کشور ماداگاسکار – دیواره تسارانارو  Tsaranaro

بعد از صعود موفقیت آمیز برج بی نام ترانگو در سال 91 ( مسیر اسلونی ) به سبک کلاسیک و تحسین صعود ایرانیان در این دیواره سرسخت و بلند ، امسال موفق شدیم تا دیواره سرسخت گراندکاپوسن با درجه سختی 8a ( مسیر ترکیبی بوناتی - کاپوسین دایرکت )  و مجموعاً 14 طول را با شرایطی بسیار سرسختانه در آلپها صعود کنیم . صعودی که در هوای خراب امسال تکرارنشدنی بود و به عنوان اولین صعود فصل این دیواره نیز شناخته شد . این صعود به سبک آلپی انجام گردید و دستاورد آن ارتقای دانش دیواره نوردی سرعتی در ما  و افزایش تجربه بود . در کنار این دیواره توانستیم دیواره اگویی دو میدی ( مسیر ربوفات - بکوئت  )  و صورت مثلثی و میکس قله مون بلان دو تکول  را نیز از صعود نماییم .

حال در ادامه هدف بزرگ دیگری برای خود برگزیدیم . پس از قاره آسیا و اروپا ، بلندترین و سرسخت ترین دیواره قاره افریقا با نام تسارانارو در کشور ماداگاسکار را به عنوان هدفی قوی و بزرگ انتخاب کردیم تا مهارتهایی که تا این لحظه بدست آورده ایم را آزمایش کنیم . هدف ما گشایش مسیری بلند و با درجه سختی بالا در این دیواره گرانیتی می باشد . دیواره تسارانارو بلندترین دیواره قاره سیاه و با ارتفاع 850 متر ، از جنس گرانیت بوده و تقریباً اکثر مسیرهای گشایش شده بر روی این دیواره درجه سختی بسیار بالایی دارند . کار ما کاری سخت است چون در این مقیاس و در این رنج درجه سختی ، تاکنون فعالیت دیواره نوردی از سمت ایرانیان صورت نگرفته است . در این راه ، شاید نزدیک به 100 ساعت مطالعه در مورد دیواره و اقلیم آن و شرایط دسترسی وموارد خاص دیگر برنامه صورت گرفته است . همچنین تمرینات مختلفی را جهت رسیدن به آمادگی جهت اجرای این صعود انجام داده ایم . تیم ما متشکل از آماده ترین و فنی ترین دیواره نوردان ایرانی است که هر کدام رزومه ای قوی در کارنامه خود دارند و قصد دارند تا با همدلی و اتحاد این هدف بزرگ را به انجام رسانند .

نام هدف : دیواره تسارانارو در قاره آفریقا

ارتفاع دیواره : در بلندترین قسمت 850 متر

برجهای منطقه : برجهای سربه فلک کشیده با نامهای کارامبونی ، به ، آتسیمو ، کلی ، واتو واریندری ، نورد ، لمور ، ایکول

ماه های صعود : این دیواره دو فصل مناسب برای صعود دارد . 1 . آگوست و سپتامبر فصل ایده آل  2 . آپریل تا می ( فصل گرمتر در منطقه )

درجه سختی مسیرهای گشایش شده : تعداد کمی مسیر با درجه حداقل 6a  و تعداد زیادی مسیر با درجه سختی تا حد 8c

تاریخ فعالیت در منطقه : 7 تا 23 فروردین ماه 1394

نوع گشایش : از زمین ( این دیواره امکان دسترسی از مسیر نرمال و یا طاقچه های بزرگ شب مانی ندارد و کاملاً یک سنگ یکپارچه عمودی می باشد . )

این دیواره به یوسه میتی آفریقا مشهور می باشد . 

 

 

پی نوشت :

1 .  قرار بود تا بر روی دیواره کوتاهتر دستان فاطمه در کشور مالی تلاش کنیم .  متاسفانه کشور مالی چهارمین کشور از لحاظ ابتلا به بیماری ابولا می باشد و با اینکه گشایش در این دیواره برایمان ساده تر بود مجبور شدیم به سمت هدف سخت تر و گرانیتی تسارانارو برویم . امیدواریم بتوانیم این کار را با موفقیت به سرانجام برسانیم .

2.  هزینه های برنامه بسیار کمر شکن است . با وجود فاصله نه چندان زیاد این کشور نسبت به ایران ، به دلیل اینکه 3 پرواز باید عوض کنیم هزینه بلیطمان عددی نزدیک به 6200 شده است . این تازه هزینه ترانسفر هوایی تا کشور ماداگاسکار است . هزینه های جانبی و هزینه های اقامتی نیز بسیار سرسام آور است . فعلاً صورتمان با سیلی سرخ است تا ببینیم چقدر زورمان می رسد .

3 . با سختی فراوان در حال تلاش برای تامین هزینه برای سایر نفرات تیم هستیم . به زودی پوستر برنامه به همراه نام نفرات تیم و پشتیبانان برنامه اعلام خواهد شد . امیدواریم بتوانیم همانند برنامه های قبل ، موفقیتی دیگر و دانشی دیگر را نصیب خود و دیواره نوردی ایران کنیم .

4 . از همه دوستان و بزرگوارانی که در این راه کنار ما هستند سپاسگذاریم .

 

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ تاریخ ۱۳٩۳/۱٢/۱٦