با توجه به صحبتهای شیرزادی و خیلی از سنگنوردان کرمانشاهی ، اولین صعود کننده به دیواره بیستون هاری روست است اما واقعیت چیز دیگری است .

با توجه به ایمیلی که جناب نوتاش برام فرستاده و با توجه به سندیات موجود بهتر است نسبت به اشاعه صحیح اطلاعات اقدام نماییم و سنگنوردان بزرگی که از کشور خودمان اقدام به اولین تلاش و صعود بر روی دیواره بیستون کردند را هیچگاه فراموش نکنیم . 

اولین صعود کنندگان به این دیواره بلند در اواخر اسفند 1347 تا دوم فروردین 1348 نفراتی از گروه ابرمرد به شرح زیر بودند : 

ابراهیم بابایی ، کیومرث بابازاده، مرحوم غلامحسین وهاب زاده ، بیژن صادقی با همراهی محمد ارضی و رافیک میناسیان 

لازم به ذکر است که هاری روست و کرباسی در تابستان 1348 بر روی دیواره اقدام به فعالیت می کنند . به هاری روست گفته بودند که بر روی دیواره هیچ مسیری کار نشده است و او زمانی که در حال صعود مسیر خود بوده است در چند نقطه با مسیر ابرمرد تداخل داشته و از دیدن میخها عصبانی شده است . هاری روست سقوطی داشته و دستش دچار آسیب می شود . فرود می آید و به کافه شیرزادی می رود و در آنجا تصادفاً ابراهیم بابایی را می بیند و وقتی متوجه می شود که او اولین صعود کننده به دیواره است آدرس جایی که وسایل خود را گذاشته است به او داده و وسایل را به او هدیه می دهد . اینکه آیا هاری روست تا انتهای مسیر دیواره را صعود کرده یا نه مطلبی است که کرباسی باید در مورد آن نظر دهد ولی در مورد اولین صعود کننده به دیواره بیستون ، قطعاً اینکه بزرگمردانی از همین سرزمین این کار را به انجام رسانده اند و مسیری با نام ابرمرد ( جان پناهها ) را گشایش کرده اند . این مسیر عموماً امروزه با نام دومین صعود کننده یعنی هاری روست معروف است تا گشایندگان آن ! بهتر است با اصلاح نام این مسیر زحمات بزرگان و پیشکسوتان دیواره نوردی کشورمان را حفظ کنیم . 

با تشکر از ابراهیم نوتاش به خاطر ارسال این مطلب . 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/۱۱/۱۱