اشتباهات رایج کلمه ای در مفهوم گشایش مسیر

تعاریف گشایش مسیر و کلمات استفاده شده :

این روزها علی رغم رشد سنگنوردی و عمومی شدن تصویر ذهنی آن در بین افراد زیادی در جامعه واژگان اشتباهی بین سنگنوردان رایج است که در صورت برطرف نشدن ممکن است به صورت یک عادت در بیاید . در اینجا تعدادی از این واژگان را لیست کرده ام و تعاریف آنها را نیز نوشته ام شاید بتوانیم اسم درست آنها یا هر اسم پیشنهادی که بهتر بتواند مفهوم مطلب را نمایش دهد مورد استفاده قرار دهیم :

  1. گشایش مسیر ( سرطناب ) : این نوع گشایش با ارزش ترین نوع گشایش مسیر به شمار می رود . در این نوع گشایش فرد ، با استفاده از تکنیکهای صعود و یا به صورت طبیعی یا مصنوعی اقدام به صعود  و گشایش همزمان می نماید . این نوع گشایش با ارزش ترین نوع در کار فنی به شمار می آید و متاسفانه تعداد مسیرهایی که به این صورت گشایش می یابد در کشور ما نسبتاً کم است .
  2. گشایش مسیر ( قرقره ) : در این حالت با استفاده از کارگاهی که در بالای سنگ ایجاد می شود و با چندین بار پیمایش مسیر محل نصب ابزارهای میانی مسیر مشخص شده و ابزارهای میانی ( بولت یا صعود تمیز ) نصب گردیده و صعود انجام می شود . ارزش این نوع گشایش به مراتب پایین تر از گشایش مسیر به صورت سرطناب است زیرا خطراتی مانند ریسک سقوط و حوادث احتمالی در طول مسیر صعود در آن بسیار پایین است . لازم به ذکر است که تعداد بسیاری از مسیرهای گشایش شده در مناطق سنگنوردی مانند پل خواب ، بند یخچال و ... به این صورت گشایش شده اند .
  3. 3 . آماده سازی مسیر : در این حالت مسیر قبلاً صعود می شده است ولی فردی اقدام به رول کوبی و ایمن سازی آن کرده است . در این حالت گشایشی انجام نشده است و فقط مسیر ایمن شده است .این مساله باعث نمی شود اسم اولین نفرات گشایش کننده واقعی مسیر با اسم نفرات ترمیم کننده آن تعویض گردد . بهترین کلمه برای این حالت"  آماده سازی و ایمن سازی مسیر"  می باشد .
  4. بازگشایی مسیر : در این حالت مسیر بنا به مسائلی مانند گذشت زمان ، فرسوده شدن رولها ، از بین رفتن تعدادی از میانیها و ... مشکلاتی داشته و صعود از آن دیگر امکان پذیر نیست . تیمی که در این حالت اقدام به ترمیم مسیر با صعود و یا فرود از آن نمایند را می توان با عنوان "بازگشایی مسیر"  نام برد .

اشتباهات رایج :

 بارها و بارها دیده ام که افراد با گشایش مسیری جدید لقب بازگشایی ... را به آن داده اند که اشتباه است .

بارها افراد به صعود قرقره و رول کوبی لقب گشایش را داده اند که این مساله درست نیست .

افرادی که آماده سازی مسیر را انجام می دهند خود را به عنوان گشایندگان آن معرفی می کنند که این درست نیست و باید افرادی که در این راه زحمت فراوانی کشیده و سالها قبل مسیر مورد نظر را صعود کرده اند را به عنوان گشایندگان اصلی مسیر نام برد .

مسیرهایی که به صورت طبیعی گشایش می شوند می توانند درجه صعود طبیعی بگیرند مگر آنکه بعد از گشایش به صورت مصنوعی نفر دوم مسیر را به صورت طبیعی و یک تیکه صعود کرده و درجه مسیر را اعلام نماید . در غیر این صورت نمی توان با گشایش مصنوعی یک مسیر درجه طبیعی به آن داد .

و یک نکته : برای دستکاری مسیر گشایش شده توسط دیگران بهترین کار کسب اجازه از آنها است مگر آنکه مسیر خطر چشمگیری داشته باشد یا فرد گشایش کننده در دسترس نباشد .

 

/ 1 نظر / 37 بازدید
sonia

doroood nokate khobi farmodid,