گشایش کامل مسیر عقاب طلایی در دیواره شاه دژ

بار اول به همراه علی بادپر و آرش رضا زاده برای شناسایی به منطقه رفتیم . دفعه بعد به همراه علی کریمی و مهدی فراهانی سه طول اول مسیر را گشایش کردم . در پیمایش طول 4 با سختیهای فراوانی برخوردم چون این طول یک تنوره بزرگ بود که نه ابزاری به آن بزرگی داشتم تا بتوانم حمایت میانی بگیرم نه وقتی که در داخل آن قرار گرفتم می توانستم حتی گردنم را بچرخانم . برای زدن یک رول در این طول با چکش حدود 1 ساعت کار کردم . چون در داخل تنوره با گیره پاهای سست و ریزشی چکش از فاصله 15 سانتی رول عقب تر نمی یامد و به دیواره پشتی برخورد می کرد . نهایتاً بر روی رولی که شاید 1 سانت در دل سنگ فرو رفته بود فرود آمدم . تلاش بعدی در زمستان و به همراهی مهدی الیاسی انجام شد . در این تلاش توانستم این طول را صعود کنم ولی به دلیل یخ زدگی مسیر خصوصا در قسمتهای ابتدایی کار بسیار دیر به این قسمت رسیدیم و پس از گشایش این طول ناچار به بازگشت شدیم .در تلاش آخر به همراهی زهره افقی توانستیم 4 طول پس از این طول را گشایش کرده و به قله برسیم . مسیری با چالشهای خاص خود که گاهی عرقی سرد بر روی پیشانی سرطناب می نشاند . 

کروکی  مسیر 

تلاشی ناکام در زمستان به دلیل یخ زدگی شکافها و سطح سنگ

توصیف طولهای مسیر :

طول 1 : صعود بر روی یک کتیبه از طریق شکاف کنج آن عبور از کلاهک مسیر و ادامه مسیر بر روی سنگهای ریزشی ( 1 عدد بولت در قسمت کراکس این طول و جایی که امکان نصب میانی ندارد نصب شده است ) . کارگاه به صورت طبیعی می باشد . 

طول 2 : صعود بر روی یک گرده سنگی ساده و نصب کارگاه طبیعی 

طول 3 : تراورسی زیبا به سمت راست و از کنار یک سنگ لق و در ادامه صعود از یک آبشار کوچک که کراکس طول نیز می باشد و ادامه صعود به سمت بالا و متمایل به سمت راست . ( در قسمت کراکس آبشار به دلیل نبود شکاف یک بولت نصب شده است . ) کارگاه این طول دو بولته می باشد . 

طول 4 : عبور از یک تنوره بسیار عریض که امکان ابزار گذاری در آن بسیار سخت می باشد . نیاز به ابزارهای بزرگ در طول این تنوره می باشد . در طول این تنوره 2 عدد بولت نصب شده است . نفر سرطناب باید مسلط به ابزارگذاری و صعود مسیر تنوره با گیره های پای پوستی باشد . ابزار گذاری در این قسمت نسبتاً دشوار و ریسکی می باشد . در ادامه با ادامه صعود حدود 15 متر به یک تک بولت می رسیم که می توان به همراه یک ابزار دیگر به عنوان کارگاه استفاده کرد . 

طول 5 : طولی جذاب و چالشی که در برخی قسمتها شکاف کور شده و سرطناب مجبور است حدود 10 متر را بر روی فیسی زیبا صعود نماید که در این قسمت به دلیل ساده تر بودن مسیر میانی نصب نشده است . در ادامه با عبور از یک فیس که کراکس این طول می باشد و یک بولت نیز بر روی فیس آن نصب شده است به صعود ادامه داده و با تراورس به سمت چپ و حرکاتی چالشی و ادامه صعود به سمت بالا از یک شکاف زیبا به محلی نسبتاً صاف می رسیم که امکان نصب کارگاه با ابزار در آن وجود دارد . 

طول 6 : طولی نسبتاً ساده می باشد که در نهایت به یک طاقچه بزرگ می رسد . 

طول 7 : با رساندن خود به دیواره شکافی بزرگ دیده می شود که در ابتدا سیاه رنگ است و درختچه ای خاردار نیز در ابتدای شکاف روییده است . با صعود حدود 25 متر به شکافی متوسط و بسیار زیبا می رسیم که با صعود از این شکاف 25 متری به یک طاقچه کوچک می رسیم . 

طول 8 : ادامه مسیر تا قله با دست به سنگهای نسبتاً ساده و در مقاطعی کمی چالشی است که البته باید نفرات صعود کننده نهایت دقت را بکنند . 

چند نکته : نفر سرطناب باید کاملاً مسلط به تکنیکهای ابزار گذاری و با درجه صعود حداقل 5.10d باشد . 

جهت فرود از مسیر هم می توان با ادامه گرده سنگی از مسیر عادی شاه دژ برگشت و هم می توان فرود آمد . جهت فرود نفرات باید مسلط به استفاده از عوارض دیواره ( مانند سنگهای منقاری ) جهت فرود باشند . 

 

دلیل نامگذاری عقاب طلایی : در عملیات شناسایی مسیر که در زمستان انجام گرفت چند عدد عقاب طلایی با سرعت از کنار ما عبور کردند که نام مسیر را عقاب طلایی گذاشتیم . 

 

 

/ 3 نظر / 259 بازدید
مهدی اخوی

خیلی عالی استاد. موفق و پیروز باشید

روشن قوامیان

شاه دژ کوهستان مورد علاقه منه.اگه می دونستم قصد فعالیت تو اونجا را دارید هر جور بود خودمو می رسوندم.ضمنا صعود زمستانی خط الراس هم خیلی زیبا است. با سپاس

روشن قوامیان

زمستانی اش فوق العاده است. (خاطره):بهمن ماه 90 با تیمی از خانه کوهنوردان تهران (رشید صمد زاده.حامد حواله دار.مهسا مطیعی و من و سرپرستی امین معین) دو روزه صعود کردیم.دو هفته بعدش رفتم خدمت سربازی!!