در این متن ، قصد دارم تا ۵ جی پی اس برتر از دید وبلاگ کوهنوردی نشان زندگی را معرفی کنم .با توجه به سابقه ای که در کار با GPS  ها داشته ام از نظر من و جهت انجام فعالیتهای کوهنوردی دستگاههای زیر می توانند مقام 1 تا ۵ را داشته باشند .

( قابل توجه آنکه با توجه به خدمات و پشتیبانی دستگاههای Garmin این دستگاهها از بین مدلهای شرکت گارمین انتخاب شده اند و ممکن است شرکت های دیگر چون ماژلان نیز در این رنکینگ سهم عمده ای داشته باشند . )

قابل توجه آنکه به نظر من مقامهای اول تا سوم می تواند بسته به کاربری که فرد نیاز دارد تغییر کند .

1 . Oregon 550

این مدل GPS به تازگی توسط شرکت گارمین ارائه شده است یکی از رویاهای خود من را پوشش داده است و آنهم Geotag است به این صورت که امکان عکاسی از طریق GPS با یک دوربین 3.2 مگاپیکسلی و زوم 4x  دیجیتال فراهم شده است . این خاصیت به این صورت است که شما می توانید عکسهایی را که گرفته اید از طریق نرم افزارهای تحت وب مانند Picasa  ملاحظه نمایید . ( موقعیت جغرافیایی شما در لحظه عکاسی در دل این عکس نهفته می شود ) این یک قابلیت فوق العاده است چون من خودم خیلی وقتها با گرفتن عکس گزارش نویسی می کردم و گاهی اوقات فراموش می کردم که این عکس مربوط به کدام قسمت برنامه بود ! قابلیتهای دیگر مانند فشار سنج ، قطب نمای الکترونیکی 3 محوری ( به این معنا که برای مشخص شدن قطب مغناطیسی نیاز به مسطح گرفتن GPS وجود ندارد ) و امکان Share  کردن اطلاعات و سایر قابلیتهای GPS های Outdoor  در این دستگاه گنجانده شده است . اما مهمترین مساله در این دستگاه که نسبت به نسل قبلی خود x00  رفع شده است آن است که امکان دیدن صفحه نمایش آن در نور آفتاب بسیار راحت تر است . به عنوان مثال یکی از نقاط ضعف بزرگ دستگاه Oregon 400  آن بود که صفحه نمایش آن در نور آفتاب دیده نمی شد !!! ( این دستگاه بر خلاف مدلهای موبایل جدید اپل یک حسگر حرارتی نمی باشد و فقط یک حسگر لمسی است و همین مساله امکان استفاده از آن را با استفاده از دستکش نیز فراهم می سازد )

نقاط ضعف : مصرف باطری نسبتاً بالاتر در هنگام استفاده از نور BackLight – شرایط سخت تر استفاده در هنگام برنامه های زمستانی با دستکشهای با حساسیت پایین و سرمای زیاد ( به علت دقت پایین در مشخص کردن نقطه مورد نظر در صفحه )

 

2 . GPS Map 62

این دستگاه به عنوان یکی از مدلهای محبوب گارمین برای طبیعت گردان ارائه شده است و در ادامه روند تکامل مدلهای GPSMAP 60  به بازار ارائه شده است . 62 یک دستگاه سرسخت برای فعالیتهای ماجراجویانه و برنامه های شدید زمستانی با برودت سرمای زیاد می باشد که امکان استفاده از آن در هر محیطی وجود دارد . این دستگاه با شکلی تقریباً نظامی به بازار ارائه شده است . تقریباً تمامی خصوصیات Oregon 550  را دارا می باشد و مشابه آن است با این تفاوت که امکان عکاسی GeoTag با آن وجود ندارد . این دستگاه در شرایط سرما نسبت به دستگاه Oregon قابل اعتمادتر می باشد . همچنین مصرف باطری آن نیز مناسب تر است .

نقاط ضعف : وزن و حجم نسبتاً زیاد – نداشتن امکانات عکاسی

 

3 . Garmin Rino 530

وای خدای من ! این مدل زمانی جزو مدلهای درجه 1 مورد علاقه من بود . مشکل بزرگش وزن و حجم زیاد و قیافه کاملاً نظامی آن می باشد که در هر منطقه ای شما آن را در دست بگیرید مورد سوء ظن نیروهای نظامی قرار خواهید گرفت . واقعیت آن است که هر وسیله بی سیم در ایران با برد بالای 5 کیلومتر غیر قانونی می باشد . این غول ناوبری با بردی حدود 24 کیلومتر ، کلیه مرزها را در هم می شکند . باورتان نمی شود ؟ امتحان کنید . مساله عمده تهیه این غول پیکر می باشد که کمی سخت می باشد و کمتر فروشگاهی حاضر به قبول ریسک فروش این دستگاه می شود . حال باید راجع به این خصوصیت بیشتر با شما صحبت کنم . این مساله واکی تاکی فقط یک قابلیت گفتاری نیست ! بلکه شما می توانید با Page  کردن کلیه دستگاههای موجود در منطقه ، مسیر حرکت خود را بر روی صفحه نمایش آنها بیندازید . به عبارتی دیگر در صورتیکه دوست شما در هر نقطه از کوه دماوند گم شده باشد کافیست شما هم در همان جبهه قرار داشته باشید و او شما را Page  کند .در این حالت مسیر حرکت او و آخرین نقطه ای که او در آنجا منتظر شماست بر روی صفحه نمایشگر شما حک می شود . شک نکنید . مسیر را دنبال کنید تا به او برسید . این دستگاه در بین اسکی بازان کوهستان به دلیل قابلیت بزرگ امداد  در شرایط بهمنی یک دستگاه فوق العاده محبوب است . قابلیت بزرگ دیگر این دستگاه ، باطری غول پیکر آن است . باورتان نمی شود که این باطری تمام شدنی نیست ! به عنوان معیاری برای سنجش میزان مصرف این باطری باید بگویم که حداقل چهاربرنامه زمستانه دماوند ( هر کدام به مدت 4 روز ) را جوابگو خواهد بود . این باطری غول پیکر لیتیمی با پکیج استاندارد خود به شما این اطمینان را می دهد که بدون هیچ نگرانی از تعویض باطری در طول برنامه لذت دنیا رو ببرید .

نقاط ضعف : وزن و حجم بالا – در صورتیکه بخواهید از قابلیت بی سیم این دستگاه استفاده کنید باید دو عدد از این دستگاه تهیه کنید ( هزینه نسبتاً بالا ) – در صورتیکه باطری شما به هر علتی در طول برنامه خراب شود GPS شما بدون استفاده خواهد بود ! عدم امکان عکاسی و

 

4. Colorado

این دستگاه نیز با قابلیتهایی مشابه Oregon به بازار آمده است . مصرف باطری آن نسبتاً مناسب می باشد .قابلیت عکاسی ندارد ولی در بقیه خصوصیات دستگاه نسبتاً مناسبی است . برخی مدلهای آن ایرادهای سخت افزاری و نرم افزاری قابل حل شدن دارد . ارتقای نرم افزار دستگاه در هنگام خرید کاملاً ضروری می باشد .

 

5 . Etrex Vista HCX

این مدل نیز جزو مدلهای مناسب شرکت گارمین می باشد . نقطه ضعف بزرگ این مدلها در این دوره و زمان ، عدم امکان استفاده از Custom map های شرکت گارمین می باشد . با استفاده از این مدل ، شما در واقع قابلیتهای جدید دستگاههای GPS را از دست خواهید داد ولی در کل می توان گفت که مدلی مناسب و با مصرف باطری خوب می باشد و هم از لحاظ حجم و هم وزن برای شما در کار کوهنوردی مناسب خواهد بود .

 

نوشته : حمید شفقی

hamidshafaghi.persianblog.ir


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/٧/٢٢