اولین صعود کننده به دیواره بیستون

با توجه به صحبتهای شیرزادی و خیلی از سنگنوردان کرمانشاهی ، اولین صعود کننده به دیواره بیستون هاری روست است اما واقعیت چیز دیگری است .

با توجه به ایمیلی که جناب نوتاش برام فرستاده و با توجه به سندیات موجود بهتر است نسبت به اشاعه صحیح اطلاعات اقدام نماییم و سنگنوردان بزرگی که از کشور خودمان اقدام به اولین تلاش و صعود بر روی دیواره بیستون کردند را هیچگاه فراموش نکنیم . 

اولین صعود کنندگان به این دیواره بلند در اواخر اسفند 1347 تا دوم فروردین 1348 نفراتی از گروه ابرمرد به شرح زیر بودند : 

ابراهیم بابایی ، کیومرث بابازاده، مرحوم غلامحسین وهاب زاده ، بیژن صادقی با همراهی محمد ارضی و رافیک میناسیان 

لازم به ذکر است که هاری روست و کرباسی در تابستان 1348 بر روی دیواره اقدام به فعالیت می کنند . به هاری روست گفته بودند که بر روی دیواره هیچ مسیری کار نشده است و او زمانی که در حال صعود مسیر خود بوده است در چند نقطه با مسیر ابرمرد تداخل داشته و از دیدن میخها عصبانی شده است . هاری روست سقوطی داشته و دستش دچار آسیب می شود . فرود می آید و به کافه شیرزادی می رود و در آنجا تصادفاً ابراهیم بابایی را می بیند و وقتی متوجه می شود که او اولین صعود کننده به دیواره است آدرس جایی که وسایل خود را گذاشته است به او داده و وسایل را به او هدیه می دهد . اینکه آیا هاری روست تا انتهای مسیر دیواره را صعود کرده یا نه مطلبی است که کرباسی باید در مورد آن نظر دهد ولی در مورد اولین صعود کننده به دیواره بیستون ، قطعاً اینکه بزرگمردانی از همین سرزمین این کار را به انجام رسانده اند و مسیری با نام ابرمرد ( جان پناهها ) را گشایش کرده اند . این مسیر عموماً امروزه با نام دومین صعود کننده یعنی هاری روست معروف است تا گشایندگان آن ! بهتر است با اصلاح نام این مسیر زحمات بزرگان و پیشکسوتان دیواره نوردی کشورمان را حفظ کنیم . 

با تشکر از ابراهیم نوتاش به خاطر ارسال این مطلب . 

/ 3 نظر / 36 بازدید
عامر

حمید جان چند سال قبل زمانی که حسن گرامی مسیری روی دیواره تزرجان باز کرد ازش خواستن که تو باشگاه دماوند گزارش بده. یادمه که تو اون گزارش صادق کرباسی تو باشگاه بود( البته استاد رحمدل و کیومرث خان کاویانی هم بودن ) و اومد پشت تریبون گفت که به افتخار آرشی هایی که اینجا هستند باید بگم که اولین مسیر روی دیواره بیستون رو ابرمردیها صعود کردن و اون همراه با هاری روست بعد از اونها صعود کرد. این چیزیه که خود کرباسی هم قبول داره ولی متاسفانه اشتباها تو جامعه کوهنوردی جا افتاده و باید تصحیح بشه

محمدرضا احمدیان

درود بر انسانهای پیشرو وزحمتکش کسانی جرات تغییر کردن و حرکت به جلو رو دارن قابل تقدیره هیچ موقع وقتی پای صحبتهای آقای بابا زاده از اولین صعودهای دیواره علم کوه نشتم رو یادم نمیره!!!! چه ذوقی چه زحمتی چه مشکلاتی واقعن درود بر این انسانها