برای پیش بینی هوا به کدام سایت اعتماد کنیم ؟!

( مطالب ذکر شده در نوشته زیر نتیجه تجربیات شخصی است و مرجع خاصی ندارد )

گاهاَ پیش آمده که برای رفتن به یک منطقه از وبسایتهای مختلف مثل mountain-forecast و یا Snow-forecast  استفاده کرده ایم . اما به راستی تا چه حدی اطلاعات این سایتها برای شما مفید بوده است و در پیمایش منطقه با آب و هوای واقعی مطابقت داشته است ؟

با توجه به تجربیاتی که در این مدت داشتم به نظر من بهترین سایت هواشناسی خود ایران است به شرط آنکه بتوانید اطلاعات مناسبی را از آنها دریافت کنید . ضمن آنکه وبسایت این موسسه معمولاً تا سه روز پیش بینی را تا حد خوبی انجام می دهد .

اما ما قصد رفتن به علم کوه رو داشتیم که وضعیت هوایی برنامه مان را کنسل کرد . در این میان قصد دارم یک وبسایت هواشناسی را معرفی کنم که تا به حال انطباق زیادی بین اطلاعات این وبسایت و واقعیت وجود داشته است . سایت www.freemeteo.com یک سایت هواشناسی است که شما می توانید با وارد کردن نام محل مورد نظر خود آمار آب و هوای آن را مشاهده نمایید . اما مشخصه این وبسایت امکان گرفتن آمار آب و هوا با استفاده از طول و عرض جغرافیایی نقطه مورد نظر شماست . به این صورت که با وارد نمودن مختصات جغرافیایی نقطه مورد نظر خود می توانید با تعریف یک شعاع وضعیت آب و هوا را در آن شعاع مشاهده نمایید .

اما می توانید طول و عرض جغرافیایی را با استفاده از وبسایتی مثل www.wikimapia.org مشاهده نمایید .

مطابق شکل مشاهده می کنید که مولفه اول عرض جغرافیایی و مولفه دوم طول جغرافیایی می باشد . کافیست این مختصات را در داخل سایت www.freemeteo.com وارد کنید .( مطابق شکل زیر )

حال می توانید وضعیت آب و هوا را مشاهده کنید .

حال این پیش بینی را برای علم کوه باپیش بینی mountain-forecast  مقایسه کنید

 

همانطور که می بینید از نظر mountain-forecast  شما می توانید برنامه خود را اجرا کنید ولی در واقع چنین شرایطی فراهم نیست و وضعیت هوا کاملاً نامناسب است  !

باید دقت داشته باشید که در انتخاب منابع و مراجع  در برنامه های خود دقت کنیم تا دچار مشکل نشویم .

فعلاً که طبیعت با ما یار نبود تا برناممون رو اجرا کنیم !

/ 6 نظر / 1784 بازدید
علي

اينجا هم ليست چندتا سايت هست https://www.facebook.com/groups/bia2dasht/doc/179761925413338/

نیما

سلام من با آّب و هوای تهران با یه سایت معتبر دیگه مقایسه کردم زیاد دقیق هم نبود البته به طور کلی گفته

محمد (‌يادداشتهاي يك كوهنورد)

سلام حميد جان از آرش شنيدم در منطقه علم كوه وبرروي ديواه در حال تلاش هستي. برات آرزوي موفقيت مي كنم. سلامت و شاداب برگرد.[لبخند]

سینا

سایت http://freemeteo.com تعداد کوه هایی که از ایران داره زیاد نیست!

تازه کار-1

يادمه توي كلاس هواشناسي مي گفتن هيچ كدوم از اين سايتها چندان مطمئن نيستن چون اولا برمبناي مدلهاي رياضي (با درصد خطاي بالا) تخمين زده مي شوند و ثانيا اطلاعات پايه اشون رو از ايران مي گيرند. بنابراين همونطور كه فرموديد سازمان هواشناسي خود ايران بهترين گزينه كه براي برنامه هاي مهم حتي مي شه باهاشون تماس هم گرفت. اما تاكيد زيادي بر آشنايي مقدماتي بر روي اصول هواشناسي و قابليت پيش بيني هواشناسي در هفت هشت ساعت ديگر از روي شكل ابرها و ... وجود داشت. از همه اينها كه بگذريم در مورد سايتها بايد گفت از هيچي بهتر است و در مقايسه شايد بهتر باشد براي بدترين تخمين ها آماده شد.[لبخند]

تازه کار-2

اما در خصوص اين دو سايت خاص برعكس شما فكر مي كنم اولا mountain-forecast در سه زمان از روز اقدام به تخمين زدن مي كنه و بنابراين شما در هنگام فعاليت مي تونين سرماي بادلرز و در هنگام شب از آنجاكه در چادر بسر مي بريد سرماي بدون بادلرز را مد نظر قرار دهيد در حاليكه free-meteo صرفا به حداقل و حداكثر دما بسنده كرده و اثرات ارتفاعي رو هم در نظر نگرفته در حاليكه در سايتي مثل snow-forecast شما اين اطلاعات رو براي ارتفاعات مختلف داريد كه براي برنامه هاي چند روزه در كنار اون مطلب بالا مي تونه خيلي مفيد باشه