سیستم های فرار از دیواره

سیستم های فرار از دیواره

ترجمه ای آزاد از سایت Climbing

مترجم : حمید شفقی

( استفاده از نکات ذکر شده در زیر حتماً باید در حضور مربی کارآزموده و همراهی افراد با تجربه انجام گردد . )

 

گاهاً در فعالیت بر روی دیواره های مختلف بارها در روی دیواره به تاریکی شب برخورد کرده ام و مسیر فرود را پیدا نکردم . هیچ وقت آن شب کابوسی را یادم نمیره که مجبور شدم 5 کارگاه طبیعی در فرود از مسیری جدید روی دیواره بیستون ایجاد کنم . کارگاههایی که همه آنها در تاریکی شب ایجاد شد و واقعاً فرودهای ناشناخته ای برای من بود .  آن زمان من 20 سالم بود و دنبال کسب تجربه و واقعاً شانس آوردم که اتفاقی برایم نیفتاد . اما در ادامه و در صعود از مسیرهایی که با آنها درگیر بودم به این نکته رسیدم که سخت ترین مسیرها ، مسیرهای فیس و با شکافهای کم است . این مسیرها هم در هنگام صعود شما را با محدودیت ابزار گذاری مواجه می کند و هم در هنگام فرود شما را بدجور گیر می اندازد . ( مخصوصاٌ اگر مسیرهای متعارف فرود در این دیواره ها را نشناسید ) . به عنوان مثال دیواره یافته یا قسمتهایی از دیواره بیستون می تواند مثالهایی از این نوع باشد . از آن به بعد در مسیرهای اکتشافی و ناشناس ، حتماً سعی می کنم ابزار نصب میانی و کارگاه مصنوعی نیز همراه داشته باشم . اما مقاله ای که در مجله کلایمبینگ دیدم این مساله را به خوبی بازکرده و ترجیح دادم این مقاله را برای دوستداران کاوش در طبیعت و دیواره نوردی ترجمه کنم .

در این مقاله یک کیت رول کوبی به شما معرفی می شود . یک کیت کامل از این دسته شامل چکش ، دسته مته ، مته در سایزهای 12 و 10 میلیمتر ،  یک لوله پلاستیکی جهت خالی کردن خاک سنگ از سوراخ رول کوبی شده ، آچارفرانسه کوچک  و کیف حمل این تحهیزات می باشد . ( در صورت استفاده از رول 8 ، برخی چکش ها آچار مربوط به این رول را در انتهای دسته خود دارند و نیازی به حمل این آچار نمی باشد ) .

در مباحث فیزیک و در تئوری ، یک بولت بلند از لحاظ تحمل وزن با یک بولت کوتاه تفاوتی ندارد ولی در عمل و در شرایط آزمایشگاهی با توجه به آنکه بولت بلند از لایه های نرم تر بیرونی سنگ به لایه های سفت و سخت دل سنگ راه می یابد دارای حد تحمل و توان بالاتری می باشد . در کل نحوه استفاده از بولت بلند یا کوتاه به تجربه شما بستگی دارد . سنگ سخت و محکم گرانیت با خلل و فرج کم می تواند پذیرای بولت کوتاهتری باشد ولی سنگ با کیفیت نامناسب باید بولت با قطر بالا و طول بیشتری را در خود جذب کند تا به شما اطمینان خاطر بدهد . همواره از بولت ها و صفحه پلاکهای استیل ضد زنگ استفاده کنید . جان خود و دوستان خود را با اجناس بی کیفیت موجود در بازار به خطر نیندازید .

اما گاهی اوقات با سنگ نرم و کم استحکامی مواجه می شویم که بولت به خوبی درون آن جای نمی گیرد و احساس امنیت و اطمینان نداریم . در این مواقع می توانیم از میخ استفاده نماییم . باید در این حالت از میخ هایی استفاده کنیم که آنها را با زاویه مناسب در سوراخی که توسط مته ایجاد کرده ایم  وارد نماییم . این میخ ها می تواند بهترین اسلحه شما در این مواقع باشد . کارگذاری این میخ ها مانند شفت ها فقط در یک جهت می باشد به عبارتی دیگر یک نیروی متوسط به سمت بالا می تواند این میخ ها را از جای خود در بیاورد و شما فقط باید از آنها در یک جهت استفاده نمایید. این مساله استفاده از این میخ ها را به جای بولت بسیار خطرناک می نماید . به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از این نوع تکنیک فقط در جهت وارد آوردن نیرو باید از آن استفاده نمایید  . ( در مورد نحوه استفاده از این تکنیک در مطلبی دیگر به توضیح آن می پردازم )

مته هایی که در کیت شما هستند باید تیز و نو باشند . فکر کنید که ممکن است در یک حالت بی تعادلی رولی را بکوبید و آن وقت مته شما کند باشد . چه احساسی به شما دست می دهد ؟

 

نصب یک بولت :

در صورتیکه در یک دیواره گیر افتاده اید و قصد فرود با استفاده از رول کوبی را دارید سعی کنید ابتدا یک قسمت سنگ مناسب و با ریشه محکم را که بتوانید در آن دو رول به فاصله 30 سانتی متر از همدیگر بکوبید . همچنین باید محل این دو رول به دور از ترکهای موجود در سنگ و یا مکان نامناسب برای رول کوبی باشد . در صورتیکه می خواهید یک کارگاه قدیمی تک رول را تقویت کنید باید رول جدید را حداقل در فاصله 20 سانتی از آن بکوبید .

انتخاب سنگ مناسب :

با کوبیدن چند باره چکش به سنگ ، مطمئن شوید که یک سنگ سخت و یکپارچه را انتخاب کرده اید . در صورت پوک بودن و یا لایه ای بودن سنگ ، صدای آن را تشخیص می دهید . در ترک ها و قسمتهای مشکل دار سنگ رول نکوبید و فاصله مجاز برای رول کوبی از لبه های سنگ حداقل 20 سانتی متر می باشد .

در مورد نحوه رول کوبی حتماً قبلاً این کار را با همراهی یک مربی خبره انجام دهید . سعی کنید قطر سوراخ ایجاد شده از ابتدا تا انتها به یک اندازه باشد و جهت ضربه های خود را تغییر ندهید . حتماً باید سوراخ ایجاد شده را تا جایی که می توانید یکدست ایجاد نمایید. از تیوب پلاستیکی جهت خارج کردن خاک سنگ استفاده کنید . هر چقدر مته بیشتر در سوراخ ایجاد شده فرو برود کار شما ساده تر می شود ولی به یاد داشته باشید که تا آخرین لحظه مته را صاف نگاه دارید و هیچگاه وزن دستتان را روی مته استراحت ندهید . سعی کنید طول  سوراخ 5 میل بزرگتر   از طول مورد نظر برای بولت شما باشد . در صورتیکه شما می توانید یک بولت 10 میل را در عرض 15 دقیقه آماده کنید باید به شما تبریک گفت چون از سرعت نسبتاً بالایی برخوردار هستید . زمان نرمال جهت نصب این بولت در سنگ های گرانیتی سخت 30 دقیقه می باشد .

هنگامیکه بولت خود را با چکش به داخل سوراخ ایجاد شده کوبیدید می توانید پیچ آن را سفت کنید . سفت کردن این پیچ باید تا نیروی 15 نیوتن ادامه یابد ( این مقدار در مورد بولت های 10 میل می باشد )  اما چون معمولاً ما در سنگ نوردی آچار ترکمتر نداریم برای احساس یک چنین نیرویی باید از یک آچار با دسته کوتاه استفاده کنید و بولت را سفت کنید . در صورت استفاده از آچار با دسته بلند باید از تعداد کمتری از انگشتان ( مثلاً سفت کردن بولت با استفاده از 2 انگشت ) استفاده نمایید تا معادل همان نیرو اعمال شود . در صورتیکه پیچ را بیش از حد سفت کنید ممکن است عملکرد گوه بولت را دچار مشکل نمایید و در این حالت بولت کارآیی خود را از دست می دهد . هیچگاه یک بولتی که مشکل دار نصب کرده اید به حال خود باقی نگذارید و حتماً آن را از مسیر خارج کنید .

 

/ 2 نظر / 34 بازدید
عامر

عالی بود حمید جان. ممنون

محمد رضا ایزد خواه

سلام . آقا حمید ما منتظریم یعنی یکساله که منتظریم . که عید ما را یک برنامه خوب ببری . التماس سه A