پس از جشنواره سنگنوردی در بورنهلم دانمارک ، روانه کشور ایتالیا شدم . کشوری با طبیعتی زیبا و کوههایی وحشی . معمولاً در ایران چیزی که از ایتالیا شناخته شده تر می باشد برجهای دولومیتی این کشور است که البته مجموعه ای از برجهای مختلف می باشد . این برجهای سربه فلک کشیده در کنار همسایه نزدیک خود آرکو می باشند . اگر بتوانیم شامونی رو بهشت کوهنوردان در دنیا معرفی کنیم قطعاً آرکو بهشت سنگنوردان می باشد . مجموعه ای بی نظر و بلند که از ارتفاع 200 متر شروع شده و تا ارتفاع 800 متر نیز پیش می رود . برجهای آرکو به طول چندین کیلومتر در جنوب رشته کوههای آلپ کشیده شده اند . رسیدن شب هنگام به دهکده آرکو باعث شد تا نتوانم به خوبی عظمت دیواره ها رو ببینم ولی پس از رد شدن از سنگفرش کوچه های دهکده و رسیدن به اولین خروجی ده ، مات و مبهوت دیواره ای شدم که مشرف به دهکده بود . در بالای دیواره قلعه ای استراتژیک ساخته شده بود و سایه دیواره کل دهکده را پوشانده بود . فروشگاههای وسایل کوهنوردی در آرکو شاید بهترین قیمت در کل اروپا را به خریداران ارائه بدهند و برخلاف شامونی که قیمتها عموماً گزاف است در آرکو می توان به قیمتهای کاملا رقابتی دست یافت . در ادامه کافه ها و محیطهای جذابی که پر از کوهنوردان ، دوچرخه سواران و افراد علاقمند به ورزشهای هوایی است بسیار چشمگیر است . در اطراف آرکو دو کمپ وجود دارد . یکی کمپ آرکو و دیگری کمپ زو .

کمپ زو از معروفیت و محبوبیت بیشتری برخوردار است اما عموماً باید رزرواسیون مناسبی از قبل انجام داد وگرنه فضایی در اختیار شما نمیگذارند و بیشتر اوقات پر هستند . کمپ آرکو جایی بود که توانستم به زور در آنجا رزرو انجام بدم .

گاید بوک منطقه سنگنوردی آرکو - با قیمت 37 یورو

در حال بررسی مسیرها -

ورودی شهر آرکو و شروع دیواره های آن

در طول مدت اقامتم در کمپ آرکو توانستم دو مسیر را بر روی مجموعه دیواره های آن کار کنم . البته با توجه به نداشتن ماشین ، مسیرها رو طوری انتخاب کردم که نهایتاً از محل کمپ 1 ساعت پیاده روی داشته باشد .

مسیر اورفئو

نقشه دیواره های مختلف شهر ارکو

دیواره های آرکو به دلیل کمبود شکاف بیشتر شامل مسیرهای اسپرت بولت کوبی شده می باشند . جذابیت و تنوع مسیر در آرکو به گونه ای است که شاید اگر یک ماه هم در این دهکده بمانید از صعود مسیرهای مختلف خسته نشوید !خصوصاً که برای افراد مختلف و تواناییهای مختلف نیز مسیر وجود دارد . علی رغم این قضیه ، آرکو برای افرادیکه دنبال صعودهای چالش برانگیز هستند جذاب تر می باشد .

 

مسیر پانتاری دومین مسیری بود که صعود کردم . مسیری زیبا و جذاب با مناظری فوق العاده از طبیعت آلپ

 

همانطور که گفتم ؛ آرکو از نظر من بهشت سنگنوردان می باشد . جذابیتهای خاص این منطقه ، شامل امکانات گسترده و باشگاههای سنگنوردی ، مسیرهای ویا فراتا ، کوهنوردی و دوچرخه سواری و همچنین مهد کارخانه های بزرگی مانند لسپورتیوا را می توان از جاذبه های این منطقه عنوان کرد .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٥/٧/٢٦