در پست قبلی راجع به نوع صعود صحبت کردم . صعود همزمان که به صعود سوئیسی هم معروف است سبکی از صعود است که در آن از کارگاه خبری نیست . این نوع صعود طرفدارانی در سرتاسر دنیا دارد . این نوع صعود می تواند سرعت صعود شما را تا 2 برابر زیاد کند و به همین خاطر طرفدارانی پیدا کرده است ولی به هر حال خطراتی نیز دارد که شما باید با تمرین و آمادگی زیاد نسبت به این نوع صعود اقدام کنید . نوشته های زیر تجربه شخصی نگارنده در مورد این نوع صعود است

انجام این نوع صعود دارای خطراتی می باشد که حتماَ باید افراد حرفه ای و تمرین کرده زیر نظر مربی اقدام به تمرین آن نمایند و انجام این نوع صعود بدون نظارت مربی کارآزموده توصیه نمی گردد .

این صعود از نظر من شرایطی دارد که به صورت زیر می باشد :

  •  نفرات صعود کننده باید از توانایی مناسبی از لحاظ روحی و جسمی برخوردار باشند
  • مسیر را از قبل بشناسند و توانایی صعود آنها از درجه مسیر بالاتر باشد
  • با همدیگر کاملاَ هماهنگ باشند . نوع صعود همدیگر را به خوبی بشناسند
  • برخلاف صعودهای دیگر که نفر قوی اول صعود می کند در این نوع صعود نفر قوی و لیدر به عنوان نفر دوم صعود می کند . این نفر هم مسئول هماهنگی و رهبری را برعهده دارد و باید نفر اول را با توجه به مسیر و میزان طناب بین دو نفر راهنمایی کند و هم باید توانایی صعود مناسبی داشته باشد .
  • سقوط نفر دوم در این نوع صعود می تواند برای نفر سرطناب بسیار خطرناک باشد خصوصاَ در هنگام لاخ در شکاف و ...
  • میانیهای مسیر در این نوع صعود باید از اطمینان مناسبی برخوردار باشند . هرگز این نوع صعود را بر روی مسیرهای نامطمئن امتحان نکنید . 
  • انجام این نوع صعود در هنگام صعودهای مصنوعی با میانیهای مطمئن می تواند باعث افزایش سرعت و کارآیی گردد ولی انجام این نوع صعود به صورت طبیعی بسیار دشوارتر و نیازمند هماهنگی کامل بین نفرات صعود کننده می باشد .

فرض کنید قصد صعود همزمان بر روی مسیری داریم . نفر اول سر طناب را به خود گره می زند . نفر دوم با توجه به سختی مسیر و فاصله مورد نیاز بین دو نفر طناب را به خود گره می زند .

نفر اول شروع به صعود کرده و با نصب حمایت های میانی صعود خود را آغاز می نماید . ( حمایت های میانی باید کاملاَ مطمئن باشند در غیر اینصورت از انجام صعود همزمان خودداری کنید ) .

فاصله طناب بین شما و نفر صعود کننده بستگی به فاصله بین میانی های نصب شده توسط نفر سر طناب دارد . اگر فاصله میانی ها زیاد باشد سقوط نفر اول در صورت در رفتن یکی از میانیها می تواند بسیار خطرناک باشد . در حالت عادی بهتر است حداقل 6 عدد میانی بین شما و نفر سرطناب وجود داشته باشد ( نظر شخصی ) در موارد مسیرهای دشوار و خطرناک حتماَ باید تعداد میانی های بین شما و نفر سرطناب بیشتر از این مقدار باشد .

حتی بر روی ساده ترین مسیرها و با مطمئن ترین حمایتهای میانی همواره امکان در رفتن میانیها در اثر سقوط نفر سرطناب در نظر گرفته و با توجه به مسائل ایمنی فاصله مناسب را رعایت کنید .

حال شما باید نفر صعود کننده را هدایت کنید و همچنین نرخ صعود خودتان هم به صورتی باشد که اضافه طناب زیادی ایجاد نشود . بهترین و ایده آل ترین حالت آن است که نرخ صعود هر دوی شما یکی باشد که این معنای واقعی صعود همزمان است اما چنین چیزی در عمل ممکن نیست . مثلاَ ممکن است نفر صعود کننده سرطناب در یک قسمت ساده مسیر باشد ولی شما در کراکس مسیر درگیر هستید . در این حالت ممکن است این تاخیر شما در صعود نفر سرطناب مشکل ایجاد کند . بدترین حالت زمانی است که هر دوی نفرات در کراکس باشند . بهتر است از این حالت اجتناب کنید .

به یاد داشته باشید که سقوط و پاندولی نفر دوم می تواند برای نفر اول آسیب رسان باشد . تصور کنید دستها را در شکاف لاخ کرده اید و دارید صعود می کنید و ناگهان یک نیروی شدید سقوط نفر دوم که به شما وصل است شما را از سنگ جدا کند . احتمالاَ اتفاق خوبی برای انگشتان شما نخواهد افتاد . در این حالتها بهتر است نفر دوم و لیدر حتماَ در صورت پرت شدن و پاندولی بلافاصله نفر اول را مطلع کرده و نفر اول هم بلافاصله خود را از سنگ جدا کرده و به بیرون پرتاب کند .

در برخی مواقع می توانید به جای گره نفر دوم از یک ابزار حمایت قفل شونده برای کنترل اضافه طناب در مواقع خاص استفاده کنید . به عنوان مثال نفر اول در حال ورود به کراکس مسیر می باشد و شما هم قبل از کراکس هستید . می توانید در این مرحله به نفر سرطناب طناب بدهید و از صعود خودداری کنید و بعد از عبور نفر اول شما هم به صعود ادامه دهید و یا اینکه اگر سرعت صعودتان نسبت به نفر اول بیشتر است اضافه طناب را جمع کنید . نکته مهم آن است که هرگز از تعداد میانی های مطمئن بین خودتان و نفر صعود کننده غافل نشوید . ضمناَ حتماَ به یاد داشته باشید که در پشت ابزار قفل شونده خود گره ای ایجاد کنید تا در صورت عمل نکردن ابزار به صورت قفل شونده گره مانع از سقوط شما شود .

با توجه به اینکه مطالب در این موضوع زیاد است از سایر دوستان و اساتید در صورتیکه مطلب فوق را کامل کنند بسیار ممنون می شوم .

فعلاَ همین !


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٤/٢