شما بودید چه کار می کردید ؟

ماجرای حادثه جاده شمشک دیزین و از بین رفتن کوهنوردان ، این روزها بحث داغ نشستها و وبلاگهای کوهنوردی است . صرفنظر از اتفاقات متعددی که در این برنامه افتاده و اشتباهاتی که صورت گرفته می خواهیم در این محیط مجازی و بدون ذکر نام بررسی کنیم که اگر شما جای فرشاد خلیلی بودید چه کار می کردید ؟ خواهش می کنم از بحث منطقی که در شرایط با ثبات انجام می شود خارج شوید .

شاید تا به حال تجربه غار برفی را داشته اید . من دو باری که برنامه غار برفی را در کوه ناز اجرا کردم به این مساله رسیدم که در اثر کندن غار انرژی نسبتاٌ زیادی از فرد گرفته می شود . همچنین کندن برف و درگیری بیش از حد با برف باعث خواهد شد که احیاناٌ لباسهای لایه زیرین شما خیس شده و یا عرق کنید . خوابیدن در تونل برفی هم اگر چه دلچسب است ولی مقداری از انرژی فرد را می کاهد . حال با توجه به موارد ذکر شده فرض کنید که پس از کندن تونل در جاده ای بهمن گیر قرار گرفته اید . خودروهای درون جاده هم توقف کرده اند و یک لودر مشغول تمیز کردن جاده است . نیم ساعت منتظر می مانید . هوا سرد است و در اثر ثابت ماندن در یک نقطه کم کم انرژی شما تحلیل می رود . اولین فکری که به ذهنتان می رسد این است که ماشینها نمی توانند از برف عبور کنند ولی شما می توانید ! حالا در این موقعیت چکار می کنید ؟ آیا از بهمن رد می شوید و یا در آن محل منتظر می مانید . مسیر برگشت هم ندارید ! چکار خواهید کرد ؟ ...

 

(لطفاٌ جواب خود را به موقعیت ذکر شده در بالا بدون در نظر گرفتن حادثه اتفاق افتاده در دیزین و با توجه به شرایطی که پیش آمده بیان کنید . لطفاٌ اسم خود را مطرح نکنید و با اسم مستعار نظر بدهید . می دانیم که عبور کردن از بهمن اشتباه بوده ولی اگر شما در آن شرایط باشید منتظر می مانید یا رد می شوید ؟ )

 

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸۸/۱٢/۱٢