تست ورودی مدرسی نقشه خوانی و کار با قطب نما در روز پنج شنبه 29 آبان و تست ورودی GPS در روز 30 آبان مطابق برنامه اجرا خواهد شد . اطلاعات مربوط به محل آزمون روز سه شنبه در سایت فدراسیون قرار خواهد گرفت . با آرزوی موفقیت و پیروزی برای شرکت کنندگان عزیز .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۳/۸/٢٦


گزارش گشایش مسیر جدید در دیواره بیستون

مسیر کاراکال 

گزارش از : حمید رضا شفقی

گشایندگان مسیر : عباس محمدی ، حمید رضا شفقی ، محمد قاسمی

دیواره بیستون ، غولی سنگی است که در جاده همدان به کرمانشاه و در فاصله 20 کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده است . شناخته شدن این دیواره در سطح جهان و برگزاری سه دوره جشنواره بین المللی سنگنوردی که با رشته های دیگری مانند هایلاین[1] ، بیس جامپ[2] و پاراگلایدر نیز همراه شده است باعث شده این دیواره بیشتر از قبل مورد اقبال سنگنوردان واقع شود . این دیواره با حدود 5 کیلومتر عرض که در بلندترین قسمت حدود 1200 متر طول داشته یکی از مناسبترین سایتهای دیواره نوردی ایران به شمار می آید .

سومین دوره جشنواره سنگنوردی بیستون با فراخوان منتشر شده در وبسایت فدراسیون کوهنوردی [3]آغاز شده است . سنگنوردان تازه کار و همچنین با تجربه در این جشنواره در کنار یکدیگر خود را آماده صعودهای مختلف به مسیرهای متنوع این دیواره می نمایند . جشنواره سنگنوردی بیستون از این بابت جذابیت پیدا کرده که با همت فردی مانند ابراهیم نوتاش ، دیواره نوردان و گایدهای مطرحی از سرتاسر دنیا نیز در آن شرکت می کنند و این مساله باعث تبادل نظر و اشتراک اطلاعات بین آنها و سنگنوردان ایرانی می شود . هدف ما در این جشنواره ، گشایش مسیری دیگر در این دیواره بکر بود . دلیل این مساله نیز کمبود مسیرهای ایمن و با درجه های صعود مناسب در دیواره است به صورتی که گاهاً ترافیک زیادی بر روی معدود مسیرهای ایمن در جشنواره ایجاد شده و افراد زیادی در صف صعود منتظر می مانند . یکی از راههای رشد سنگنوردی ، ایجاد مسیرهایی است که به صورت بولت کوبی شده در اختیار صعود کنندگان قرار بگیرد تا بدون درگیری با دغدغه هایی مانند مناسب نبودن شکافها برای ابزار و ... فقط به صعود خود توجه کرده و اقدام به صعودهایی با درجه های سختی مناسب نمایند .

مسیر دسترسی به پای مسیر 

 شماتیک مسیر 

در اولین روز جشنواره یعنی دوشنبه 28 مهرماه ، اقدام به شناسایی مسیر و خط جدیدی جهت گشایش نمودیم . این خط سیر که البته قسمتهایی از آن نیز با گشایش چهارسال قبل دوستان عزیزمان عباس محمدی ، پژمان زعفری و عامر ازوجی مشترک بود اینبار از قسمتهایی نسبتاً سنگین تر و با تنوع بیشتری عبور می کرد . در این خط سیر جدید سعی کردیم جذابیت های مختلف سنگنوردی مانند شکاف نوردی ، فیس نوردی و  صعودهای تنوره ای را نیز تعبیه کنیم .

اولین مرحله گشایش این مسیر برای ما شناسایی مسیر و خط سیر آن بود . مسیرمشخص شده از سمت راست مسیر جشنواره و در شکافی زیبا به سمت بالا حرکت می کرد و در ادامه با عبور از یک فیس زیبا به چند کلاهک کوچک می رسید و با گذر از دو طول سنگین و با شیب منفی خود را از داخل تنوره ای زیبا و بسیار بلند به قسمت انتهایی دیواره می رساند . دومین مرحله انتخاب ابزار مناسب جهت صعود و گشایش مسیر بود . رک ابزار ها را به صورت منظم و متناسب با مسیر آماده کرده و با توجه به مسیر سعی کردیم که سبک ترین حالت انتخاب ابزار برای این گشایش را انتخاب کنیم .

سومین مرحله نفرات گشایش کننده بودند که آشنابودن با صعود ترادیشنال [4]و طبیعی [5]، داشتن توانایی لازم جهت صعود مسیر بدون استفاده از بولت[6] و داشتن خلاقیت و ابتکار مناسب جهت انتخاب مسیر مناسب و درست از مشخصه های مورد نیاز افراد گشایش کننده برای هر مسیری  می باشد .مرحله چهارم نیز به این صورت بود که  پس از صعود کامل مسیر بدون استفاده از بولت و یا هرگونه ابزار کوبشی و به صورت پاک ، جهت استفاده بهتر همه افراد از این مسیر و امکان صعود آن برای نفرات بیشتر اقدام به بولت کوبی مسیر نمودیم .  برای این کار نفرات گشایش کننده نسبت به صعود مسیر اقدام و محل بولتها را مشخص نمودند که در نهایت بولت کوبی کامل آن انجام گردید .

 

 

مسیر قرمز نحوه دسترسی به ابتدای مسیر را مشخص می کند .

مشخصات مسیر به صورت زیر می باشد .

نام مسیر

بیشترین درجه سختی صعود

حداقل درجه صعود صعود کننده جهت عبور از کراکس

متراژ مسیر

تعداد طول

کاراکال

5.12 b/c

5.11b

225 متر

7

 

مشخصات مسیر :

1 . دسترسی به ابتدای مسیر : با تراورس به سمت چپ دیواره و بعد از گذشتن از کتیبه فرهادتراش و حدود 200 متر پیاده روی به گرده ای از دیواره میرسیم که به سمت داخل و قیف مانندی می رود . بر روی لبه این گرده ، مسیر شیرین واقع شده است . با حرکت به سمت داخل قیف و در قسمتهای انتهایی آن می توانید مسیرهای رول خورده جشنواره و کاراکال را که در فاصله کمی نسبت به یکدیگر واقع شده اند مشاهده نمایید . بوته خار بزرگی در این قسمت بین این دو مسیر واقع شده است . مسیر پایین تر مسیر کاراکال و مسیری که به انتهای قیف نزدیکتر است مسیر جشنواره می باشد .

 

2 . مشخصات طول های مسیر :

2.1 : طول 1 مسیر ، طولی جذاب و با شکافی مناسب است که به صورت مستقیم خود را به بالا و کلاهکی که در انتهای آن واقع شده است می رساند . 8 بولت در این طول واقع شده و درجه سختی آن 6c  یا 5.10d  می باشد . این طول 50 متری به سکوی بزرگی می رسد که استقرار بر روی آن بسیار راحت است . کارگاه این طول با کارگاه طول 1 مسیر جشنواره مشترک می باشد .

2.2 : طول 2 مسیر ، با امتداد همان مسیر طول 1 می توانید طول 2 را نیز به راحتی پیدا کنید . بر روی سنگ فلش کوچکی نیز به سمت بالا کشیده شده است . این طول به صورت مستقیم به طاقچه کوچکی در سمت راست یک کلاهک بزرگ در بالای سر شما می رسد . قسمتهای ابتدایی مسیر پر از سنگهای ریزشی بزرگی است که بر روی هم چیده شده اند و با ادامه و عبور از یک فیس زیبا به کلاهک کوچکی می رسد که در انتهای مسیر واقع شده است . با عبور از این کلاهک  به طاقچه کوچکی می رسیم که کارگاه در آن واقع شده است . این طول با درجه سختی 6a+  یا 5.10a می باشد و طول آن 30 متر می باشد . این مسیر سه عدد بولت دارد که البته درجه مسیر بیشتر مربوط به کلاهک کوچک انتهایی آن میباشد .

 

2.3 : طول 3 مسیر که کراکس مسیر نیز است با تراورسی مایل به سمت بالا و چپ آغاز می شود . حرکتی معلق در ابتدای کار که خود را به گیره هایی نسبتاً مناسب رسانده تا با عبور از آنها و حرکت به سمت بالا بر روی طاقچه شیبداری قرار بگیرید و خود را آماده عبور از سخت ترین قسمت این مسیر کنید . شکاف زیبا در کنج سنگ که گیره های سر پای آن بر روی شیبی منفی واقع شده است . این قسمت 4 متری کلید عبور از این مسیر می باشد که در ادامه با چند حرکت دیگر و شکاف نوردی به کلاهک کوچکی می رسد که کارگاه در زیر آن واقع شده است .این طول 20 متر می باشد و درجه سختی آن 7b+ یا 5.12b/c است . تعداد 8 عدد بولت نیز در این طول نصب شده است .

2.4 : طول 4 مسیر نیز از سمت چپ کلاهک کارگاه شروع شده و حدود 3 متر به صورت عمودی در شکاف بالا رفته تا در ادامه و با کور شدن شکاف از کلاهکی کوچک که یکی از کراکسهای این طول است خود را بالا کشانده و مسیر خود را به سمت درختچه ای کوچک ادامه دهد . بعد از عبور از درختچه که کمی مزاحم صعود کننده نیز می باشد مجدداً شکاف نوردی در کنج و با حرکات دلفر چپ آغاز می گردد که البته سختی عمده آن نیز گیره های پای نه چندان مناسب آن می باشد . با ادامه مسیر و عبور از این شکاف ، به طاقچه ای کوچک می رسیم که کارگاه در فیس سمت راست آن خورده است . این طول 35 متر و درجه سختی آن 6c+  یا 5.11b می باشد . 11 عدد بولت در این طول نصب شده است .

 

2.5 : طول 5 مسیر اما انتخاب ما بود تا به مسیر تنوع دیگری بدهیم . تغییر مسیر از شکاف نوردی به سمت صعودهای تنوره ای باعث ایجاد تنوع زیبایی در مسیر گردید . ادامه مسیر به این صورت است که در کارگاه طول 4 فیس بزرگ و یکپارچه ای را مقابل خود می بینید . با عبور از سمت راست آن و ادامه حرکت حدود  5 متر به یک تنوره زیبا و بزرگ می رسید که یک سنگ بزرگ و جدا از دیواره آن را ایجاد کرده است . رولهای مسیر در فیس این تنوره نیز قابل مشاهده است . با عبور از این تنوره و صعود بر روی سنگ بزرگ جدا شده از دیواره و با ادامه حرکت به صورت مایل به سمت بالا و راست به کارگاه این طول میرسید . این طول نیز با درجه سختی 5.10a یا 6a+  و تعداد 3 عدد رول می باشد . نکته قابل ذکر آن است که آخرین کارگاه که می توانید از آن فرود بیایید همین کارگاه است و در صورت ادامه مسیر ، حتماً باید 2 طول آخر را صعود کرده و از مسیر جشنواره فرود بیایید چون احتمال لاخ شدن طناب شما در داخل این قیف بسیار بالا می باشد . طول این مسیر 20 متر می باشد .

2.6 : طول 6 مسیر با حرکت به سمت راست و داخل قیف و ادامه حرکت به سمت بالا با درجه سختی 5c یا 5.8 و طول 35 متر ، صعود زیبای تنوره ای را به همراه کمی شکاف نوردی در قسمت آخر و عبور از یک کلاهک کوچک به همراه گیره هایی مناسب برای شما فراهم می کند . این طول مستقیماً به طاقچه بزرگی که در پایین یک درختچه بزرگ ایجاد شده است می رسد . تعداد 4 عدد بولت در این طول نصب شده است .

2.7 : طول 7 مسیر با عبور از فیس کوتاه و سمت راست درخت و در ادامه با صعود از شکافی زیبا به کارگاه انتهایی مسیر یا پله یک بیستون می رسد . کارگاه این طول با کارگاه آخر مسیر جشنواره یکی می باشد .

 

3 . فرود از مسیر : برای فرود از این مسیر هم می توان از مسیر پیاده روی به سمت سنگ کوچک لق بازگشت و هم می توان از کارگاههای فرود مسیر جشنواره استفاده نمود.

 

-        صعود از مسیر به صورت طبیعی و با ابزارگذاری انجام گردید و سپس در چندین مرحله بولتها و کارگاههای آن نصب گردید .

-        این مسیر طی 4 روز فعالیت کامل و علی رغم هوای بارانی روزهای ابتدایی جشنواره و با تلاش فراوان به سرانجام رسید .

-        پس از چندین بار صعود مسیر ، احتمال جابه جایی و اضافه کردن چند بولت دیگر نیز به مسیر وجود خواهد داشت که البته این مساله پس از نظر سنجی از صعودکنندگان مختلف این مسیر انجام خواهد شد .

-        این مسیر به پاس حمایتهای گروه تولیدی ژاک و به پاس قدردانی ، کاراکال نامگذاری شد.

-        پاکسازی این مسیر به دلیل تردد بسیار سنگنوردان انجام نشده خصوصاً سنگ نوردان در هنگام صعود باید مراقب سنگ لقی که در وسط طول 3 می باشد باشند .

-        این مسیر پس از گشایش دوبار توسط سنگنوردان ایرانی و خارجی در جشنواره بیستون صعود گردید و درجه های آن نیز تقریباً مشابه با درجه های گشایش کنندگان اعلام شد .

 

کروکی مسیر کاراکال : درجه برخی طولهای مسیر با توجه به نظرات صعود کنندگان در متن گزارش عوض شده است.

                

با تشکر از همراهی و همکاری آقای میثم افتخاری و خانم نگار نادری در مراحل مختلف گشایش  و همچنین تشکر از پشتیبانی و حمایت آقایان حسین هیزم کار ، حسن گرامی ، امید آمحمدی ، فیروزان و احسان گروسپور و همچنین مساعدت آقای میرنوری در تامین دریل برای این گشایش.

 

 [1] Highline

[2] Base Jump

[3] www.msfi.ir

[4] Traditional climbing

[5] Free climbing

[6] Clean Climbing


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۳/۸/۱٧


شاید در مورد منطقه البنشتاین چیزهایی شنیده باشید و یا فیلمهایی در مورد آن دیده باشید . این منطقه تشکیل شده از سنگهای زیبا و صخره های متعدد که سنگنوردان جهت صعود از آن مجاز به استفاده از ابزارهای فلزی مانند فرند . کیل و سایر ابزارها نمی باشند . حتی پودر سنگنوردی نیز به دلیل گذاشتن رد بر روی سنگ در این منطقه ممنوع است . تنها حمایت میانی که در این منطقه استفاده می شود طنابهایی است که با گره ای شبیه به گره میمون mokey در سایزهای مختلف ایجاد شده اند و با قرار دادن آنها در داخل شکاف به عنوان حمایت میانی از آن استفاده می شود . با شرکت در جشنواره سنگنوردی بورنهلم در کشور دانمارک متوجه حضور یکی از سنگنوردان پیشگام آلمانی در آن جشنواره شدم . وی نسل جدیدی از این حمایتهای میانی را جهت معرفی با خود به آنجا آورده بود . بعد از جلسه سخنرانی من در مورد دیواره های ایران وی به معرفی منطقه خود و این ابزار حمایت میانی پرداخت . اشتیاق زیادی داشتم که این ابزار را تست کنم و البته بر روی آن پاندولی بدهم . این کار را روز بعد با امانت گرفتن این ابزار و با هم طنابی دوست خوبم لارس بر روی صخره های ساحلی انجام دادم . تقریباَ‌2 متر از این میانی فاصله گرفته و سپس پریدم . نتیجه کاملاَ رضایت بخش بود . این ابزار که شبیه به اسلایدر نات ها ( مانند بال نات )‌عمل می کند به خوبی نیروی ناشی از سقوط را مهار کرد . اما نقاط ضعف آن نیز از نظر من دو مساله است . یکی اینکه با سقوط من بر روی این ابزار مقداری از سطح تسمه های آن ساییده شد و این نشان دهنده آن است که این وسیله استهلاک بالایی دارد و مساله دیگر وزن بالای آن است . البته این بزرگترین سایزی بود که من استفاده کردم و مانند سایر ابزارها سایزهای مختلفی دارد . به هر حال تصور حمل یک ست کامل از این ابزار هم از لحاظ وزنی آزاردهنده است ولی این ابزار کار می کند !!

 

 

!!


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۳/۸/۱۳


توی جشنواره بیستون شناختمش . یک کوهنورد و دیواره نورد قوی و تمام عیار . یکی از گایدهای خوب و فعال شامونی که باعث شد من به این نتیجه برسم ممکن است انسانی هم در کره زمین پیدا شود که خسته نمی شود !!

بعد از چند روز صعود در دیواره بیستون و مسیرهای مختلف مانند کاریز ، جشنواره ، مسیرد تازه گشایش شده توسط گروه ما ( کاراکال ) و گشایش و صعودهای دیگر ، مستقیماً به اصفهان رفت تا بعد از 2 روز سنگنوردی در پلیس راه مستقیماً از آنجا به سمت دماوند برود . بعدتر به من گفت که در بازگشت از دماوند دوربین و کوله فرد تازه فوت شده را نیز دیده است . دیروقت و شب هنگام از دماوند برگشت اما باز طلبه بود تا صعود کند . برای همین از یکی از دوستان (محمد ) خواستم تا او را همراهی کند . یک روز در پل خواب و صعود مسیرهایی سخت و قوی و سپس یک روز در برغان . فکر می کردم بعد از اینهمه صعود بسیار خسته شده باشد به خاطر همین اتاق را برایش آماده کردم تا قبل از پروازش در ساعت 5 صبح روز بعد دوشی گرفته و کمی استراحت کند . ساعت 10 شب رسید خونه ما . گفتم می تونی دوش بگیری و استراحت کنی . نگام کرد و گفت : دوش می گیرم ولی اگه اومدم خونه شما زشته که بگیرم بخوابم و ترجیح میدم با هم صحبت کنیم . از ساعت 10 شب تا 2 صبح با هم صحبت کردیم . در مورد همه چی ! از سیاست تا فرهنگ و صعود و کوهنوردی . فیلمهای کوهنوردی و صعودهام رو بهش نشون دادم و در مورد کوههای دیگر ایران بهش اطلاعات دادم و در مورد کوههای فرانسه اطلاعات گرفتم . چیزی که تو صحبتهاش تاکید داشت این بود که من برمیگردم و به اون فرانسویهای ... میگم که ایرانیها بسیار مهربان تر و دوست داشتنی تر از شما هستند :) . بهشون میگم که اینا خیلی با محبت ترند و من باتری زندگیم با اومدن به این کشور شارژ شد ! میگم که ایرانیها بسیار مهمان نواز تر از شما هستند و امیدوارم زودتر دوباره به ایران برگردم ! 

البته او در پیج فیس بوک خود ضمن تشکر از نوتاش عزیز و همه دوستانی که همراهش بوده اند با دوستانش شوخی نیز کرده است که امیدوارم ترجمه درستی از آن عاید نفرات خواننده شود . 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۳/۸/۱٢