قبل از رسیدن به روستای خور ، دره ای وجود دارد که جاده خاکی از آن منشعب می شود . این دره با باغاتی که در اطراف خود دارد جاذبه ای دیدنی  در این منطقه می باشد . در جریان جشنواره یخ نوردی ، یک آبشار یخی توسط اعضای کارگروه کوهنوردی جشنواره که مشغول تمرین صعودهای میکس در این دره بودند شناسایی گردید . پس از چند هفته بعد از اتمام جشنواره تصمیم به پیمایش این آبشار گرفتیم . 

با تشکر از فرشاد به جهت در اختیار قراردادن اطلاعات مربوط به دسترسی به این آبشار

در مسیر دره ای زیبا ...

دره فرعی پربرف و منتهی به آبشار 

 

نمایی از آبشار 

صعود طول 1 

 

طول 2 

 

 

پیلار و ستون یخی 10 متری آخر کار که به دلیل عدم استحکام مناسب یخ صعود نشد !

این ستون یخی  از پشت به صورت کامل آب شده  و ورقه ای ناپایدار بود که صعود آن بسیار خطرناک بود . 

اطلاعات تکمیلی آبشار : 

طول آبشار : 60 متر 

درجه صعود آبشار : II WI5

مدت زمان پیمایش از کنار جاده تا پای آبشار : 1.5 تا 2 ساعت 

نکته : در مدت زمان زمستان و فعالیتهای یخ نوردی که داشتم متوجه شدم که علاقمندان زیادی در این رشته فعالیت خود را آغاز کرده اند و یا چند سال است که به فعالیت می پردازند اما نکته ای که قابل ذکر است این است که فرقهای زیادی بین سیستمهای سنگنوردی و یخ نوردی وجود دارد و عدم آگاهی افراد با این سیستمها و تکنیکها می تواند بسیار خطر آفرین باشد . به عنوان مثال در نحوه ایجاد کارگاه ، خودحمایتها ، نصب میانی و ... اشتباهات زیادی را در بین مشتاقان این رشته دیدم . امید است با آموزش بیشتر در بین علاقمندان شاهد حادثه ای دلخراش در این رشته مفرح نباشیم . مساله دیگر در مورد این آبشار و 10 متر آخر آن است . آبشارهایی که آفتاب خور هستند بسیار خطرناک هستند . در واقع ممکن است شما یک آبشار یخی بزرگ با قندیلهای وسیع ببینید ولی همیشه به یاد داشته باشید در صورتی که یک سنگ آفتاب خور است در محلهای اتصال خود با یخ ، آن را آب کرده و قندیل یخی به صورت مجموعه ای جدا و بدون تکیه به سنگ می باشد که استحکام چندانی نداشته و در صورت ریزش کل قندیل به پایین سقوط خواهد کرد .

با امید سلامتی و شادابی برای کلیه علاقمندان یخ نوردی 

نمیدانم که این آبشار قبلاً صعود شده است یا نه ولی اگر کسی اطلاعاتی در این زمینه دارد اعلام کند تا اطلاعات  این آبشار کامل شود .


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩۱/۱٢/۱٧