی مسیر اترنال را داشتند . اول با احتیاط صحبت می کرد و برخورداش کاملاً‌محافظه کارانه بود . وقتی کمی بیشتر باهاشون شوخی کردم یه مقدار کری خوندن بینمون شروع شد . گفت که توی مون بلان برای این برنامه هم هوایی کرده منم گفتم که ارتفاع محل زندگی ما ایرانیها نصف ارتفاع بلندترین قله اروپا است . گفت که درجه 14 رو می تونه آنساید صعود کنه گفتم مسابقه بلدر بندازیم ! گفت مسیر رو آلپی صعود می کنه و طناب ثابت ما رو پاره می کنه گفتم باشه پاره کن دوباره صعود می کنیم ولی اگه از طناب ثابت ما استفاده کردی اشکالی نداره . گفت ما دیواره درو را داریم گفتم تا حالا علم کوه رو دیدی ؟‌خلاصه اینقدر کل کل کردیم باهمدیگه تا رفیق شدیم . آنتونی گذشته از شوخی آدم کاردرستی بود . او جزو گایدهای برتر شامونی بود که با توان صعود بالا و بدن ترکه ای و قویی که داشت دیواره های مختلفی را با موفقیت صعود کرده بود . آخرین فعالیت او و همسرش صعود یک روزه مسیر نوز در دیواره ال کاپیتان بود . اما خانمش خیلی آروم بود . او فقط آروم به صحبتهای ما گوش می کرد و با شنیدن تیکه ها از ته دل می خندید . اسمش را پرسیدم گفت سندرینه لوت ! اسمش آشنا بود . ازش پرسیدم تو سنگنوردی قهرمانی داشتی ؟ خیلی متواضعانه با این سوال من برخورد کرد . شب موقع شام بود که متوجه شدم سندرین چندین قهرمانی جهان در رشته بلدر و سرطناب داره ! برخورد او برایم بسیار جالب بود . آنتونی همش میگفت که شما از پس صعود بر نمیاید . حالا یا داشت ما رو از صعود سرد می کرد یا شوخی به هر حال انگیزه ما رو چند برابر کرد . روزی که از قله اومدیم پایین پیششون اومد کنار چادر و بغلمون کرد و صمیمانه بهمون صعود رو تبریک گفت . او گفت که باورش نمی شد تیمی از ایران بتونه از پس این کار بر بیاد . واقعاً‌خوشحال بود و دیگه یه جور دیگه روی ما حساب می کرد . اطلاعات مسیر رو از ما گرفت و براشون آرزوی موفقیت کردیم . توی شب در جشن صعود اونها همراهمون بودند .

شرح فعالیتهای سالنی آنتونی

شرح مسابقات سندرین


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٥/۱۸


هنگام بازگشت از کمپ جولا دیوید لاما و پیتر اورتنر را دیدم . آنها در حالیکه از سرتا پایشان ماموت بود در حال مرتب کردن وسایل خود بودند . باهاشون ارتباط گرفتم و از من دعوت کردن با هم چای بنوشیم . از شنیدن برنامه ریزی آنها به وجد آمده بودم . خیلی خوشحال می شدم اگر در کنار آنها بودم و می توانستم کسب تجربه کنم . یه هلیکوپتر کنترلی هم داشتند که با مانیتور می تونستی هدایتش کنی و از نفر سر طنابت فیلم بگیری !

آنها ظاهراَ‌5 روزه کمپ ABC‌خود را بر پا کرده و با دوروز فعالیت در هوای خراب خود را به طاقچه آفتاب رسانده پس از 1روز استراحت توانسته اند  مسیر اترنال را که سخت ترین مسیر در ارتفاع بالای 5000 متر در دنیا است در زمان 10 ساعت صعود کنند و همان شب به طاقچه آفتاب بازگردند . روز بعد نیز وسایل خود را جمع کرده و  خود را به بیس کمپ رسانده اند . این فعالیتی فوق العاده در دیواره نوردی است ...

بعد از صعود عکاس آنها  کوری ریچ دچار ارتفاع زدگی شده است .

لاما و پیتر اورتنر مشغول برنامه ریزی برای صعود جدیدی در چوگولیسا (7668متر)  می باشند .

لاما که جزو برترین سنگنوردان قرن می باشد در توصیف صعود خود آن را کاملاً دشوار معرفی کرده است . این صعود غوغایی در دیواره نوردی به پا کرده است . در توصیف دیوید لاما می توان فقط این را گفت که وی مسیر کمپرسور را برای اولین بار به همراه اورتنر به صورت آزاد در ‍ژانویه گذشته صعود کرده است .

مسیر شعله های ابدی توسط سنگنوردان بزرگی چون کورت آلبرت ، ولفگانگ گولیچ ‌، کریستف استیگلر و میلان سیکورا در سال 89 گشوده شد . این مسیر برای اولین بار در سال 2009 توسط برادران هوبر به صورت آزاد صعود شد . شعله های ابدی سخت ترین مسیر سنگ نوردی دنیا در ارتفاع بالای 5000 متر می باشد .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٥/۱٤


این چند وقته در پاکستان متوجه محبوبیت خاص هیمالیانوردان ایرانی نظیر عظیم قیچی ساز و مهدی عمیدی در بین مردم محلی و گایدهای منطقه شدم . این دو کوهنورد با فعالیتهای شاخص خود در منطقه توانسته اند توجه و احترام خاصی به خود جلب کنند  . برای عظیم خوشحالم که با موفقیت توانست قله سرسخت کی 2 را فتح کند . برای مهدی عمیدی هم آرزوی صعودی موفق با سلامتی را دارم و امیدوارم این دو کوهنورد بدانند که وجودشان چقدر گرانقدر  و با ارزش است و باید نهایت مراقبت را از این امانت داشته باشند . برای سایر ایرانیهایی که مشغول فعالیت در منطقه هستند نیز آرزوی سلامتی دارم .

به امید بازگشت سالم همه این دوستان به میهن .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٥/۱۱


ناپلئون در بازگشت از یکی از جنگها وقتی با شور و اشتیاق فرانسویها مواجه شد به سردار جوان سپاه خود گفت اکر قرار بود کشته شوم نیز چنین جمعیتی جمع می شدند . از هیچ پیروزی غره مشو و هیچ شکستی تو را ناامید نکند ...

به یاد کشورمان ایران و امضاهای نفراتی که در تیم تلاش کردند ...

و با اتحاد و همدلی ...

صعودهای متنوع

و این رویایی بود که 8 سال پیش در دیوار اتاقم نصب شده بود . اگه به رویاهات ایمان داری یه روزی به واقعیت تبدیل میشن ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٥/٢