چند روز پیش سندرا( همسر فرانسیسکو ) رو تو جیمیل دیدم  . لینک فیلمی که برای جشنواره بیستون درست کرده بودند رو بهم داد و تشکر بابت کمکهایی که بهشون کرده بودم . البته قبلاً تیزر این فیلم نیز در فیس بوک پخش شده بود . این فیلم 31 دقیقه ای بسیار زیبا و با کیفیت عالی)اچ دی واقعی )  یک شب کامل طول کشید تا روی کامپیوترم لود شود ! فیلم که با صحبتهای حسن گرامی شروع می شود همراه با نماهایی از سختیهای باربران در بازار تهران ، گردش در شهر تهران با اتوبوس و صحنه هایی از بیستون شامل گشایش مسیر سپاستین و حسن جوادیان ، صحنه هایی از پرواز ، تیکه هایی از جشنواره قبل ، گشایش مسیر جشنواره و تیکه هایی در کافه شیرزادی می باشد . این فیلم در قسمتی نیز به قلیان سرایی نزدیک کرمانشاه می رود و کلاً صحنه های جالب و جذابی تهیه و آماده شده است .

برخلاف خیلی از ما که دین زده ایم فرانسیسکو بسیار از نجواهای حسن روی دیواره لذت برد . او و لزلی پرسیدند که محتوایی که حسن دارد می خواند چیست . گفتم این نوعی آهنگ مذهبی است . بهم گفتند تو هم بلدی بخوانی ؟ گفتم نه زمینه مورد علاقه من متفاوت است  . فرانسیسکو که بسیار از ریتم آهنگ خوشش آمده بود از حسن خواست که تیکه ای از آن آهنگ را در فیلم داشته باشد . جلوتر لزلی فوسکو به این مساله اشاره کرد که آدمهایی که ایمان قوی دارند در صعود قابل اعتمادترند . آن دو معتقد بودند که مذهب ریشه بسیاری از آهنگهای زیبای ساخته شده در دنیا است و فقط نوع ترویج مذهب در یک جامعه خاص باعث خواهد شد که انسانها از آن نوا لذت ببرند یا آن را بازیچه تفکرات خود کنند . نکته جالب در اینجا آن بود که لزلی پیشنهاد داد "جشنواره" اسم عمومی مسیر و the Pray" " یا شاید بتوان گفت "نجوا" اسم خاص آن باشد .

چه خوب است که بتوانیم هم به آدمی که از نظر ما بی دین و ایمان هست و هم به کسانی که به ادیان مختلف معتقد هستند و باورهای خود را دارند احترام بگذاریم  . ملاک سنجش آدمها بی دینی یا دینداری آنها نیست . ملاک معیارهایی است که در تمام نقاط دنیا به عنوان سازوکارهای سنجش و ارزیابی انسانها در نظر گرفته شده است . حسن روی قله اذان گفت . آهنگ ایران محمد نوری زیر لب من زمزمه می شد . این دو هیچ تناقضی با هم نداشت و هر کس بر اساس باورهای خود پیش می رود .  مهم احترام و اعتمادی است که بین ما جاری است ...


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۱/۱۱/٩