همه چیز خیلی ساده شروع شد. پس از تلاشی که در پاییز سال گذشته شروع کردیم برای صعود در منطقه پاتاگونیا ، در نهایت با توجه به مشکلات مالی و هزینه فراوان آن صعود به این نتیجه رسیدم که فعلا زمان مناسبی برای رفتن به آن منطقه نیست . در طول این مدت نیم نگاهی به یکی از قطبهای اصلی و مناطق سرسخت دنیا در دیواره نوردی داشتم . منطقه شامونی و سوزنیهای 1000 متری آن که صعودهای آن جزو صعودهای دشوار و سرسخت در سراسر دنیا شناخته می شود . از سوی دیگر هزینه این صعود چیزی بود که قابل دسترس تر نشان می داد . بنابراین با یک برنامه ریزی و تمرین سرسخت 6 ماهه خود را آماده صعود به منطقه ای کردیم که موفقیت در آن افتخار بزرگی است. در بین جبهه های مختلف آلپ ، 6 جبهه به عنوان جبهه های سرسخت صعود معروفند که در این میان دیواره شمالی گراندژوراسس و دیواره شمالی درو جزو این 6 جبهه می باشند . هدف ما این است که بتوانیم صعودی به سبک آلپی بر روی این دیواره های وحشی داشته باشیم . شاید دستیابی به این هدف بسیار سخت باشد اما مسلما ما تلاشمان را خواهیم کرد تا بابی جدید در دیواره نوری ایران گشوده شود . اگر هم موفق نشویم که قطعا تجربیات زیادی کسب کرده ایم . در این سفر 4 نفر از بچه های پر استعداد زاهدان نیز همراه ما هستند که تلاش بر روی مون بلان خواهند داشت و همینطور سعی می کنیم اگر وقت اجازه داد بر روی برجهای کوچکتر نیز تلاش کنیم .

جا دارد از افرادی که کمک بزرگی در جریان این صعود داشتند نیز تشکر کنم . ریاست محترم هیات سیستان و بلوچستان آقای مالکی به همراه دبیر آن استان آقای راشکی از مشوقان و حامیان بزرگ این برنامه هستند که با درک بالای خود به ما کمک کردند تا این برنامه شکل بگیرد . مدیریت محترم شرکت گایا که همچون همیشه حامی کوهنوردان مرزشکن بوده است نیز پوشاک این برنامه را تامین کرده است . تجهیزات فنی که ما در این برنامه استفاده می کنیم متعلق به شرکت پتزل فرانسه و باحمایت مدیریت محترم شرکت کوه ویسی تامین شده است. عباس ثابتیان عزیز نیز ما را در لحظات حساس قبل از برنامه تنها نگذاشت و وی نیز جزو حامیان مالی برنامه می باشد. همچنین ما در این صعود از ساعتهای سانتو جهت ثبت صعود و وقایع آن استفاده می کنیم . سالومون وسانتو نیز در این قسمت حامی مالی این برنامه بوده اند . همینطور لازم می دانم از مدیریت محترم شرکت شکلی نیز به جهت حمایت بی دریغشان از این برنامه نهایت تشکر راداشته باشم. مدیریت محترم شرکت آپامهر نیز با حمایت از این صعود ما را در انجام آن یاری رساندند . همه این عزیزان در شکل گیری این برنامه نقش داشته اند و جا دارد از آنها به دلیل حمایت ازاین صعود ملی نهایت سپاس راداشته باشم.

جا  دارد از تلاشهای بی وقفه نوتاش عزیز در فرانسه جهت انجام هماهنگیها ، رضا زارعی عزیز جهت هماهنگیهای داخلی و سایر دوستانی که شاید الان حضور ذهن ندارم ولی در کنار ما بوده اندنهایت تشکر را دارم .

ما تلاشمان را خواهیم کرد تا اگر این غولهای سنگی اجازه دهند با احترام به کوهها ، برای لحظاتی کوتاه بر فرازشان بایستیم .

هم طناب من در این تلاش ،حسن گرامی است و دوستان وهمراهان ما در صعودهای دیگر در این ممطقه عبارتند از :علی رستمی (سرپرست کل صعود)، علی محبی ، سارا رستمی و مرجان ساوه

همه این دوستان در حال حاضر در فرانسه هستند ولی من برای شرکت در یک جشنواره سنگنوردی به دانمارک امده ام . در مسابقه ای که در طی این جشنواره برگزار شد توانستم با 13 صعود بدون سقوط با درجه هایی بین 6a تا 7a جایزه اول را در این بخش کسب کنم . همچنین در رده بندی کلی صعودها نیز پنجم شدم . یک دوره بیگ وال نیز در طی دو روز برای فدراسیون کوهنوردی دانمارک برگزار گردم و همینطور تبلیغی برای جشنواره بیستون . فردا من نیز عازم شامونی هستم تا به بچه ها برسم و صعودهای خود را آغاز کنیم . امیدوارم اینترنت در اختیار داشته باشم تا بتوانم بهتر در این باره اطلاع رسانی کنم.

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۳/٥/٢٠


طی رای گیری انجام شده بین اعضای بخش یخ نوردی UIAA و براساس درخواست    Bozeman  برای میزبانی این رقابتها رای اعضا به این میزبانی مثبت بوده است . بر این اساس Bozeman  به جمع برگزار کنندگان مسابقات جهانی یخ نوردی در تقویم سال 2014/2015 پیوست .

پی نوشت : البته در این رای گیری همه اعضا شرکت نکردند ولی رای من به این مسابقات با دیدگاه توسعه رشته یخ نوردی و گسترش مثبت آن با الزام بر رعایت استانداردها توسط برگزار کننده مثبت بوده است .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۳/٥/۱٠


پس از 6 ماه تلاش مستمر بالاخره توانستیم طرح درس دیواره نوردی را آماده کنیم .

مقدمه ای که برای این طرح درس نوشتم مطابق نوشتار زیر است.

در دوره های طراحی شده در کوهنوردی ایران ، جای دوره های عملگرا و اجرایی تاحدی خالی می باشد . دوره هایی که کوهنوردی فنی و تکنیکی را به کارآموزان آموزش داده و هدف آن به جای مربی شدن، آموزش نیروها و کوهنوردانی است که بتوانند شاخه های فنی و صعودهای بلند و تکنیکی کوهنوردی را به اجرا در آورند . هدف نهایی کارآموزان از فراگیری دوره های فدراسیون در بیشتر اوقات کسب مدرک مربیگری در همان رشته و تدریس در همان رشته بوده و این نگرشی است که به نظر اینجانب باید تا حدودی اصلاح شود . دوره های دیواره نوردی که در دو مقطع کارآموزی و پیشرفته طراحی شده هدفی فرای این را در ذهن پرورانده و طراحان آن با این دیدگاه که خروجی این کلاسها ، راهنمایان فنی کوهستانها و مسیرهای بلند باشند آن را سازماندهی کرده اند . این قضیه شاید کپی برداری از گایدها یا همان راهنمایان آلپها می باشد که عموماً افرادی توانا در صعود و اجرای کارهای بزرگ می باشند . هدف نهایی این دوره نیز آموزش و رساندن افراد به مرحله ای است که قادر به اجرای برنامه های بزرگ فنی و همچنین اعلام حضور به عنوان راهنمایان مسیرهای فنی و تکنیکی در داخل ایران باشند . قبلاً در مورد دیواره نوردی طرح درسی ایجاد شده بود که البته قسمت عمده ای از آن تکرار موارد مطرح شده در طرح درس پیشرفته سنگنوردی بود و البته موارد جدید و مفیدی نیز در آن گنجانده شده بود . با وجود آنکه خود من نیز در تدوین آن طرح درس شرکت داشتم ولی احساسم این بود که نوشتن مطالب آن به دلیل تقارن با برنامه ترانگو عموماً کپی برداری و از روی عجله همراه بود . با شروع ریاست رضا زارعی در فدراسیون کوهنوردی و تاکید مجدد وی بر شکل گیری این طرح درس ، این هدف را داشتم که مطالبی را آماده کنیم و به کارآموزان ارائه دهیم که کاربردی جدی از دیواره نوردی حرفه ای باشد . در این راستا حدود ۶ ماه تلاش یکپارچه با برگزاری بیش از ۱۲ جلسه بین اعضای تیم تدوین و همچنین برگزاری چندین جلسه در طبیعت در جهت نهایی شدن تکنیکهای ارائه شده و پیاده سازی تجربه بیش از ۴ دهه دیواره نوردی ایران به همراه ترجمه هایی آزاد از دو کتاب مرجع دیواره نوردی دنیا  توانست ما را تا حد زیادی یاری داده تا به این نتیجه برسیم که خروجی کارمان تا حدی مفید بوده است . در این راستا حدود ۴۸۰ نفر ساعت کار ترجمه و جلسات در مورد تکنیکهای مختلف و تدوین روشهای اجرایی دیواره نوردی در ایران و حدود ۹۶ نفر ساعت کار اجرایی در طبیعت در جهت یکسان سازی تکنیکها و روشها  و بیش از ۴۰ نفر ساعت جهت ویرایش مطالب گردآوری شده، صرف شده است . این کتاب  را تقدیم می کنیم به تمامی کسانی که آرزوهای" متفاوتی"  در کار کوهنوردی دارند .

سرپرست گردآوری و تدوین دوره دیواره نوردی – حمید رضا شفقی / تیر ۱۳۹۳

فایل را از اینجا دانلود کنید.

اصل خبر در سایت فدراسیون


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۳/٥/٦