دومین جشنواره سنگنوردی بیستون نیز به پایان رسید . روزهای پشت سر هم سنگنوردی و شبها تا پاسی از شب حضور در کنار سنگنوردان بزرگ و آماتور و تبادل اطلاعات و فرهنگ و صبحت از اموری که مورد علاقه سنگنوردان است . این همه آدم در کنار هم و با فرهنگهای متفاوت ولی شبیه هم و شباهت آنها از این لحاظ است که عموماٌ زمینه مورد علاقه شان طبیعت است . در این جشنواره از جو امنیتی جشنواره قبلی خبری نبود و سنگنوردان ایرانی و خارجی دائماَ همراه هم بودند و جو صمیمانه و دوستی بسیار خوبی بین آنها ایجاد شد . همچنین روال برنامه ریزی نیز با توجه به تجارب جشنواره قبل بهتر انجام شد و عموماً سنگنوردان ساعت 5 الی 6 کار خود را بر روی دیواره شروع می کردند . 5 روز دوری از شهر و بودن با آدمهایی که رنج آنها از آماتورترین سنگنورد تا قهارترین دیواره نوردان دنیا تغییر می کرد و تسهیم دانش با آنها ، این چند روز را جزو بهترین روزهای سنگنوردی من قرار داد . سم بوژه که با اون تریپهای خاص خود سربه سر هم می ذاشت ، هوبر که با ابهت خود و کلاسهای پرواز خود همه را متعجب کرده بود ، امانوئل که وقتی به ظاهر پرتواضع او نگاه می کردی تنها چیزی که به نظر نمی رسید این باشد که او صاحب کلنگ طلایی است ، لزلی که با شیطنتهای خاص خود حریفی نداشت و... همه افرادی که واقعاً آرامش را تزریق کردند . اما می خواهم در این میان کمی از لزلی صحبت کنم .

لزلی فوسکو دیواره نورد 52 ساله و بزرگ فرانسوی جزو سنگنوردان حاضر در این جشنواره بود . روز اول که از گشایش مسیر برمی گشتم با سوالهای او مواجه شدم . مسیرتان چطور بود ؟ گشایش مصنوعی بود یا طبیعی ؟ ترانگو را چگونه صعود کردید ، طبیعی یا مصنوعی ؟ سوالهای او و شوخیهای او با حسن گرامی باعث شد که من و عمو حسن لزلی را برای ادامه گشایش مسیر دعوت کنیم و او با بزرگی قبول کرد . لزلی چندین مسیر مصنوعی با درجه A5 را در نقاط مختلف دنیا صعود کرده است و یکی از برترین سنگنوردان قرن می باشد .

 در طول گشایش لزلی تمامی حرکات ما را زیر نظر داشت . او هیچگاه بیکار نبود  . دائماً در حال چک کردن همه چیز بود . نکات ریزی که او در طی این سه روز آموزش داد را هیچگاه از یاد نخواهم برد . نکاتی که در هیچ کلاس مربیگری نمی توان آموخت . او مانند آموزگاری هوشیار رفتار ما را کاملاً زیر نظر داشت و دائماً می گفت که حمید از اینکه من این ایراد  را می گیرم ناراحت نمی شوی و من هم با لبخند از او می خواستم که ادامه دهد . وقتی هم که کاری نداشت اگر درختچه ای دم دست او بود شروع می کرد به کندن شاخه های خشک شده جهت رویش بهتر درخت و یا برداشتن سنگ ریزه ها از گوشه های کارگاه . هرکاری هم که انجام می داد دلیلش رو برام توضیح می داد . در واقع او یک شخصیت پویا داشت که لحظه ای آروم نمی گرفت . شوخی های او هم که سر جاش بود . وقتی می خواست سربه سرت بذاره به این راحتیها از پسش بر نمی اومدی . زمانی که حسن گرامی طول 3 گشایش شده با درجه 5.12b/c را به صورت طبیعی صعود کرده و بولت کوبی کرد ( این گشایش 30متری کمتر از یک ساعت به طول انجامید ، لزلی رو به من کرد و گفت باید فردا فرانسیسکو ( مستند ساز فیلمهای سنگنوردی ) را نیز با خودمان بیاوریم تا باور کنند که ایرانیان نیز دیواره نوردانی در سطح جهانی دارند . او همچنین با دیدن صعود حسن گفت که مطمئناً ترانگو را نیز به بهترین نحو ممکن صعود کرده اید ) . اما لزلی با 52 سال سن آدم بسیار پخته ای نیز بود . او در مورد تاریخ و فرهنگ ایران اطلاعات زیادی داشت و شهرهای زیادی از ایران را دیده بود و با آدمهای آنها نشست و برخاست داشته و در کل از ایران خیلی تعریف می کرد . او از سال 1998 که برای اولین بار به ایران آمد و با فدراسیون کوهنوردی تعاملاتی داشت و در ادامه سفرهای سال 2001 و 2003 و تعاملات آتی با انجمن و فدراسیون نیز برای من توضیح داد . تاریخچه این تعاملات بسیار جالب بود . اما مطلبی که من با او مطرح کردم بحث تحریم جشنواره بود . به لزلی گفتم که به دلیل اختلافات بین انجمن و فدراسیون و تعلیق انجمن ، آنها جشنواره را تحریم کرده اند و تعدادی از سنگنوردان به این خاطر به جشنواره نیامده اند . با تعجب و چشمهای درشت شده به من نگاه کرد و گفت : حمید ، می دانی که جشنواره متعلق به چه کسانی است ؟ و ادامه داد ... جشنواره سنگنوردی نه به فدارسیون کوهنوردی تعلق دارد و نه به انجمن کوهنوردان ،جشنواره فقط وفقط متعلق به سنگنوردانی است که به دور از دغدغه های روزمره جهت شرکت در آن و تسهیم اطلاعات در آن اقدام کرده اند . لزلی گفت که یکی از خواص جشنواره ها آن است که گردانندگان بزرگ آن خود افراد شرکت کننده هستند و هیچ ارگانی نمی تواند مدعی آن باشد که جشنواره متعلق به اوست . او در ادامه گفت که هر کدام از این ارگانها دنبال کسب قدرت بیشتر برای خود است ، در فرانسه نیز اوضاع بر همین منوال است ، فدارسیون و انجمن آن نیز با هم مشکل دارند  و ...

 صحبتهای لزلی تا حد زیادی درست بود . با احترام به نظر کسانی که در جشنواره حضور نداشته اند و اینکه اصلاً قصد ندارم نظر آنها را زیر سوال ببرم ولی نظر شخصی من نیز این است . اعضای یک خانواده هر چند هم که باهم اختلاف داشته باشند نباید برای نشان دادن این اختلاف میهمانی که به خانه آنها آمده است را اندوهگین کنند . بهترین راه برای گرفتن حق از نظر من حضور در مجامع و صحبت کردن است . گرچه خود من نیز تا به حال زیاد در جریان اعزام های برون مرزی انجمن کوهنوردان قرار نگرفته ام و بیشتر دوستان و نزدیکان همنشین این انجمن را در لیست اعزامها دیده ام ولی با تک قطبی شدن ورزش کوهنوردی کاملاً مخالف بوده و این نظر را هم به ایرانیهایی که می شناسم و هم به دوستان خارجی انتقال دادم و امیدوارم انجمن به زودی به فعالیتهای عادی خود بازگردد و بتوانیم به دور از جناح بازی به ورزش خود بپردازیم .

جای همه دوستان عزیزم در این جشنواره خالی بود ...

 

پی نوشت :

وقتی که مبانی تصمیم گیری در مورد بزرگان دیواره نوردی ، می شود حضور یا عدم حضور در جشنواره باید تاسف خورد .

وقتی که مبانی فکر کردن در مورد دوستان می شود پیش داوری و قضاوتهای ناعادلانه ، باید تاسف خورد .

وقتی که حسادت می شود ابزاری مخرب در دل ، دیگر نمی توان کاری کرد و باید سکوت کرد و حسرت خورد به روزهای خوب گذشته .

جا دارد از تلاشهای رضا زارعی عزیز که دو سال قبل نیز زحمات زیادی را برای اجرای اولین دوره جشنواره انجام داد سپاسگذاری نمایم .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/٢٩


متاسفانه امروز و در جریان تمرینات در پل خواب یکی از بچه های کرج دچار حادثه شده و فوت شد . این حادثه را به آقای مقیمی و علیا تسلیت عرض می کنم . علت حادثه ظاهراً بازهم نرسیدن طناب فرود به کارگاه پایین تر و نداشتن گره بوده است . خدا بیامرزد . فکر کنم این اولین مورد فوت در حوادث دیواره پل خواب بوده است .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/۱٤


50 میلیون آمریکایی از ناامنی غذایی رنج می‌برند

خبرگزاری فارس: 33 میلیون آمریکایی فقط از پس خرید موادغذایی بی‌کیفیت برمی‌آیند، بیش از 50 میلیون نفر که 17 میلیون‌شان را کودکان تشکیل می‌دهند، دچار «ناامنی غذایی» هستند. در حالی‌که واشنگتن سرگرم طراحی هواپیمای بدون‌سرنشین جدید است.

از خبرگزاری فارس

- اروپا همچنان درگیر بحران یورو؛ نتیجه ریاضت اقتصادی در کف خیابان

از :  ملت ما

و ...

روز چهارشنبه عده ای از منافقین و عناصر مشکوک وابسته به دشمنان اسلام با ایجاد ارعاب در بازار درصدد تعطیلی بازار برآمدند، خوشبختانه بازاریان مسلمان و متعهد به مقابله آنها برخواستند و توطئه آنان را خنثی کردند. آنها باید بدانند مورد شناسایی قرار گرفته و در موقع مقتضی از سوی مقامات مسئول پاسخ تحرکات مشکوک خود را خواهند گرفت.

از : جام جم آنلاین

و در ایران گل و بلبل
یک سوال برای من پیش آمده ! تاحالا تجمعی در ایران که به کام حکومت نباشه شکل گرفته ؟! من که یادم نمیاد ! آخه شیوه الهی ما در اداره جامعه و بهره مندی از آدمهای بی عیب و بدون کوچکترین اشتباه در تمامی سطوح برتر اداره کشور ما را از هر مخالفتی مصون می کنه . اینکه یک تجمع 10 نفری در حمایت از بشار اسد تو سوریه تو تلفیزیون ما ! نمایش داده میشه اما ...

اون آقایونی که کوچکترین مشکلات و مسائل در کوهنوردی وبلاگشون رو تبدیل می کنه به بزرگترین منتقدان قرن آیا تا به حال جساتی در خودشان دیده اند که اصول را تحلیل کنند نه فروع ؟!


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/۱۳


خبرگزاری فارس !

سایت Onion -

 اصل خبر در Yahoo

البته احتمال زیاد به زودی کل یاهو نیز فیلتر خواهد شد و ما می مانیم و آقایان و سیستمهای جذاب داخل کشورمون و سرعت سقوط اقتصاد و پولمون و گند خوردن به فرهنگمون و سکوتمون و ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/۱۱


عظیم می تواند اولین ایرانی باشد که هر 14 قله هشت هزاری را فتح نموده . برای او آرزوی سلامتی دارم و به او صعود دهمین قله را صمیمانه تبریک میگم .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/۸


مقایسه دو محصول شرکت سانتو

SUUNTO X10 VS SUUNTO AMBIT

در صورتیکه به عنوان یک کاربر کوهنورد علاقمند به استفاده از ساعتهای قوی و با قابلیتهای فوق العاده هستید قطعاً این دو محصول می توانند یک نهایت برای کاربران اینچنینی باشند . با توجه به استفاده از هر دوی این محصولات و ترجمه و کاربری آنها ، در این مقاله مقایسه ای از وضعیت عملکردی این دو محصول ارائه می کنم که امیدوارم برای کاربران مفید باشد . نکته مهم در این قسمت آن است که اگر دوست دارید در ساعتتان امکانات مربوط به GPS نیز گنجانده شده باشد به سراغ این دو مدل بروید و در غیر این صورت دارید پول خود را هدر می دهید .  همچنین به یاد داشته باشید که عملکرد GPS این ساعتها با یک GPS دستی بسیار متفاوت است . به طور مثال آیا دوربین موبایل شما می تواند به اندازه یک دوربین حرفه ای به شما قدرت انتخاب بدهد ؟ پس همیشه از محصولات چند هدفه ( Multi purpose ) به اندازه توانشان انتظار داشته باشید .

قابلیتهای این دو ساعت مطابق با توضیحات شرکت SUUNTO مطابق زیر می باشد :

 

AMBIT: :

 بر خورداری از قطب نمای سه بعدی (3D) ، به این مفهوم که اگر ساعت خود را در هر زاویه ای نگاه دارید می توانید جهت مغناطیسی را بر روی آن مشاهده کنید . در قطب نماهای عادی ساعت باید تراز باشد .

سنسور بارومتریک دقیق

سنسور دمای هوای دقیق

امکانات GPS

استفاده از سنسور HR که با اتصال به سینه شما ، در هنگام فعالیت و تمرینات می تواند ضربان قلب شما را اندازه گیری نموده و آن را با فعالیت مورد نظر تطبیق دهد .

 

X10 :

سنسور بارومتریک دقیق

سنسور دمای هوای دقیق

قطب نمای یک محوره

امکانات GPS

 

مقایسه در عمل :

در طول مدتی که از این دو ساعت استفاده کردم ، ساعت Ambit به نظر بسیار قویتر آمد . X10 در کل برای استفاده GPS دارای منوهای مختلفی مانند Waypoint ، Track و Route می باشد و قابلیتهای بسیاری در آن گنجانده شده ولی مساله مهم قدرت آنتن آن می باشد . آنتن این ساعت نسبتاً ضعیف است و برقراری ارتباط اولیه با ماهواره ها پروسه ای نسبتاً کند می باشد در حالیکه Ambit با آنتنی قویتر قدرت ارتباط سریعتری نیز در خود دارد . اما آپشن ها و منوهای این ساعت نسبت به X10 ضعیفتر است . در کل می توان گفت که با توجه به استفاده ای که از این دو ساعت داشتم امبیت راضی کننده تر می باشد . البته خریدار باید به قیمت نهایی این دو محصول نیز توجه داشته باشد . این دو ساعت ، بیشتر برای فعالیتهای کوهنوردی و کمتر برای فعالیتهای تمرینی طراحی شده اند . اگر قصد دارید فعالیتهای دوی شهری و ... انجام دهید پول خود را با این مدلهای گران قیمت هدر ندهید .

 در صورتیکه در مورد این دو محصول سوال دیگری دارید می توانید با ایمیل من تماس بگیرید :

Hamid.shafaghi@gmail.com

 

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/٦


واقعاَ مسخره اس ! واقعاً مسخره . البته به این مسخره گی روزمره عادت کرده ایم . به هنجارشکنی ها و زیر پا گذاشتن ساده ترین حقوق انسانیمان عادت کرده ایم . به هر بلایی که سرمان بیارن عادت کرده ایم ! الان چندین روز است که دسترسی به Gmail  مسدود شده ! آنهم در کشوری که خیلی چیزها در آن از طریقه دروغ و ریاکاری اداره می شود ! آقا ما اگه نخوایم قاطی مذهب و سیاست شما بشیم کی رو باید ببینیم ؟

من هیچگاه به ایمیلی که توسط آقایان برایم ساخته شود اعتماد نخواهم کرد .

برای خنده و شاید گریه بیشتر هم می توانید اینجا را بخوانید !


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/٥ 

از این روزها خسته ام . دوست دارم سوار فردی بندازم تو یه جاده خلوت و طولانی تا بی انتها و برونم ... آنقدر برونم تا رها شم...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۳:٢۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٧/٤