جشنواره سنگنوردی بورنهلم ، جشنواره ای است در کشور دانمارک و در جزیره زیبای بورنهلم در مرز دانمارک و سوئد برگزار می شود . 2 سال قبل برای ارائه گزارشی از صعود ترانگو به این جشنواره دعوت شدم که در ادامه با پیشنهاد من ، یک دوره دیواره نوردی نیز برای آنها برگزار کردم . امسال پس از دو سال ، متولیان این جشنواره سنگنوردی مجدداً برگزاری این دوره را درخواست کردند . همچنین در کنار این دوره ، پخش فیلم صعود به دیواره گراند کاپوسین و همچنین صعود ماداگاسکار و صحبت در مورد گشایش مسیر تجربه تغییر نیز از مواردی بود که در این جشنواره به آن پرداخته شد .

این جشنواره سنگ نوردی هر ساله از تاریخ 4 تا 7 آگوست در جزیره بورنهلم برگزار می شود . با توجه به سختیهای گرفتن ویزا از سفارت دانمارک ، نمیتوان مطمئن بود که شنگن همیشه از طرف این سفارت داده شود ولی خوشبختانه اخذ ویزا انجام شد .

پوستر جشنواره راک مستر بورنهلم 2016

کپنهاگ یکی از شهرهای زیبایی است که در طول سفرهای مختلف دیده ام . جمعیت دوچرخه سوار بسیار غالب بر خودرو سوار می باشد و مسطح بودن شهر امکان دوچرخه سواری راحت را در آن فراهم کرده است . وجود لاین های جدا برای دوچرخه و اولویت دوچرخه در حرکت نسبت به ماشین ، فضایی بسیار امن را جهت دوچرخه سواری فراهم کرده است . کل فضای شهر نیز با استفاده از دوچرخه در دسترس است و چه کارگر ، معلم ، دکتر و مهندس برای حمل و نقل از دوچرخه استفاده می کنند . تعداد خانواده هایی که خودرو دارند بسیار کم است و خودرو عموماً برای حمل و نقل های خارج از شهر و مسافرتهای طولانی استفاده می شود .

بورنهلم جزیره ای در حاشیه شرقی کشور دانمارک و جزیره ای بسیار زیبا می باشد . دسترسی به بورنهلم پس از عبور از پل طولانی که بین کشورهای دانمارک و صعود بر روی دریای بالتیک ساخته شده است و سپس با استفاده از فری ( کشتی های مسافربر ) امکان پذیر می باشد .

با رسیدن به جزیره ، کیم ( یکی از مسئولین جشنواره ) منتظر بود . با سوار شدن به ماشین او و پس از نیم ساعت رانندگی به معدن بزرگ سنگ گرانیت در جزیره میرسیم . این قسمت شامل یک مجموعه دیواره گرانیتی  و با حالتی نعلی شکل می باشد که درون ان مسیرهای زیادی  برقرار شده است . تعداد زیادی از این مسیرها را پیتر هرموس ( اسطوره دیواره نوردی دانمارک ) و همینطور استفان جکوبسن برقرار کرده اند . طول این مسیرها از 10 متر تا 60 متر متغیر است . جنس سنگ گرانیت فشرده و از بولتهای چسبی و با کیفیت مناسب جهت بولت کوبی منطقه استفاده کرده اند . همچنین به دلیل سازگاری با محیط زیست رنگ بولتها شباهت بسیار زیادی با رنگ سنگ دارد .

جزیره بورنهلم دارای صخره های ساحلی بیشماری نیز می باشد . این صخره ها با نمای دریای بالتیک و شامل شکافها و مسیرهای بیشماری می باشد که البته رول کوبی در آنها بنا بر قانون محلی و احترام به محیط زیست و همینطور پرندگان ساحلی منع شده است .

در روز اول فستیوال بنا به پیشنهاد مسئول برگزاری جشنواره ، اقدام به صعود ترد در صخره های ساحلی کردیم . در همین روز نیز کارگاهی تحت عنوان mental training  توسط یک سنگنورد زن مسلط بریتانیایی برگزار گردید . تمرکز این دوره بیشتر بر روی صعودهای ترادیشنال و کنترل اعصاب و صعود بود . در همین روز با صعود چندین مسیر ، یک مسیر نیز به مسیرهای صخره ساحلی اضافه کردیم .

این مسیر را که به صورت سرطناب و کاملاً پاک صعود کردم با درجه سختی 6a+ و بنا به پیشنهاد مسئولین جشنواره به نام سفیر پارسی ( Persian Embassador ) نامگذاری کردیم . پیشنهاد این نام از جشنواره قبلی و توسط استفان بود که به من لقب سفیر پارسی داده بود .

روز بعدی روز مسابقات سنگنوردی طبیعت بود . این مسابقات در سه رده مبتدی ، متوسط و پیشرفته برگزار می گردد . رده مبتدی این مسابقات برای افراد سن بالا یا کسانی که تازه سنگنوردی را آغاز کرده اند و با درجه صعودهای کمتر از 5.9 ( 5c )  می باشد . رده متوسط برای افرادی که 6 ماه از سنگنوردی آنها گذشته بود و شامل درجه سختی 5.9 تا 5.10c می شد و رده پیشرفته که از 5.10c  و بالاتر بود .

برای هر کدام از این رده ها ، 14 مسیر مختلف مشخص شده بود که افراد در سطح مربوط به خود به رقابت می پرداختند . فرآیند مسابقه به این صورت بود که نام 14 مسیر را به هر فرد می دادند . برگه سبز ( 14 مسیر ساده ) ، برگه زرد ( 14 مسیر متوسط ) و برگه قرمز ( 14 مسیر دشوار بود  )

مرحله دوم مشخص کردن موقعیت مسیرها با توجه به گاید بوکی بود که در اختیار نفرات مسابقه دهنده قرار میگرفت . یعنی باید در محوطه معدن مسیر رو پیدا می کردی و مرحله بعد نیز صعود مسیر بود . تنها یک شانس برای صعود مسیر وجود داشت و در صورت سقوط از روی مسیر ، مسیر خط می خورد . مسابقه از 10 صبح آغاز و تا 6 عصر ادامه داشت . در نهایت و با تاپ کردن 11 مسیر ، از 14 مسیر لیست قرمز ( سخت ) توانستم رتبه اول مسابقات Bornholm Rock Master 2016  را کسب کنم . مدال این مسابقات نیز از یک سنگ گرانیت که به شکل گرد تراش خورده بود تشکیل شده بود که در نوع خود نیز بسیار جالب و زیبا است .

در طول 2 روز بعدی ، اقدام به برگزاری کارگاه بیگ وال نمودم . چیزی که درخواست آن را از من کرده بودند . در طول این دو روز ، اجرای تکنیکهای مختلف دیواره نوردی شامل ، صعودهای سخت ابزارگذاری ، ثابت کشی ها ، پاندوله بر روی مسیر و جمع کردن پاندوله ، فالو کردن ، برپایی پرتلج بر روی دیواره و صعودهای مصنوعی درجه بالا نیز برای شرکت کنندگان در جشنواره آموزش داده شد . همچنین در طول این دوره دوروزه ، مسیر مصنوعی سختی با درجه A3  نیز توسط شرکت کنندگان در این جشنواره گشایش شد که در طول این مسیر از هیچ بولت و ابزار کوبشی استفاده نشد .رضایت کامل شرکت کنندگان و همچنین برگزار کنندگان جشنواره از دوره آموزشی بیگ وال نیز خستگی دو روزه را کامل از تن من در آورد . در طول غروب این دوروز نیز اقدام به نمایش فیلم و عکس از گشایش مسیر تجربه تغییر در ماداگاسکار و همچنین پخش فیلم صعود دیواره گراندکاپوسین در آلپ را داشتیم که این فیلمها نیز با استقبال خیلی خوبی مواجه شد .

جشنواره سنگنوردی بورنهلم در محیطی کاملاً دوستانه و به صورت نیمه حرفه ای برگزار می گردد . در این جشنواره از حداقل امکانات استفاده بهینه گردیده و بدون داشتن اسپانسرهای بزرگ با فراهم آوردن محیطی دوستانه اقدام به تسهیم اطلاعات و داشته های سنگنوردان می کنند . شرکت در این جشنواره به عنوان مربی و همچنین مسابقه دهنده برای دومین بار برای من جذابیتهای خاص خود را داشت که امیدوارم باز هم تکرار شود .

در طول این سفر و در ادامه آن اقدام به صعود دو مسیر اسپرت در منطقه آرکو ARCO ایتالیا و همچنین 1 مسیر اسپرت در منطقه شامونی و همینطور کوهنوردی فنی در شامونی نمودم که امیدوارم بتوانم گزارش مختصری از آنها را نیز در اینجا بنویسم .

 

 


نویسنده : حمید شفقی ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ تاریخ ۱۳٩٥/٦/۱٤