خسته نباشید دوستان عزیز . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

امروز جلسه چهارمه . اگه فکر می کنید که خیلی اطلاعات بدست آوردید در اشتباهید چون هیچ چیزی به اندازه گشتن خود آدم توی اینترنت و کسب اطلاعات از اون طریق لذت بخش نیست ولی خوب منم تا حدی که بتونم سعی می کنم اطلاعات ساده و مفید رو بگم و از گفتن چیزهایی که خسته کننده است و یا کاربردی برای شما ندارد خودداری کنیم ( میدونی آخه من آدم توداری هستم !! ( اصلاٌ چه ربطی داشت ؟! )) .

يه نکته : اگر در اين مقالات بيشتر به سری گارمين اشاره می شه به خاطر وجود بازار خوب در ايرانه وگرنه جی پی اس های ماژلان و ساير کمپانيها هم فوق العاده هستند .

خوب امروز قراره یه سری خصوصیاتی که در دستگاههای جی پی اس موجود در بازار ایران هست رو ارزیابی کنیم .

در حقیقت یکسری دستگاههایی هستند که هیچ کدام از این خصوصیات را ندارند . به این جور دستگاهها Base  میگن ( انصافاٌ این دستگاهها رو ضایع ندونید چون من خودم به شخصهکاربرد  جی پی اس رو بیشتر به کاربر آن مربوط می دونم تا به دستگاه . چه بسا یه آدم ضایع با یه دستگاه آخرین مدل هیچ کارآیی نداره ولی یه آدم حرفه ای با یک دستگاه ساده بتونه خیلی کارا بکنه . البته ذکر این نکته رو نباید فراموش کرد که امکانات بیشتر کار ما رو هم ساده تر می کنه ... مثال دستگاه بیس همون Etrex ساده زرد رنگ موجود در بازاره .

خوب . حالا ! می خوایم خصوصیات اضافه دستگاهها رو بررسی کنیم .

1 – داشتن حافظه بیشتر : خوب ! این حافظه چیز خیلی خوبیه . مثلاٌ من خودم همیشه یادم میره شب شام چی خوردم و ... ولی یکی از دوستانم این جور چیزا رو خوب یادش می مونه . قطعاٌ کارآیی اون از من بیشتر خواهد بود . حالا حافظه بیشتر در دستگاه شما یعنی چه ؟! یعنی اینکه بابا جان ! پدرم ! پسرم ! دخترم !! و ... شما می تونی نقشه های بیشتری رو در دستگاهت داشته باشی . خوب ممکنه یکی بپرسه که نقشه های بیشتر به چه درد می خوره ؟ ( یادتون باشه بعداٌ در مورد نقشه هایی که توی دستگاه میشه ریخت باهم صحبت کنیم ) . خوب در جواب این دوست عاقل باید گفت که هر چه شما نقشه های بیشتری از مکانهای مختلف بتونید در دستگاه خود بریزید تحلیل و آنالیز بر روی مسیر راحتت تر است . مثلاٌ اگر شما می خواید برید اردبیل و نقشه جی پی اسی اردبیل !! رو روی دستگاهتون بریزید قطعاٌ می تونید بفهمید که کدوم رستورانها غذای فارسی سرو می کنند و یا آب گرم سرعین کجاست ؟! جالبه ؟ ولی بدون یه نقشه شما از هیچکدوم این چیزا خبر ندارید !! خوب این نقشه هم خودش دو نوعه ....GPSmap60c

نوع اول نقشه دیجیتالییه که خود کمپانی سازنده دستگاه به شما ارائه می کنه . این نقشه خیلی دقیق نیست و معمولاٌفقط شاهراهها و رودخانه های بزرگ داخلش مشهود هستند ( کار کردن با این نقشه از طریق نرم افزار Mapsource  به سادگی انجام میشه )

اما یه نقشه هایی هستند که با جزئیات بسیار دقیق و برای کارهای خاص طراحی شده اند . مثلاٌ نقشه مسیرهای سنگنوردی دیواره یوسه میتی !! خیلی جالبه ؟ نه ؟! ولی با یک دستگاه جی پی اس شما هیچ جا غریبه نیستین . ( تازشم می تونید کلاس بذارید و محل مسیرها رو به آماتورها !! نشون بدید !! ) . خوب حالا بریم سراغ این که این دو تا نقشه با هم چه فرقی دارند ؟

نقشه اول به دستگاههایی با حافظه 8 مگا بایت نیاز داره ولی نقشه دوم ( مثل نقشه دقیق تهران یا دیواره یوسه میت  یا کوه کلیمانجارو نیاز به حافظه 24 مگابایتی دارند . )

خوب پس خرج پول بیشتر کلی حال و صفاست .

مثلاٌ دستگاه vista  یا Rino 130دارای حافظه داخلی 24 مگابایت است .

دستگاه GPSmap یا Rino120 دارای حافظه داخلی 8 مگابایت است .

و یا دستگاههای جدید که دارای حافظه 56 مگابایت و بیشتر هم هستند . خوب هرچی پول بدی همونقدر هم آش می خوری ( راستی ما یه بار یه جایی رفتیم کلی پول دادیم ولی یارو به اندازه پولمون بهمون آش نداد و این ضرب المثل برای ما نقض شد . البته ما باقی حقمون رو گرفتیم !! )Forerunner101

2 – داشتن قطب نمای الکترونیکی :Digital Compass

این قابلیت فوق العاده ای برای کوهنوردان به شمار می آید . دستگاههایی که این قابلیت را دارند حتی زمانیکه دستگاه خراب باشد قطب نمای الکترونیکی آن کار می کند ( یادتون باشه قطب نمای آنالوگ دستگاههای جی پی اس در صورت خراب شدن دستگاه قاط می زنه ) . پس این یه قابلیت فوق العاده برای گرفتن گرای مسیر و انجام سایر کارهای مربوط به جهت یابی است !! یکی از اولین دستگاههایی که به خاطر داشتن این قابلیت معروف شد Etrex Summit بود که هنوز هم کارآییهای فوق العاده ای دارد . دستگاههای دیگری هم که این قابلیت رو دارند می توان به Etrex Vista و Rino130  یا دستکاههای GPSMAP مدل جدیدتر رو یاد کرد . Vista

3 . داشتن فشار سنج : Barometer

این خصوصیت هم یک قابلیت فوق العاده برای کوهنوردان هستش . حالا یکی اگه بگه فشار سنج به چه درد می خوره باید بهش گفت که عزیز دل برادر فشار سنج با کشیدن منحنی فشار هوا می تونه آب و هوای چند ساعت بعد رو برای شما پیش بینی کنه . البته باید آدمش باشی تا بفهمی که اوضاع داره خیط میشه یا نه ؟! در ضمن فشار سنج با اضافه کردن یک فاکتور معلوم به فاکتورهای محاسبه شده می تواند در دقت دستگاه جی پی اس شما برای اندازه گیری ارتفاع کلی موثر باشه ! دستگاههایی که این قابلیت رو دارند می توان به Etrex Summit , Vista و Rino 130  اشاره کرد .

داشتن ارتباط دوطرفه : Two way communication

این قابلیت جدیداٌ و آنهم فقط در دستگاههای Garmin  سری Rino تعبیه شده است . در حقیقت این قابلیت در کوهنوردی ایده آل است . اما قضیه از چه قراره ؟ شما با داشتن دو دستگاه رینو که فرکانسهاشون با هم ست شده باشند می توانید ارتباط بیسیمی و اطلاعاتی داشته باشید . ( یعنی هم می تونید با اون یکی دستگاه صحبت کنید و هم می توانید اطلاعات نقشه خود را برای او بفرستید . این اطلاعات اعم از موقعیت فعلی شما و Track  که گرفتید است ! ) خوب این فوق العاده است . یعنی اگر شما گم شوید یا خدای نکرده زیر بهمن باشید یا زخمی شده باشید و نتوانید صحبت کنید فقط با Page کردن دوستانتان موقعیت خود را بر روی دستگاه آنها ثبت می کنید و آنها شما را پیدا می کنند ! جالب اینجاست که بدانید برد بی سیم سریهای جدید رینو از قبیل 520 و 530 چیزی حدود 23 کیلومتر است !! این یعنی دیگه بی خیال گم شدن ! به هر حال قیمت این دستگاهها هم بالا است . ولی خوب بدک هم نیست . می ارزه جون تو . و نکته بعد اینکه دستگاه Rino130  به عنوان یکی از بهترین دستگاههای نجات در سال 2005 شناخته شد . خوب الآن ممکنه یکی بگه حمید چون خودش رینو داره ، می خواد تبلیغ کنه . نه به جون تو ! من اولش هم گفتم که کارآیی این دستگاهها بیشتر به کاربرشون بستگی داره ولی خوب چشمپوشی از این امکانات عالی هم آسون نیست ... rino 520

این قصه سر دراز دارد ....

ادامه در یادداشت بعد ...

 

/ 19 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید

در جواب سوال شاهین عزیزم هم باید بگم که مثه اینکه درسهای قبلی رو خوب نخوندی پسر !! دستگاه جی پی اس شما نمی تواند کوچکترین فرکانسی رو برای ماهواره بفرسته چون منبع تغذیه اون چند تا باطری قلمیه . جی پی اس هایی که ارتباط دوطرفه دارند فقط می توانند با همدیگر از طریق همون رابطه point to point که گفتی ارتباط برقرار کنند . در واقع شما هم می توانید با یک فرستنده گیرنده دیگر صحبت کنید و هم می توانید اطلاعات خود را بر روی یک سیگنال مدل سازی کرده و برای دستگاه دیگر بفرستید ... ممنون از توجهت .

azizollahi

از حميد آقاي گل بخاطر اين مطالب خوبش و دقتش در پاسخ به سوالات دوستان دوبله سوبله چوبله ممنونيم!

پروانه

سلام. می بينم که مطالب شما از مطالب ما هم پربار تر است و شما بيشتر از ما مايه گذاشته ايد

افسانه

ممنونم که به یاداشت من اومدید ونظرتون رو گذاشتيد . بايد بگم من فکر می کنم اگه مطالب خيلی بلند و مفصل باشه حوصله خوندن کمتر ميشه آخه مدتيه حوصله جامعه امروز کم شده و دوست داريم سريع بريم سر اصل مطلب مگر تعدادی از افراد که همه مطالب رو با جزئيات دنبال می کنند مثل خود من. راستی این عکس کوچولو رو از اینترنت گرفتم تو دلم بهش حسودیم شد که از این سن دست به سنگ شده !

محمد

آقا از جواب کاملت ممنونم.

جلال الدين روحی ژور

سلام قبلا تو نوشته های سال ۸۳ خونده بودم که مسير ۵۲ علم کوه رو با کروکی صعود کردی من امسال فصد صعود همون مسير رو دارم خوشحال می شم اگه کروکی مسير رو برام بفرستی يا حداقل کمکی به من بکنی ممنونم ببخشيد که بی ربط نوشتم

azizollahi

حميد آقا با سلام و احترام. قيمت يه دستگاه etrex summit يا vista چند در مياد ؟ شما كدومش رو توصيه ميكنيد؟

حميد

جناب عزيز الهی عزيز . مطمئناٌ بين اين دو دستگاه دستگاه vista بهتر است و این به خاطر این است که علاوه بر تمامی امکانات summit امکانات دیگری از جمله حافظه داخلی را دارد و با توجه به اینکه نقشه دیجیتالی دقیق ایران در دست تهیه است اگر شما مدل پایینتر را خرید کنید از این option محروم می مانید . با اینحال پیشنهاد می کنم اگر قصد خرید دارید چند جلسه دیگر هم صبر کنید . با کمال میل جوابگوی سوالات شما هستم .

محمد

عاليه بود حميد. منتظر بقيش هم هستيم.