سری پنجم آموزش GPS

سلام علیکم ... از قبل یه سری چیزا مونده بود که باید بگم ...

میگند کار را که کرد آنکه تمام کرد . در مورد دستگاههای جی پی اس داشتیم صحبت می کردیم و انواع مختلف آن .

فرض کنید زیر دریا هستید . اصلاٌ فرض کنید که یک ماهی هستید !! و تازه با یک خانم ماهی زیبا آشنا شدید ( من فقط با آقایان شوخی اینطوری دارما ! ) . خوب جفتتون پشت یه سنگ قایم شدید و دارید در مورد چیزای قشگ و عشق و عاشقی صحبت می کنید . توی ذهنتون تصور می کنید که عمراٌ اینجا نه گشت ارشادی است و نه هیچ چیز دیگه ؟! ها !؟ راحتی ؟! نه داداش من . یه چیزی رو یادت باشه همیشه یه نفر هست ... بگذریم . ناگهان متوجه میشی که شما و خانم ماهیه داخل یه تور صیادی افتادین !! اهه ! اینجا هم ولمون نمی کنند . آره گشت ارشاد دریاییه که شما رو پیدا کرده ...

خوب برای چی این مثال رو زدم ؟ ها ؟ برای دل عاشقان جوان ؟! نه عزیز دل برادر به خاطر اینکه می خواهیم با جی پی اس های شکار و ماهیگیری آشنا شویم . اول باید مفهوم دو تا کلمه خارجکی رو یاد بگیریم ./

RADAR , SONAR  / حتماٌ این فیلمهایی رو دیدید که توش یه برج مراقبت هست و یدفعه یکی توی برج مخابرات میگه فلان هواپیما داره به باند نزدیک میشه . حتماٌ همتون میدونید که از توی برج یه نفر رو نمی فرستن جلوتر که خبر بیاره ... در حقیقت یک سری امواجی به نام رادار در محیط اطراف فرودگاه پخش میشه . این امواج به محض برخورد با یک جسم متحرک به سمت شما برمی گردند و سرعت و محل اون جسم رو تعیین می کنند . جل الخالق !!! خوب این یک واقعیت است که جنگ بین کشورها باعث بوجود اومدن یه چنین چیزایی شد آخه میدونی آدم بزرگا همیشه دنبال چیزای پیچیده اند ...یا توی این فیلمای جنگی که زیردریایی رو نشون میدند . میدونی من همیشه فکر می کردم که اگه یه روزی توی زیر دریایی کار کنم حتماٌ یه روزی یه جاش سوارخ میشه و آب میریزه تو و همه میمیرن !! ولی خوب الان یه مقدار حالم بهتره J به هر حال امواجی که در زیر دریا کار رادار رو انجام می دهند به نام سونار معروفند . ( اگر در مورد رادار و سونار سوالی دارید تو کامنتینگ بپرسید چون اینجا جاش نیست بیشتر بگم )

خوب . چند سال پیش اومدند فکر کردند که این خیلی خوبه که ما موقعیت خودمان رو می تونیم با جی پی اس بفهمیم . حالا چه خوب میشد اگه موقعیت یک جسم متحرک را هم می فهمیدیم و اون موقع بود که یه لامپ بالاسرشون روشن شد و جی پی اس های HUNTING & FISHING پا به عرصه وجود گذاشتند . برای اینکه بیشتر به عمق فاجعه پی ببرید فرض کنید که یک آهو هستید ( آهو بودن خیلی قشنگه . میدونی میتونی آزادبودن و سرعت را تجربه کنی ؟!! ) خوب دارید برای خودتون می چرخید . ناگهان بوی یک آدمیزاد به مشامتون می رسه . سریع می پیچونید و با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت به سمت شرق و به سمت یک تنگه می روید . ولی همانموقع که به تنگه رسیدید می بینید که شکارچی منتظر شما نشسته  و اونموقع ... بنگ ... و یک فرد آزاد دیگر از دنیا می رود . بگذریم . بریم سراغ شکارچیه . خودتون رو بذارید جای شکارچیی که یک دستگاه جی پی اس شکار دارد . خوب شما در حال حرکت هستید و تمام اشیاء متحرک اطراف خودتون رو روی صفحه دستگاهتون می بینید . یکی از شکارها رو انتخاب می کنید . فاصله شکار را با خودتان می بینید و موقعیت منطقه هم در دستگاه شما است . شکار با سرعت 20 کیلومتر بر ساعت به سمت غرب حرکت می کند و شما با استفاده از صفحه دستگاه جی پی اس خود موقعیت مناسب برای کمین کردن را پیدا می کنید بدون اینکه شکار را ببینید ... وحشتناکه ؟! نه !

قضیه ماهیا هم همینطوریه . جی پی اس های ماهیگیری می تونند تراکم ماهیها را در یک رودخانه یا یک دریاچه و بهترین نقطه برای ماهیگیری رو به شما نشون بدند . ای بابا کجا بودی که انسان با دست و حس ششمش ماهی می گرفت ولی الان ! ...بگذریم . اینا تکنولوژیه و نمی تونی از کنارش رد بشی . همیشه استفاده مثبت و منفی وجود داره .

اما یه سری خصوصیات دیگه :

صفحه رنگی : اون زمان که ما تلویزیون سیاه و سفید داشتیم همیشه تو فکرم این بود که منوچهر نوذری ( خدابیامرز ) لباسش چه رنگیه  و روزی که تلفیزیون خریدیم به این خواسته رسیدم . صفحه رنگی دستگاه جی پی اس شما میتواند در تشخیص بهتر مسیر و موانع در شرایط سخت و بد آب و هوایی کمک شایانی کند . دستگاههایی که این قابلیت را دارند در مدل خود یک حرف C که مخفف Colour هست رو دارند . مثل  60 C

جی پی اس های با حافظه فلش : این حافظه جانبی می تونه کمک بسیاری برای استفاده از نقشه های حجیم در موقع مناسب باشه .

جی پی اس های غوطه ور نشو در آب !! : این جی پی اس ها را وقتی توی آب بندازید از روی پررویی پایین نمی رند بلکه روی آب شناور می مانند و آفتاب می گیرند .

چیزی که نباید فراموش کنید این است که دستگاه جی پی اس شما هر چقدر به روز تر و جدید تر باشد دقت بهتر و سرعت بالاتری در پردازش خواهد داشت . پس پول بیشتر یعنی تجهیزات بیشتر ولی به معنای زندگی بهتر نیست J

این خود شما هستید که از دستگاه جی پی اس خودتون روح و جسم می سازید و از آن بهترین استفاده را می کنید .

خوب اینجا در مورد مدلهای مختلفی صحبت کردیم. در جلسه بعد 4 جی پی اس برتر برای کوهنوردی ( نه از دید من بلکه از دید بین المللی !! ) را مورد بررسی قرار می دهیم ... تا ببینیم خدا چی می خواد .

راستی یه چیزی یادم رفت بگم ... دانشمندان نسل ببر بنگال رو با استفاده از جی پی اس حفظ کردند . این ببر داشت از دست می رفت ( از لحاظ نسلی البته ) ولی دانشمندان با نصب کردن جی پی اس بر روی گردن آنها و شناسایی نقاط استراحت و جفت گیری و غنی کردن آن نقاط با مواد غذایی و مناسب کردن شرایط توانستند این حیوان وحشی رو به آغوش طبیعت وحشی تر برگردونند .

امیدوارم که چیزی توی این مطلب به درد بخور بوده باشه  . J شاد باشید

یک نمونه از جی پی اس های ماهیگیری


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٥/٢/۱۳