گزارش گشایش مسیر دره نوردی در آبشارهای دره مور

گزارش از : حمید شفقی hamid.shafaghi@gmail.com

نامگذاری دره به نام مور به دلیل وجود جنگلهایی در قسمت شمال دره با نام"  جنگل مور " می باشد .

مدتها بود که بهش فکر می کردم . منطقه ای در اعماق جنگلهای سیسنگان که به دلیل تاریخی بودن و قدمت آن و پنهان بودن گنجهای فراوان در محیط اطراف همواره مورد  توجه بوده است . منطقه کجور تا سی سنگان یکی از مناطق تاریخی می باشد که بوسیله یک راه مالرو ارتباطی در گذشته جهت رفت و آمد بین کجور و سی سنگان مورد استفاده قرار می گرفته است . با بررسی نقشه های هوایی  منطقه متوجه وجود یک دره دیگر در ارتفاعات  غربی این دره شدم . به نظر می آمد که در قسمتهای انتهایی دره ذکر شده تعدادی آبشار وجود دارد . ابتدا خیلی امید نداشتم که بتوانم در این مسیر تعداد بیشتری آبشار پیدا کنم ولی پس از تهیه نقشه توپوگرافی 1:25000 منطقه و بررسی آن مطمئن شدم که با یک دره عمیق و مناسب به همراه آبشارهای فراوان مواجه هستیم . پس از آن به همراه تعدادی از دوستان بررسیهای بیشتری انجام داده و آماده انجام کار شدیم . قبل از پیمایش دره ، کل مسیر دره را با استفاده از نرم افزارهای مربوطه طراحی و بر روی GPS پیاده سازی  نموده و همچنین محلهای فرار از دره ، استراحت و ... را مشخص کردیم . همچنین برآورد زمانی را با استفاده از تخمین تعداد آبشارها و مسافت مسیر و زمان مورد نیاز جهت گشایش مسیر در دره ، 4 روز تخمین زدیم . زمان زیادی طول نکشید تا تیم جهت اجرای برنامه آماده شود . نیمه تیرماه 1389 پس از یک برنامه آموزشی و تمرینی در منطقه پل خواب در مورد روشهای امداد و بالاکشی و کار در دره ، نفرات آماده پیمایش دره شدند .

یاد دوست عزیزمان علی رئیس دانا بخیر ... اولین بار با او در مورد پیمایش این دره صحبت کردم ولی علی اکنون بین ما نیست .  روحش شاد . علی جان این برنامه را تقدیم می کنیم به تو تا بدانی که همیشه به یادت هستیم .

مسیرهای دسترسی به ابتدای دره :

مسیر شماره 1 :

رساندن خود به کجور  و پیاده طی کردن مسیر تا تنگه نهرود بار و ادامه مسیر تا سد سنگ و سپس در این قسمت ارتفاع گرفتن از دامنه های غربی و رساندن خود به جاده ماشین رو ، ادامه جاده تا ابتدای دره .

مسیر شماره 2 :

حرکت به سمت نوشهر ، حرکت به سمت ده نجار ده ، به سمت منطقه حفاظت شده و متعلق به دانشکده منابع طبیعی نوشهر ، در این مکان تاکسی برای داخل جنگل وجود دارد و شما فقط باید از قبل با منابع طبیعی نوشهر هماهنگ کرده باشید .

 

در ابتدای ورود به دره با انبوه درختان پیر و کهنسال مواجه می شویم که به علت بکر بودن دره و پیمایش اولی که در آن انجام می شود هیچ ردی از انسان در آن دیده نمی شود . هدف این بود که دره از اولین آبراههای منتهی به آن پیمایش گردد که این مساله زمان زیادی از ما گرفت . چرا که مجبور بودیم شیبهایی حدود 45 درجه را بر روی مسیرهای پر از خار و تیغ و گیاهان مردابی پایین بیاییم . اما این مسیر خالی از لطف هم نبود . دیدن دو آهو در طول مسیر بسیار جذاب بود . در ادامه راه و پس از عبور از شیب تند آبراه ابتدای دره به خود دره می رسیم . شیب دره در ابتدا بسیار کم می باشد و برنامه تا حدی به یک برنامه جنگل نوردی تبدیل می شود . به مرور و  با گذشت از مسیر ، مناظر بسیار بدیع و زیبایی چشمان را نوازش می کند . هرزچندگاهی نیز یکی از درختان کهنسال و پا به سن گذاشته به دلیل افزایش وزن و رطوبت زیاد منطقه سقوط می کند . شنیدن صدای سقوط این درختان رعب انگیز است . با توجه به شیب زینی شکل این دره ، فقط 6 آبشار انتهای دره هستند که در تمامی فصول سال آب دارند و آبشارهای ابتدایی دره نهایتاً تا خرداد ماه آب دارند چون آب جاری شده در دره به دلیل زینی شکل بودن در فصول کم آب به داخل زمین فرو رفته و در قسمت پر آب دره و شیب تند دره مجدداً از دل زمین بیرون می آید . به هر حال پیمایش این مسیر در فصول پر آب بسیار خطرناک می باشد و نیازمند احتیاط فراوان در مورد بارش و مناطق فرار از دره است  . با ادامه مسیر آبشار اول رخ خود را به ما نشان می دهد . یک آبشار کوتاه 6 متری که تمام آن به دلیل رویش خزه بسیار لیز شده است . کارگاه را به صورت طبیعی در یک حفره در دل سنگ ایجاد می کنیم . نام این آبشار را خزه گذاشتیم .

 

آبشار دوم حوضچه ای کوچک و به طول 4 متر می باشد که عبور از آن بدون طناب و به صورت دست به سنگ امکان پذیر می باشد . اما آبشار سوم یک آبشار نسبتاً بلندتر است . این آبشار به طول 8 متر به یک حوضچه ای منتهی می شود که حوضچه آن  شبیه شکل هشت فرود است . نام این آبشار را آبشار هشت فرود گذاشتیم . یک تک رول نیز جهت فرود در این قسمت نصب شد . آبشار چهارم که بلافاصله پس از آبشار سوم و در قسمت انتهایی شکل هشت فرود می باشد یک آبشار 15 متری می باشد که فرود آن تقریباً به صورت معلق است . دو رول جهت کارگاه در این آبشار نصب نموده و نام آن را آرش گذاشتیم . دلیل نامگذاری هم استفاده از یکی از دوستان به عنوان کارگاه اولیه فرود جهت تسریع در پیمایش دره بود . آبشار شماره 5 اما بلندتر و زیباتر رخ خود را به ما نشان داد . یک آبشار 18 متری که نام آن را آبشار شیر گذاشتیم . یک تک رول به همراه یک طنابچه بک آپ نیز جهت فرود در این آبشار نصب گردید . آبشار شماره 6 یک آبشار 4 متری که فرود آن به صورت طبیعی و بدون طناب انجام گرفت . آبشار 7  کمی رعب انگیز بود . پایین آبشار و گوشه سمت چپ آن حفره ای بزرگ شبیه لانه خرس بود که با کنده های درخت پوشانیده شده بود . کارگاه را به صورت طبیعی ایجاد کرده و فرود رفتیم . این آبشار در فصل پرآب به حوضچه ای بزرگ تبدیل می شود که امکان پرش به داخل آن از بالا نیز وجود خواهد داشت . لانه خرس را بررسی کردیم اما خبری از خرس نبود . آبشار 8 یک آبشار 10 متری بود که با ایجاد یک تک رول بر روی آن فرود آمدیم . آبشار شماره 9 نیز یک آبشار کوتاه 4 متری بود که به صورت طبیعی از آن پایین آمدیم . آبشار شماره 10 یک آبشار 20 متری می باشد . اسم این آبشار را شب گذاشتیم و آنهم به این خاطر بود که این آبشار از دو تکه صخره موازی هم تشکیل شده است که تا پایین در کنار هم قرار گرفته اند  و نور محوطه آبشار را بسیار کم کرده اند . در پایین آبشار از حوضچه آن بیرون آمده و مسیر خود را ادامه دادیم . آبشار شماره 11 یک آبشار 7 متری بود که به صورت طبیعی و بدون طناب از آن پایین آمدیم . آبشار 12 یک آبشار 4 متری بود که برای فرود از آن یک کارگاه طبیعی با طنابچه ایجاد کردیم .

آبشار 13 تا 19 مجموعه آبشارهایی با طول 2 تا 5 متر بود که امکان عبور به صورت طبیعی و بدون ابزار از آن وجود داشت . با اینحال در فصول پرآب ایجاد نقاط حمایتی جهت عبور از این آبشارها می مناسب تر است . با ادامه مسیر و پس از گذشتن از این آبشارها به آبشار بلندی میرسیم . شکل این آبشار به صورت مارپیچ و ارتفاع آن 30 متر می باشد . نام آن را چرخ گوشت گذاشتیم چون اگر کسی داخل آن می افتاد احتمالاً به عاقبت گوشت در چرخ گوشت مواجه می شد . یک کارگاه با دو عدد رول جهت فرود از این آبشار ایجاد کردیم . حوضچه پایین آبشار نیز بسیار پر آب است و همه نفرات تیم در آب می افتند . آبشار 21 که بلافاصله پس از این آبشار قرار دارد یک آبشار 24 متری است که یک کارگاه با دو رول نیز جهت فرود آن نصب گردید . پس از این آبشار مسافت کوتاهی را پیموده و در انتها مبهوت آبشار بعدی می شویم . آبشار 22 که یک آبشار 65 متری با عظمت فوق العاده بالا است که به محیطی باز منتهی می شود . بر روی این آبشار نیز دو کارگاه فرود ایجاد کردیم که هر دوی آنها به صورت دو رول بود . این فرود دو مرحله ای را نیز انجام داده و مجدداً به مجموعه ای از آبشارهای کوتاه رسیدیم که امکان عبور طبیعی از آنها وجود داشت ولی در برخی مناطق عبور کمی دشوار بود . شماره های 23 الی 33 را به این آبشار های کوتاه اختصاص دادیم .

نکته ای که حایز اهمیت است این است که از آبشار 33 به بعد در تمامی فصول سال آب دارند اما آبشارهای 1 تا 33 فقط در فصول بارانی پرآب هستند . همچنین قابل ذکر است که شیب دره از این قسمت به بعد بسیار زیاد شده و پیش بینی ما برای مواجه شدن با آبشارهای پشت سر هم و بلند درست در آمد . ما طوری برنامه ریزی کرده بودیم که ابتدای روز آخر در ابتدای این آبشارها باشیم تا بتوانیم تا قبل از انتهای روز کار رول کوبی و ایجاد کارگاه آنها را تکمیل کنیم .

آبشار 34 یک آبشار 8 متری است که با یک تک رول بر روی آن فرود رفتیم . حوضچه پایین قابل پرش است .  با 10 متر پیاده روی به آبشار 30 متری زیبای بعدی می رسیم .شماره این آبشار 35 است .  آبشاری فوق العاده زیبا که در انتها به حوضچه ای بزرگ منتهی می شد . یک کارگاه با دو عدد رول نیز جهت فرود از این آبشار ایجاد گردید . نام این آبشار را استخر گذاشتیم . با بیرون آمدن از حوضچه آبشار استخر باید خیلی مواظب باشید چون بلافاصله با آبشار بلند و زیبای آنجل مواجه خواهید شد . ( آنجل به دلیل زیبایی بی حد و حصر آن ) این آبشار با شکل زیبای خود به مانند یه عروس خود را آراسته و در هنگام فرود باید مراقب خزه های زیبای چند متری تشکیل شده بر روی آن باشید تا آنها را خراب نکنید .

یک کارگاه با دو عدد رول نیز در این قسمت نصب شده است . آب آبشار با شما همراه است تا در حوضچه پایین آبشار شنای کوچکی کرده و وارد قسمت وسیع تری از دره شوید . این قسمت دره نسبتاً باز بوده و برای شب مانی مناسب تر است . مسیر آب را ادامه داده تا به آبشار 37 برسیم . این آبشار نیز یک آبشار زیبا با فرودی 10 متری است . اسم آن را به جای دست به سنگ دست به آب گذاشتیم چون دقیقاً در مسیر آب باید فرود بروید . آبشار بعدی آبشار 38 است . هنگامی که تک رول فرود آن را دیدید می توانید شکل مار مانند آن را نیز مشاهده کنید . در قسمتهای شمالی دره در این قسمت جای خوابهای بسیار مناسبی وجود دارد که می توانید جهت استراحت و باخیال راحت از آن استفاده نمایید . استراحتگاههای مناسب این قسمت از سیل محفوظ می باشند . با فرود از این آبشار به حوضچه ای رسیده و با عبور از این حوضچه به آبشار شماره 39 می رسید . این آبشار یک آبشار 20 متری است که باید دقیقاً در مسیر آب فرود بروید . حوضچه پایین آبشار به اندازه کافی عمیق می باشد تا با شیرجه ای به درون آن لذت خود را تکمیل کنید . در این آبشار نیز یک کارگاه با دو عدد رول ایجاد گردید . از این قسمت به بعد ممکن است در روزهای تعطیل افرادی را ببینید که جهت شنا و خوشگذرانی به این قسمت آمده اند . نام این آبشار را علی گذاشتیم و آنهم به یادبود دوستمان علی رئیس دانا که امیدوارم روحش در آرامش باشد . مدتی را در حوضچه پایین این آبشار شنا کرده و سپس هارنس ها را در آورده و از آبشار 4 متری بعدی نیز پریدیم تا در حوضچه بزرگ آن به طول حدود 15 متر که پر بود از برگ درختان و با هر قدم نیم متر در داخل برگها فرو می روی پیمایش کرده و خود را به انتها برسانیم . از این قسمت وارد مسیر محلی کجور سی سنگان شده و با ادامه مسیر از پاکوب خود را به ده صلاح الدین کلا رسانده و در آنجا نیز خود را به نوشهر رسانده و برنامه را به اتمام می رسانیم . نکته قابل ذکر آن است که پس از بیرون آمدن از آخرین آبشار دیگر نباید مسیر آب را ادامه دهید چون در این صورت با آبشارهای دیگری که با رودخانه کجور یکی می شود و آب گل آلودی دارند مواجه خواهید شد .

تجهیزات استفاده شده جهت طراحی مسیر برنامه :

نرم افزار Google Earth ، نقشه1:25000  توپوگرافی منطقه در دو Sheet ، گیرنده دستی GPS ، نرم افزار Track maker ، نرم افزار Mapsource  ، نقاله

تجهیزات استفاده شده جهت گشایش مسیر :

رول 40 عدد چکش مته رول کوب میخ 9 عدد ابزارهای نصب میانی ( کیل ، ترایکم ، فرند ، هگزان ) طناب 50 متری دوحلقه طناب 25 متری یک حلقه طنابچه پلاستیکی 25 متر تسمه 15 متر طنابچه انفرادی 6 عدد وسایل فرود تجهیزات ایمنی تجهیزات بالاکشی

پیشنهاد برنامه زمانبندی جهت عبور از دره : در صورتیکه بتوانید صبح زود ساعت 9 خود را به ابتدای دره برسانید می توانید تا عصر روز بعد در صورت داشتن سرعت مناسب خود را به نوشهر برسانید . به یاد داشته باشید که در صورت تمایل به فرار از دره ، هم دامنه های شمالی و هم دامنه های جنوبی به صورت صخره ای می باشند لذا بهترین راه جهت نجات عبور از دره می باشد . مساله آن است که در مواقع بارندگی می توانید با کمی ارتفاع گرفتن از قسمتهای شمالی دره منطقه ایمنی پیدا کنید و تا انتهای بارندگی در آن نقطه باقی بمانید . قسمتهای انتهایی دره و در  آبشارهای پشت سر هم امکان فرار وجود ندارد . برنامه زمانی خود را به گونه ای تنظیم کنید که از این قسمتها در روشنایی و هوای مساعد عبور نمایید .

پیشنهاد وسایل : 2 حلقه طناب 50 متری تسمه و طنابچه رول و میخ جهت مواقع ضروری تجهیزات و وسایل فنی و ایمنی مورد تایید

نفرات گشایش مسیر : حمید رضا شفقی هادی صابری آرش رضا زاده سعید یوحنا حمید رضا نیک پی امیرحسن کاظمی

نفر پشتیبان : مهدی سهیل فرید  

( با توجه به فیلتر شدن سایتهای آپلود فایل ، در صورت تمایل برای دریافت فایل GPS مسیر ، با ایمیل ذکر شده تماس حاصل فرمایید )

 دوست نداشتم گزارش این برنامه را منتشر کنم چون احساس می کردم دره از حالت بکر بودن خارج می شود ولی این یه خودخواهی بود . پس خواهش می کنم سالم پیمایش کنید و لذتشو ببرید .

عکسهای برنامه در ادامه مطلب ...

 


وقتی حساب و کتابا درست از آب در بیاد ...

ابتدای دره

پیچ و خمهای اول دره

بدون شرح

مارگیر ...

سکوت ...

استراحت

 

آبشار خزه

 

 

آبشار چرخ گوشت

آبشار شب

در حال آماده سازی کارگاه اول آبشار 65 متری

فرود دوم آبشار 65 متری

 

آبشار استخر

آبشار آنجل ( یک سوم پایین آبشار در عکس جا نشد !!‌)

آبشار مار !

آبشار علی

...

That's Ok !after 4 days of hard work

آها !‌اینم تو دره پیدا کردیم . دوست خوبم سعید که امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشه .

فعلاً همین !!


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳۸٩/۱٢/٢۳