ترجمه آزاد از حمید شفقی

به همراه کروکی درجه صعود آبشار یخی نوا

 

درجه بندی ها

یکی از درجه بندی های عمومی مسیرهای یخ نوردی در سالهای اخیر ، سیستم درجه بندی فرانسوی / کانادایی می باشد . این سیستم توسط بسیاری از یخ نوردان استفاده می شود و در مورد بیش از 75 درصد مسیرها در آلپ و کانادا در حال اجرا می باشد . این سیستم از دو قسمت تشکیل شده است . قسمت اول شامل یک حرف یونانی است و قسمت دوم آن یک حرف انگلیسی می باشد مانند II-5 ، اما برای توضیح این درجه بندی به صورت زیر عمل می کنیم  .

عدد اول که به یونانی نوشته شده است شامل فاکتورهای جدیت کار می باشد . فاکتورهایی مانند فاصله آبشار یخی از جاده ، خطراتی مانند بهمن و ریزش سنگ در مسیر دستیابی به آبشار ، سختی فرود در مسیر در این قسمت موثر می باشند . به عنوان مثال "I" می تواند صعود یک آبشار یخی  با یک طول در کنار جاده و "VI" می تواند یک آبشار یخی باشد که برای دسترسی آن نیازمند یک برنامه سنگین آلپاین و درگیری با بهمن و ریزش سنگ و حتی بیواک باشید .

قسمت دوم که به حروف انگلیسی نوشته می شود درجه سختی مسیر صعود آبشار یخی می باشد و به عواملی مانند شیب مسیر ، راحتی در نصب حمایتهای میانی ، درجه سختی کراکس مسیر و عواملی از این قبیل می باشد . به عنوان مثال صعود یک مسیر با درجه "2" فقط به یک تبر نیاز دارد در حالیکه یک مسیر با درجه 7 یک مسیر عمودی و در قسمتهایی کاملاً معلق می باشد که درجه بندی این قسمت بسیار شبیه به درجه بندی های سیستم آمریکایی WI می باشد .

توضیح این درجه بندیها به صورت زیر می باشد :

حروف یونانی :

I : یک صعود کوتاه و نهایتاً با یک طول طناب در نزدیکی جاده که به سادگی در دسترس می باشد . ( در ایران می تواند مدرسه یخ نوردی هملون را در این رتبه جای داد )

II : یک صعود یک یا نهایتاً دو طوله که به سادگی با وسیله نقلیه در دسترس می باشد . خطرات مسیر کم و دسترسی به مسیر نسبتاً ساده می باشد . ( آبشار یخی خور در این درجه بندی قرار می گیرد هر چند که با وجود خطر بهمن دسترسی به این آبشار می تواند در درجه III نیز قرار بگیرد . )

III : یک صعود با چند طول که رسیدن به آن چندین ساعت پیاده روی را می طلبد و یا به صعود با اسکی و یا مهارتهای زمستانی نیازمند می باشد . ممکن است مسیر شامل خطراتی مانند بهمن نیز باشد . بازگشت از مسیر بسیار سخت است و فقط با فرود امکان پذیر می باشد . ارتفاع آبشار در این حالت معمولاً خیلی بالا نیست . ( آبشار یخی نوا می تواند در این درجه بندی جای بگیرد . )   

IV : یک مسیر با چندین طول در ارتفاع بالا که دسترسی به آن نیازمند کوهنوردی زمستانه و کار تکنیکال زمستانه می باشد . در طول مسیر امکان ریزش بهمن و یا ریزش سنگ وجود دارد . فرود از این مسیرها عموماً ساده نیست و به استفاده از بولت یا کارگاههای یخی نیاز دارد .

V : یک صعود بلند در کوهستانی با ارتفاع بالا که چالش های زیادی را تا دستیابی به مسیر آبشار نیازمند است . خطرات کوهستان مانند بهمن و هوای خراب شما را تهدید می کند . فرود از مسیر بسیار دشوار می باشد .

VI : یک مسیر آلپاین در یک کوهستان بلند که فقط تعداد کمی از کوهنوردان توانایی دستیابی به آن را در مدت 1 روز دارند . لجستیک برنامه سنگین و حمل تجهیزات بسیار دشوار است . دوری مسیر ، خطر بهمن ، هوای خراب و سقوط تکه های یخ از خطرات عادی مسیر می باشد .

VII   : این درجه دستیابی به آبشار یخی تا به حال در کانادا صعود نشده است . از نظر سختی 1 درجه سخت تر از حالت قبلی می باشد .

 

درجه بندی سختی مسیر :

این تقسیم بندی به صورت زیر می باشد :

1 : صعود از مسیر یخی . تنها به کرامپون نیاز می باشد .

2 : یک شیب 60 تا 70 درجه که صعود از آن به سادگی امکان پذیر است . در طول مسیر چندین پله وجود دارد . امکان نصب حمایتهای میانی مطمئن و کارگاههای مطمئن وجود دارد . امکان صعود با یک تبر یخ یا کلنگ  وجود دارد .

3 : یخ ضخیم محکم و قرص با شیب 70 تا 80 درجه ، ممکن است صعود آن در برخی قسمتها دشوار باشد ولی معمولاً مناطق استراحت خوبی در طول مسیر وجود دارد و نصب میانی ها و کارگاه بسیار ساده می باشد .با استفاده از دو تبر صعود به راحتی انجام می شود ولی وزن شما بر روی پاهایتان است .  

4 : یخ 75 تا 85 درجه ، یخ از کیفیت خوبی برخوردار است و امکان نصب حمایتهای میانی مطمئن بر روی آن وجود دارد . ( شیب را احساس می کنید ولی هنوز به حالت عمودی نرسیده است . )

5 : شیب 85 تا 90 درجه که امکان نصب حمایت میانی در آن وجود دارد ولی سختی آن نسبت به حالت قبل بیشتر است . ( نیمی از مسیر کاملاً 90 درجه است )

6 : شیب سخت و دشوار برای صعود که محلهای بسیار کمی برای استراحت داشته و حمایت در آن به صورت معلق می باشد . یخ ممکن است از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار نباشد و ممکن است تعدادی از حمایتهای میانی نامطمئن باشند . توانایی صعود نسبتاً بالایی مورد نیاز می باشد .

7 : یک شیب نزدیک به 90 درجه و عمودی که یخ آن بسیار نازک می باشد . امکان نصب حمایت میانی سخت و در برخی مناطق ناممکن می باشد .

کروکی مسیرهای ممکن برای صعود در آبشار یخی نوا و درجه های پیشنهادی

البته من به دلیل کیفیت نامناسب یخ و قندیل آویزان مسیر صورتی را صعود نکردم و فقط بر اساس شکل کلاهک بزرگ و قندیل آویزان حدوداَ  در مورد درجه تخمین زده ام . درجه دقیقتر را کسانی می توانند بدهند که مسیررا صعود کنند .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٠/۱۱/٢٥