( مطالب ذکر شده در نوشته زیر نتیجه تجربیات شخصی است و مرجع خاصی ندارد )

گاهاَ پیش آمده که برای رفتن به یک منطقه از وبسایتهای مختلف مثل mountain-forecast و یا Snow-forecast  استفاده کرده ایم . اما به راستی تا چه حدی اطلاعات این سایتها برای شما مفید بوده است و در پیمایش منطقه با آب و هوای واقعی مطابقت داشته است ؟

با توجه به تجربیاتی که در این مدت داشتم به نظر من بهترین سایت هواشناسی خود ایران است به شرط آنکه بتوانید اطلاعات مناسبی را از آنها دریافت کنید . ضمن آنکه وبسایت این موسسه معمولاً تا سه روز پیش بینی را تا حد خوبی انجام می دهد .

اما ما قصد رفتن به علم کوه رو داشتیم که وضعیت هوایی برنامه مان را کنسل کرد . در این میان قصد دارم یک وبسایت هواشناسی را معرفی کنم که تا به حال انطباق زیادی بین اطلاعات این وبسایت و واقعیت وجود داشته است . سایت www.freemeteo.com یک سایت هواشناسی است که شما می توانید با وارد کردن نام محل مورد نظر خود آمار آب و هوای آن را مشاهده نمایید . اما مشخصه این وبسایت امکان گرفتن آمار آب و هوا با استفاده از طول و عرض جغرافیایی نقطه مورد نظر شماست . به این صورت که با وارد نمودن مختصات جغرافیایی نقطه مورد نظر خود می توانید با تعریف یک شعاع وضعیت آب و هوا را در آن شعاع مشاهده نمایید .

اما می توانید طول و عرض جغرافیایی را با استفاده از وبسایتی مثل www.wikimapia.org مشاهده نمایید .

مطابق شکل مشاهده می کنید که مولفه اول عرض جغرافیایی و مولفه دوم طول جغرافیایی می باشد . کافیست این مختصات را در داخل سایت www.freemeteo.com وارد کنید .( مطابق شکل زیر )

حال می توانید وضعیت آب و هوا را مشاهده کنید .

حال این پیش بینی را برای علم کوه باپیش بینی mountain-forecast  مقایسه کنید

 

همانطور که می بینید از نظر mountain-forecast  شما می توانید برنامه خود را اجرا کنید ولی در واقع چنین شرایطی فراهم نیست و وضعیت هوا کاملاً نامناسب است  !

باید دقت داشته باشید که در انتخاب منابع و مراجع  در برنامه های خود دقت کنیم تا دچار مشکل نشویم .

فعلاً که طبیعت با ما یار نبود تا برناممون رو اجرا کنیم !


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/٦/٢