نکات فنی فرار از طوفان

استفاده از روش ذکر شده در زیر فقط توسط افراد آزموده توصیه می گردد .

مهمترین مساله در زمان طوفانهای شدید ، آنست که شما بتوانید یک پروسه منظم و روتین جهت فرود داشته باشید ( به یاد داشته باشید که در صورت وجود طوفان شدید در برخی اوقات امکان ادامه صعود وجود ندارد و بهترین راه فرود است ) . اما مساله ای که در اینجا وجود دارد وجود بادهای تند است که طناب شما را منحرف می کند . همچنین وجود شکافها و گرده های سنگی بر روی دیواره که ممکن است طناب شما هنگام فرود در آنها لاخ گردد . در هنگام فرود ، حواستان به اطراف باشد . در صورتیکه قسمتی را مشاهده می کنید که ممکن است طناب فرود در آن گیر کند ( مانند گرده سنگی و ... ) بهتر است به جای ادامه فرود کارگاه فرود بعدی خود را در نزدیکی آن برپا کنید تا در صورتیکه طناب در آن گیر کرد بتوانید راحتتر آن را آزاد کنید و در دسترس باشد ( البته باید به یاد داشته باشید که نوع شوک دادن آخر به طنابی که در حال در آمدن است می تواند تا حد زیادی مانع از گیر کردن طناب به عوارض اطراف گردد ولی به هر حال در باد شدید ممکن است طناب تحت کنترل شما نباشد )

در بادهای شدید به جای پرتاب طناب به سمت پایین ، طناب را همراه خود داشته باشید و آن را به پایین حمل کنید و فقط به مقدار مورد نیاز جهت عبور از ابزار فرود خود طناب دهید . اینکار مانع آن می شود که طناب شما توسط باد به اطراف برده شود .  ( این مساله نکته بسیار مهمی است . گاهی اوقات باد می تواند طناب فرود شما را به صورت افقی به اطراف برده و طناب شما گیر کند آنوقت است که کاری از دست شما بر نخواهد آمد . ) در اینحالت می توانید اضافه طناب را به وسیله یک تسمه مهار کرده و به خود متصل نمایید . هنگامیکه فرود شما تمام شد نباید طناب را ول کنید . ممکن است باد طناب را از دست شما برباید . در این حالت باید منتظر بمانید تا از شدت باد کم شده و در یک لحظه و با سرعت طناب خود را کشیده تا به سمت پایین بیاید . شوک مناسب می تواند طناب را از روی موانع مسیر بپراند .

فرود با یک طناب در کنترل طناب و گیر نکردن آن ( به دلیل نداشتن گره ) بسیار راحتتر می باشد ولی نیاز به برقراری تعداد کارگاههای بیشتری نیزمی باشد . ارتباط با هم طناب ساده تر می باشد و همچنین در صورتیکه شما طناب دومی نیز داشته باشید می تواند به عنوان بک آپ در صورتیکه طناب اصلی شما گیر کند مورد استفاده قرار گیرد .  در مقابل فرود با دو طناب می تواند سریعتر شما را به مکان امن برساند ولی ممکن است گره طناب در محلی گیر کند و یا مشکلاتی درفرود شما بوجود آورد  . همچنین ارتباط با نفر هم طناب نیز مشکل تر می باشد . یکی از مشکلات عمده در هنگام فرود با تک طناب ( به دلیل کوتاه بودن طول طناب ) آن است که شما به تعداد ابزارهای بیشتری جهت جاگذاشتن در کارگاههای ایجاد شده نیاز دارید . در این حالت به یاد داشته باشید که باید ابزارهای خود را به گونه ای مدیریت کنید که با کمترین ابزار  جاگذاشته بتوانید کار فرود خود را انجام دهید چون ممکن است ابزارهای شما در جایی پایین تر به درد شما بخورد . در صورتیکه شما در هنگام صعود دقت کافی داشته باشید می توانید در هنگام فرود نیز کارگاههای خود را مشخص نمایید . همراه داشتن تعدادی طنابچه می تواند در این موقعیتها بسیار سودمند باشد. به یاد داشته باشید که حتماً طنابچه را فقط در مقدار مورد نیاز ببرید تا از هدر رفتن آن جلوگیری نمایید . به یاد داشته باشید که نیازی به استفاده از کارابین در این حالت نمی باشد . کارابینهای خود را می توانید برای استفاده در مواقع مورد نیاز و ضروری نگه دارید . برای اینکار می توانید طنابچه را به صورت مستقیم از سوراخ میخ و سیم بکسل ابزار خود رد نمایید و در قسمت پایینی نیز مطابق شکل حلقه مورد نظر را برای عبور طناب ایجاد نمایید . در صورتیکه تمایل دارید که موقع کشیدن طناب سایش کمتری داشته باشید می توانید از حلقه هایی که از قبل آماده کرده اید استفاده نمایید . ( به یاد داشته باشید که برای فرود با دوحلقه و 50 متری و برای کاهش سایش و جلوگیری از ایجاد آسیب به طناب بهتر است از حلقه فرود استفاده نمایید . همچنین ذکر این نکته ضروری است که هر گونه سایش طناب در هنگام فرود بر روی طنابچه کارگاه به دلیل وجود وزن بر روی طناب می تواند منجر به سوختگی و پارگی طناب و پاره شدن آن بیانجامد . )

 

ترجمه آزاد از سایت CLIMBING

وبلاگ کوهنوردی ، نشان زندگی


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳۸٩/۱٢/٢۱