مقایسه چند ابزار حمایتی و فرود

مقایسه چند ابزار حمایتی و فرود

 

نویسنده : حمید شفقی – مربی درجه 1 سنگنوردی فدراسیون کوهنوردی ایران

اخیراً ابزارهای حمایتی زیادی در بازار آمده اند که هر کدام با ارائه قابلیتهای خاص سعی در جذب سنگنوردان به سمت خود را دارند . مقاله ای که در اینجا نوشته شده عموماً به مقایسه ابزارهای حمایتی است که کارکردی شبیه به یکدیگر دارند . یعنی این ابزارها تقریباً مکانیسم عملکرد مشابهی نسبت به یکدیگر داشته و از نظر من کاری شبیه کپی کاری از روی همدیگر می باشند . در اینکه تقدم و تاخر ابداع طرح با کدام یک از کمپانیهای سازنده بوده کاری نداریم ولی به راحتی می توانید تشابه آنها را ببینید . در این مقاله 4 ابزار مگا جول ، ایرفورس 3 ، ریورسو 4 و ابزار شرکت DMM بررسی شده اند . اگر به شکل این ابزارها نگاه کنید متوجه می شوید که کلیه این ابزارها از یک قاعده و قانون برای حمایت و فرود استفاده می کنند . شیار طنابها عموما ً یک شکل بوده و قسمت اتصال آنها به هارنس ( سیم بکسل آنها ) عموما به یک صورت می باشد . ابزار حمایت ATC Guide نیز می تواند در رسته این ابزارها قرار بگیرد چون شباهت زیادی با آنها دارد . من تقریبا با همه این ابزارها کار حمایت نفر اول ، حمایت نفر دوم و فرود را انجام داده ام . در این قسمت میخواهم نظر خود را نسبت به این ابزارها اعلام کنم.

ابزار ایرفورس 3 از شرکت بئال که با شکل و شمایلی نزدیک به ریورسو به بازار ارائه شده فرق چندانی از نظر عملکرد حمایت و فرود با ریورسو 3 و 4 ندارد . تنها فرق این ابزارها کمی شکست بیشتر و انحنای متفاوت برای استفاده در قطر طنابهای مختلف است . ابزار مگاجول از کمپانی ادلراید ، به عنوان یک ابداع و اختراع کمی متفاوت تر از بقیه ظاهر شده است.  من این ابزار را در شرایط مختلف امتحان کردم . می شود گفت که امکان قفل شدن طناب صعود کننده در هنگام سقوط سرطناب مزیت فوق العاده این ابزار می باشد . این کمپانی با انحنایی که در محل چرخش طناب در این ابزار داده و با شوکی که در اثر سقوط ابزار را کمی می چرخاند باعث قفل شدن طناب در هنگام حمایت نفر سرطناب می شود و این یک قابلیت فوق العاده است . ( قبلاٌ نیز ابزارهایی مانند آلپاین آپ و ابزارهای مشابه با این مکانیسم به بازار ارائه شده بودند ولی وزن و حجم  این ابزارها بسیار بیشتر از ابزار مگاجول بود ) . اما مشکلی که در خصوص این ابزار وجود دارد این است که همین انحنا باعث می شود که حمایت نفر دوم از کارگاه به راحتی انجام نگیرد و در صورتی که طناب شما قدیمی و یا کمی پرزپرز باشد انرژی زیادی از شما صرف حمایت بگیرد . همینطور نقطه ضعف دیگر این ابزار ، قفل شدن در هنگام فرود است . به این صورت که هندل دستی و زرد رنگ آن را باید به سمت بالا بگیرید تا در هنگام فرود ، ابزار شما قفل نشود که البته این مساله همیشه امکان پذیر نیست و به محض رها شدن دست شما طناب قفل می شود و به مجموعه یک شوکی وارد می آید که باید آن را مجدداً آزاد کرده و ادامه دهید . در کل ابزار مگاجول را من برای استفاده با طنابهای یونیکور و با قطر پایین و برای صعودی که در انتها فرودی ندارد ( مسیر پیاده روی به سمت پایین دارد ) می توانم توصیه کنم و به نظر من به عنوان یک ابزار برای صعود و فرودهای تمرینی خیلی کارآمد نیست . ابزار DMM هم مکانیسمی دقیقاً مشابه ابزارهای دیگر دارد با این تفاوت که محور قفل کننده در هنگام حمایت نفر دوم قابلیت حرکت و چرخش دارد . عموماً هنگامی که نفر دوم در حال صعود است و ما او را حمایت می کنیم و در صورتیکه وی تمایل به ادامه صعود نداشته باشد و وزن خود را بر روی طناب بیندازد پایین دادن او با استفاده از ابزارهای عادی یک تکنیک خاص می خواهد که در دوره ها آموزش داده می شود . ولی DMM با متحرک قرار دادن این محور ادعا کرده است که آزادسازی نفر دوم به دلیل قابلیت چرخش این محور راحت تر است . این قضیه را در دیواره بیستون در یک منطقه ایمن و کوتاه مورد راستی آزمایی قرار دادیم . در این تست اقدام به آزاد سازی یک نفر با وزن مشابه با ابزارها ریورسو و DMM نمودیم که در این خصوص ادعای DMM صحیح بود .

در کل با توجه به استفاده از این ابزارها من خودم مدتهاست که از Air Force 3 استفاده میکنم و از این ابزار رضایت دارم و فکر میکنم که ابزارهای مشابه و با همین ساختار نیز می توانند نیازهای کلی صعود کننده برای حمایت نفر سرطناب ، نفر دوم و فرود را مرتفع نمایند . ابزاری مانند مگاجول را بیشتر برای حمایت نفر سرطناب مناسب دیدم و این ابزار دردسر زیادی برای حمایت نفر دوم و فرود به نفر تحمیل می کند . ابزار DMM نیز با ابداعی کوچک ولی طراحی کاملا مشابه ابزارهای دیگر نیز آزادسازی نفر دوم را راحتتر کرده است .

/ 0 نظر / 360 بازدید