شکایت

راستش بعضی مواقع یه چیزهایی می بینی که نمیتوانی باور کنی . چیزهایی که نشان دهنده مشکلات جامعه است . مشکلاتی که ریشه در فرهنگ پوسیده ما دارد . مسائلی که حل کردن آن نیاز به سالها فرهنگ سازی دارد . در این حالت تنها کاری که می توانی بکنی این است که به آن مساله !! بخندی ../ . چون می بینی که واقعاٌ کاری از دستت ساخته نیست .

اما بعضی مواقع چیزهایی می بینی که واقعاٌ تحملش برای آدم سخت است و ناگزیر باید واکنش نشان بدهی چون ممکن است گند خیلی چیزهای دیگه هم در بیاد .

مدتها پیش وارد سایت یکی از دوستان شدم که تلاش کرده بودند تا سایتی با نام پایگاه اطلاعاتی کوهنوردان ایران را تاسیس کنند . تقریباٌ از همان روزهای اول که ایشان در وبلاگ شخصی خود شروع به نظرخواهی کردند مطالب ایشان را می خوندم . خیلی خوشحال شده بودم که یک نفر دیگر هم قصد دارد یک سایت برای اطلاع رسانی دقیق به کوهنوردان فراهم کند . مسلماٌ مهمترین سایت اطلاع رسانی ایران ، همان سایت فدراسیون کوهنوردی است که می شود آن را تحولی در زمینه کوهنوردی ایران به شمار آورد . برداشته شدن فاصله بین کوهنوردان و فدراسیون و آگاهی دقیق از آخرین اخبار فدراسیون از بزرگترین مزایای این سایت است . افراد دیگری مانند محمد حاج ابوالفتح و وحید اشرفی هم اقدام به تاسیس سایتهایی مختص به کوهنوردی نمودند که آن سایتها نیز مطالب جالبی داشتند . سایت کوهنورد آقای اشرفی یکی از سایتهای فوق العاده ای بود که در این زمینه ایجاد شد و ایشان با علاقه و اشتیاق فراوان که تنها ناشی از " عشق " ایشان به انجام این کار بود مطالب زیادی را از سایتهای مختلف ترجمه می کردند و در داخل سایت خود با نام منبع آن ذکر می کردند . حتی در سایت ایشان می توانستیم اخبار فدراسیون و گروههای کوهنوردی را با ذکر منبع آنها ببینیم . وبلاگهای زیادی هم در این میان ایجاد شدند که به طور پراکنده اطلاعات جالبی در مورد کوهنوردی و تجهیزات و شرایط آن ارائه می کردند که لینک اکثر آنها در وبلاگهای کوهنوردی وجود دارد .

اما در مورد سایت طراحی شده دوستمان :

این سایت که می توانست به زودی خود را در بین کوهنوردان با عنوان یک سایت فوق العاده معرفی نماید با اشتباهات آشکاری از طرف مدیر آن روبرو شد .

به محض ورود به این سایت در پایین تمام صفحات آن متن زیر به چشم می خورد .

 " کليه مطالب متعلق به سايت Persianebuy مي باشد و هرگونه کپي برداري ، نشر و انتشار مطالب آن بدون هماهنگی خلاف شرع و قانون مي باشد . "

اما در مورد مطالب این سایت ! تعداد زیادی از مطالب این سایت بدون اجازه از صاحب آنها و کسی که آن مطالب را با زحمت و علاقه جمع آوری کرده در سایت مورد نظر ثبت شده است . مطالب زیادی از طرح درسهای فدراسیون کوهنوردی ، مطالب مختلفی که آن مطالب را در وبلاگهای مختلف دوستان دیده بودم . وبلاگهایی مثل درکوه و سايت کوهنورد و ...  

جالبترین قسمت این مطلب قسمت بزرگی از نوشته های این فرد است که از وبلاگ کوهها و آدمها که متعلق به آقای پارسایی است برداشته شده است .

مسلماٌ خیلی از ما ایشان را می شناسیم و تلاشهایی که برای پیشرفت علم کوهنوردی کشیده اند . مسلماٌ آقای پارسایی ، آقای عامری و سایر دوستان ناراحت نخواهند شد که مطالب آموزشی آنها در اختیار همه قرار بگیرد . در غیر اینصورت آنها را در وبلاگهای اینترنتی منتشر نمی کردند !! ولی ذکر نکردن منبع این مطالب از نظر من تنها یک دلیل دارد و آن این است که مدیر سایت با زحمت و تلاش خود این همه مطلب را از منابع مختلف در اینترنت ترجمه و نگارش کرده  است !! وقتی در ادای مطلب غدیر یزدانی مرحوم ذکر شده است :

" صداي روي پيامگير خونه خيلي ناراحت بود:الو خونه نيستيد من يه کار واجب با شما دارم . با خودم گفتم چي شده؟

که دوباره زنگ زد : الو سلام غدير مرد. ديروز صبح ساعت چهار .آدرس رو يادداشت کن . دولت آباد فلکه ... و من نفهميدم بر من چه گذشت . يعني باور کنم . پس بالاخره يه چيز توي دنيا تونست خودشو به اراده اون تحميل کنه . نه باور نمي کنم . باور نمي کنم . .... "

شما می توانید عین این مطلب را در وبلاگ کوهها و آدمها ببینید که این مطلب مال چند ماه قبل می باشد .

می خواستم از این دوست بپرسم که آیا پیغامگیر خانه شما به صدا در آمد و آیا این نوشته شما است ؟ خوب برای خواننده چه برداشتی پیش می آید ؟ و یا اینکه شما از این کار چه قصدی دارید برای من مبهم است ؟!!

شما اسم این کار را چه می گذارید ؟ ... !؟ اگر ما خودمان به خودمان رحم نکنیم چه کسی می تواند به ما رحم کند ؟ شما که در پایین تک تک صفحات خود صحبت از شرع و قانون می کنید و اعلام می کنید که ذکر مطالب سایت شما بدون کسب اجازه از شما خلاف شرع و قانون !!!! می باشد چرا خودتان به آن پایبند نیستید ؟! آیا شرع و قانونی که شما از آن صحبت می کنید همان چیزی است که در جامعه ما جاری است ؟! یعنی فقط دیکران باید آن را رعایت کنند و شما هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارید ؟ دوست عزیز وقتی ما خودمان به همدیگر رحم نمی کنیم چه انتظاری می توانیم از دیگران داشته باشیم ؟! اگر شما قصد اطلاع رسانی دارید و می خواهید همه کوهنوردان از اطلاعات خوبی برخوردار باشند چرا همه این کارها را با ذکر منبع آن انجام نمی دهید ؟! به نظر من هدف شما چیزهای دیگری است ...

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸۳/۱٢/٦