هنگام بازگشت از کمپ جولا دیوید لاما و پیتر اورتنر را دیدم . آنها در حالیکه از سرتا پایشان ماموت بود در حال مرتب کردن وسایل خود بودند . باهاشون ارتباط گرفتم و از من دعوت کردن با هم چای بنوشیم . از شنیدن برنامه ریزی آنها به وجد آمده بودم . خیلی خوشحال می شدم اگر در کنار آنها بودم و می توانستم کسب تجربه کنم . یه هلیکوپتر کنترلی هم داشتند که با مانیتور می تونستی هدایتش کنی و از نفر سر طنابت فیلم بگیری !

آنها ظاهراَ‌5 روزه کمپ ABC‌خود را بر پا کرده و با دوروز فعالیت در هوای خراب خود را به طاقچه آفتاب رسانده پس از 1روز استراحت توانسته اند  مسیر اترنال را که سخت ترین مسیر در ارتفاع بالای 5000 متر در دنیا است در زمان 10 ساعت صعود کنند و همان شب به طاقچه آفتاب بازگردند . روز بعد نیز وسایل خود را جمع کرده و  خود را به بیس کمپ رسانده اند . این فعالیتی فوق العاده در دیواره نوردی است ...

بعد از صعود عکاس آنها  کوری ریچ دچار ارتفاع زدگی شده است .

لاما و پیتر اورتنر مشغول برنامه ریزی برای صعود جدیدی در چوگولیسا (7668متر)  می باشند .

لاما که جزو برترین سنگنوردان قرن می باشد در توصیف صعود خود آن را کاملاً دشوار معرفی کرده است . این صعود غوغایی در دیواره نوردی به پا کرده است . در توصیف دیوید لاما می توان فقط این را گفت که وی مسیر کمپرسور را برای اولین بار به همراه اورتنر به صورت آزاد در ‍ژانویه گذشته صعود کرده است .

مسیر شعله های ابدی توسط سنگنوردان بزرگی چون کورت آلبرت ، ولفگانگ گولیچ ‌، کریستف استیگلر و میلان سیکورا در سال 89 گشوده شد . این مسیر برای اولین بار در سال 2009 توسط برادران هوبر به صورت آزاد صعود شد . شعله های ابدی سخت ترین مسیر سنگ نوردی دنیا در ارتفاع بالای 5000 متر می باشد .


 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/٥/۱٤