در تراورسها به چه صورت عمل کنیم ؟

عبور از تراورسها و پاندولی در آن می تواند هم برای نفر سرطناب و هم نفر ته طناب خطرناک باشد . گاهی اوقات این خطر برای نفر سرطناب بیشتر است و آن هم به خاطر آن است که معمولاً نفر سر طناب قبل از رسیدن به کراکس مسیر میانی نصب می کند و بعد از آن و با رسیدن به قسمتهای ساده تر میانیهای فاصله دارتری نصب می نماید . این مساله می تواند برای نفر ته طناب ایجاد مشکل نماید چرا که او مجبور است قبل از کراکس میانی را باز کند و در صورت پاندوله ، برای او مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد . لذا باید نفر سرطناب در نظر داشته باشد که همواره هم قبل از کراکس و هم بعد از کراکس میانی مطمئن نصب نماید .

اما گاهی نصب کردن میانی بعد از کراکس مسیر ممکن نمی باشد ( به دلیل عدم وجود شکاف و ... ) در این حالت چه باید کرد ؟

 

در صورتیکه تراورس به سمت راست شما به گونه ای است که پس از تراورس کردن مجدداً با حرکت به سمت چپ همراه می باشد آنگاه این حالت برای نفر ته طناب مشکلی ایجاد نمی کند چون شما در نهایت بالای سر او قرار خواهید گرفت و پاندولی او کاملاً قابل کنترل است .

در صورتیکه مسیر به این صورت نمی باشد می تواند بعد از کراکس در صورت امکان کمی صعود داشته باشید و یک میانی نصب کرده مجدداً به سمت پایین برگردید و به مسیر خود ادامه دهید

در صورتیکه از طناب دوبل استفاده می نمایید می توانید یک طناب را از میانی ها عبور داده و طناب دیگر را آزاد بگذارید و در صورت پاندوله نفر دوم اورا به صورت کامل کنترل نمایید .

در صورتیکه نفر دوم توانایی لازم برای عبور از مسیر مورد نظر را ندارد بهتر است در یک کرده سه نفره کارعبور را انجام دهید که نفر سوم نیز از قسمت پایین کنترل پاندولی نفر دوم را انجام خواهد داد .

به هر حال به یاد داشته باشید که در مسیرهای اینچنینی هم نفر سر طناب و هم ته طناب باید توانایی بالاتر از حد درجه مسیر داشته باشند و گرنه پاندوله برای هر دوی آنها خطرناک خواهد بود .

 

ترجمه آزاد از سایت www.climbing.com

وبلاگ کوهنوردی ، نشان زندگی


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٩/۱۱/٢۱