فیلم جشنواره بیستون ...

چند روز پیش سندرا( همسر فرانسیسکو ) رو تو جیمیل دیدم  . لینک فیلمی که برای جشنواره بیستون درست کرده بودند رو بهم داد و تشکر بابت کمکهایی که بهشون کرده بودم . البته قبلاً تیزر این فیلم نیز در فیس بوک پخش شده بود . این فیلم 31 دقیقه ای بسیار زیبا و با کیفیت عالی)اچ دی واقعی )  یک شب کامل طول کشید تا روی کامپیوترم لود شود ! فیلم که با صحبتهای حسن گرامی شروع می شود همراه با نماهایی از سختیهای باربران در بازار تهران ، گردش در شهر تهران با اتوبوس و صحنه هایی از بیستون شامل گشایش مسیر سپاستین و حسن جوادیان ، صحنه هایی از پرواز ، تیکه هایی از جشنواره قبل ، گشایش مسیر جشنواره و تیکه هایی در کافه شیرزادی می باشد . این فیلم در قسمتی نیز به قلیان سرایی نزدیک کرمانشاه می رود و کلاً صحنه های جالب و جذابی تهیه و آماده شده است .

برخلاف خیلی از ما که دین زده ایم فرانسیسکو بسیار از نجواهای حسن روی دیواره لذت برد . او و لزلی پرسیدند که محتوایی که حسن دارد می خواند چیست . گفتم این نوعی آهنگ مذهبی است . بهم گفتند تو هم بلدی بخوانی ؟ گفتم نه زمینه مورد علاقه من متفاوت است  . فرانسیسکو که بسیار از ریتم آهنگ خوشش آمده بود از حسن خواست که تیکه ای از آن آهنگ را در فیلم داشته باشد . جلوتر لزلی فوسکو به این مساله اشاره کرد که آدمهایی که ایمان قوی دارند در صعود قابل اعتمادترند . آن دو معتقد بودند که مذهب ریشه بسیاری از آهنگهای زیبای ساخته شده در دنیا است و فقط نوع ترویج مذهب در یک جامعه خاص باعث خواهد شد که انسانها از آن نوا لذت ببرند یا آن را بازیچه تفکرات خود کنند . نکته جالب در اینجا آن بود که لزلی پیشنهاد داد "جشنواره" اسم عمومی مسیر و the Pray" " یا شاید بتوان گفت "نجوا" اسم خاص آن باشد .

چه خوب است که بتوانیم هم به آدمی که از نظر ما بی دین و ایمان هست و هم به کسانی که به ادیان مختلف معتقد هستند و باورهای خود را دارند احترام بگذاریم  . ملاک سنجش آدمها بی دینی یا دینداری آنها نیست . ملاک معیارهایی است که در تمام نقاط دنیا به عنوان سازوکارهای سنجش و ارزیابی انسانها در نظر گرفته شده است . حسن روی قله اذان گفت . آهنگ ایران محمد نوری زیر لب من زمزمه می شد . این دو هیچ تناقضی با هم نداشت و هر کس بر اساس باورهای خود پیش می رود .  مهم احترام و اعتمادی است که بین ما جاری است ...

/ 8 نظر / 31 بازدید
مجید

[گل]

احمد

وبلاگ خوبی داری.ایشالا موفق باشی

امیر محمد

بسیار زیبا بود واقعا کاشکی همه به اعتقادات هم احترام می گذاشتن آقای شفقی آیا امکان این وجود داره کلیپی که در برنامه ورزش و مردم پخش شد رو بر روی اینترنت آپلود کنید؟..فکر می کنم خیلی ها مثل من نتونستن اون کلیپ رو ببینند.

قدیمی

عالی. و لینک اون کلیپ فرنسیسکو کجاست آقای شفقی

احسان ميرتقي

سلام حميد جان جالب اينجاست اين منتقدين همون آدم هايي هستند كه دم از آزادي ميزنند، اما منظورشون از آزادي رفتارهايي ست كه خودشون ميپسندند. همون آدمهايي كه هرجوري كه دلشون ميخواد تو پل خواب لباس ميپوشن ورفتارهاي غير اخلاقي انجام ميدن وهيچكس نبايد آزاديشون را سلب كنه،حال ميگن كه چرا... چرا... چرا...

kia

فیلمش اومده و زیبا هم هست .توصیه میکنم ببینید