کانچن چونگا تنها قله ای نیست که پنجاهمین سالگرد صعود خود را جشن می گیرد . قله زیبا و رویایی شرق اورست یعنی ماکالو نیز جشن پنجاهمین سال صعود به خود را خواهد دید . این قله 8458 متری نیز در سال 1955 صعود شد . به هر حال در تاریخچه صعودها ، ماکالو زودتر از کانگ متولد شده است . اولین کاوشگرانی که بر روی آن ایستادند Jean   Couzy and Lionel Terray دو کوهنورد آهنین قرن بیستم که با رهبری جان فرانکو توانستند قله را در 15 می صعود کنند .

ماکالو قله زیبایی برای صعود می باشد . شکل هرمی این قله با چهار وجه قاچ خورده آن بسیار دیدنی است . زمانی که همه تیمها تلاش می کردند تا به بلندترین قله روی کره زمین صعود کنند ، ماکالو کمتر مورد توجه قرار می گرفت . بزرگترین مشکل این هیولای سیاه این بود که نزدیک به بام کره زمین قرار داشت . اورست حق ماکالو را خورده بود . تمامی کوهنوردان ترجیح می دادند بلندترین قله دنیا را صعود کنند .

اولین تلاش بر ماکالو در سال 1921 انجام شد . ولی اولین تلاش جدی توسط هیلاری و شیپتون بود . با اینحال آنها بعد از شناسایی اورست تصمیم به این کار داشتند که نیمه کاره ماند . هیلاری و تیمش سال 1952 برای صعود به قله اقدام کردند تازه بعد از شکست در قله چوآیو . به نظر می رسد که ماکالو همیشه یک گزینه دوم بوده است .

ولی وقتی هیلاری و تنزینگ در سال 1953 موفق به صعود بام دنیا شدند به ناگاه ماکالو اهمیت خاصی پیدا کرد . اولین صعود به ماکالو یک حالت رقابت بین هیمالیانوردان ایجاد کرده بود و این تیم فرانسه بود که توانست در سال 1954 بر فراز قله بایستد . اولین صعود بر روی این کوه از جبهه شمال شرقی انجام شد .

منبع : www.mounteverest.net

 تيم ايران در بهار سال ۱۳۸۰ خورشيدی توانست به اين قله دست يابد .

( يک نکته در مورد دنا : در مورد گزارش برنامه کل قدويس اعلام شد که اعضای تيم ملی و بچه های فدراسيون از امکانات تخت و غذای بهتری برخوردار بودند در حاليکه اين برداشت اشتباه من بود و اعضای تيم ملی شب را در نمازخانه خوابيده بودند و از امکانات خاصی برخوردار نبودند . )


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸۳/۱٢/۳