اولین اکسپدیشن دیواره نوردی ایران در منطقه شامونی

همه چیز خیلی ساده شروع شد. پس از تلاشی که در پاییز سال گذشته شروع کردیم برای صعود در منطقه پاتاگونیا ، در نهایت با توجه به مشکلات مالی و هزینه فراوان آن صعود به این نتیجه رسیدم که فعلا زمان مناسبی برای رفتن به آن منطقه نیست . در طول این مدت نیم نگاهی به یکی از قطبهای اصلی و مناطق سرسخت دنیا در دیواره نوردی داشتم . منطقه شامونی و سوزنیهای 1000 متری آن که صعودهای آن جزو صعودهای دشوار و سرسخت در سراسر دنیا شناخته می شود . از سوی دیگر هزینه این صعود چیزی بود که قابل دسترس تر نشان می داد . بنابراین با یک برنامه ریزی و تمرین سرسخت 6 ماهه خود را آماده صعود به منطقه ای کردیم که موفقیت در آن افتخار بزرگی است. در بین جبهه های مختلف آلپ ، 6 جبهه به عنوان جبهه های سرسخت صعود معروفند که در این میان دیواره شمالی گراندژوراسس و دیواره شمالی درو جزو این 6 جبهه می باشند . هدف ما این است که بتوانیم صعودی به سبک آلپی بر روی این دیواره های وحشی داشته باشیم . شاید دستیابی به این هدف بسیار سخت باشد اما مسلما ما تلاشمان را خواهیم کرد تا بابی جدید در دیواره نوری ایران گشوده شود . اگر هم موفق نشویم که قطعا تجربیات زیادی کسب کرده ایم . در این سفر 4 نفر از بچه های پر استعداد زاهدان نیز همراه ما هستند که تلاش بر روی مون بلان خواهند داشت و همینطور سعی می کنیم اگر وقت اجازه داد بر روی برجهای کوچکتر نیز تلاش کنیم .

جا دارد از افرادی که کمک بزرگی در جریان این صعود داشتند نیز تشکر کنم . ریاست محترم هیات سیستان و بلوچستان آقای مالکی به همراه دبیر آن استان آقای راشکی از مشوقان و حامیان بزرگ این برنامه هستند که با درک بالای خود به ما کمک کردند تا این برنامه شکل بگیرد . مدیریت محترم شرکت گایا که همچون همیشه حامی کوهنوردان مرزشکن بوده است نیز پوشاک این برنامه را تامین کرده است . تجهیزات فنی که ما در این برنامه استفاده می کنیم متعلق به شرکت پتزل فرانسه و باحمایت مدیریت محترم شرکت کوه ویسی تامین شده است. عباس ثابتیان عزیز نیز ما را در لحظات حساس قبل از برنامه تنها نگذاشت و وی نیز جزو حامیان مالی برنامه می باشد. همچنین ما در این صعود از ساعتهای سانتو جهت ثبت صعود و وقایع آن استفاده می کنیم . سالومون وسانتو نیز در این قسمت حامی مالی این برنامه بوده اند . همینطور لازم می دانم از مدیریت محترم شرکت شکلی نیز به جهت حمایت بی دریغشان از این برنامه نهایت تشکر راداشته باشم. مدیریت محترم شرکت آپامهر نیز با حمایت از این صعود ما را در انجام آن یاری رساندند . همه این عزیزان در شکل گیری این برنامه نقش داشته اند و جا دارد از آنها به دلیل حمایت ازاین صعود ملی نهایت سپاس راداشته باشم.

جا  دارد از تلاشهای بی وقفه نوتاش عزیز در فرانسه جهت انجام هماهنگیها ، رضا زارعی عزیز جهت هماهنگیهای داخلی و سایر دوستانی که شاید الان حضور ذهن ندارم ولی در کنار ما بوده اندنهایت تشکر را دارم .

ما تلاشمان را خواهیم کرد تا اگر این غولهای سنگی اجازه دهند با احترام به کوهها ، برای لحظاتی کوتاه بر فرازشان بایستیم .

هم طناب من در این تلاش ،حسن گرامی است و دوستان وهمراهان ما در صعودهای دیگر در این ممطقه عبارتند از :علی رستمی (سرپرست کل صعود)، علی محبی ، سارا رستمی و مرجان ساوه

همه این دوستان در حال حاضر در فرانسه هستند ولی من برای شرکت در یک جشنواره سنگنوردی به دانمارک امده ام . در مسابقه ای که در طی این جشنواره برگزار شد توانستم با 13 صعود بدون سقوط با درجه هایی بین 6a تا 7a جایزه اول را در این بخش کسب کنم . همچنین در رده بندی کلی صعودها نیز پنجم شدم . یک دوره بیگ وال نیز در طی دو روز برای فدراسیون کوهنوردی دانمارک برگزار گردم و همینطور تبلیغی برای جشنواره بیستون . فردا من نیز عازم شامونی هستم تا به بچه ها برسم و صعودهای خود را آغاز کنیم . امیدوارم اینترنت در اختیار داشته باشم تا بتوانم بهتر در این باره اطلاع رسانی کنم.

 

/ 7 نظر / 103 بازدید
برج سینا!

درود بر شما. تبریک بابت موفقیت شما در جشنواره سنگنوردی دانمارک و به امید موفقیت و سلامت شما و دیگر نفرات تیم در فرانسه. گرمترین سلامهای ما را به دوستان برسانید.

عیسی

درود... برای تمامی شما عزیزان سلامتی و موفقیت آرزو می کنم. بی شک آن دیواره با احترامی که برایشان قایلید به شما اجازه خواهند داد بر فرازشان بایستید! سبز باشید و شاد...

حامد حواله دار

خسته نباشی مربی :) با آرزوی موفقیت برای تو و همطناب عزیزت عمو حسن و بقیه همنوردات

رضا

حمید جان فوق العاده ای .[قلب][گل]

پیما نخواه

صعود مفق آمیزتان را تبریک میگم استاد.

با سلام و احترام مدیریت محترم وبلاگ کوهنوردی نشان زندگی بدینوسیله از شما کوهنویس گرامی دعوت بعمل می آید در «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» روز پنجشنبه ۱۳شهریور شرکت نموده و با حضور خود حامی و پشتیبان فعالیت ها و اقدامات علمی - فرهنگی حوزه کوهنوردی باشید. آدرس: شریعتی- پایین تر از پل سدخندان- روبروی پارک اندیشه - سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات... ( 8 صبح تا 1 بعد از ظهر )

دبیرخانه همایش

با سلام و احترام مدیریت محترم وبلاگ کوهنوردی نشان زندگی بدینوسیله از شما کوهنویس گرامی دعوت بعمل می آید در «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» روز پنجشنبه ۱۳شهریور شرکت نموده و با حضور خود حامی و پشتیبان فعالیت ها و اقدامات علمی - فرهنگی حوزه کوهنوردی باشید. آدرس: شریعتی- پایین تر از پل سدخندان- روبروی پارک اندیشه - سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات... ( 8 صبح تا 1 بعد از ظهر )