پیمایشی جدید در مجموعه آبشارهای یخی هرنج

مجموعه آبشارهای هرنج ، از سال قبل بود که توجه من رو به خودش جلب کرده بود . محلی که تعداد زیادی آبشار یخی در آنجا متمرکز شده و فعالیت بسیار کمی بر روی آنها انجام شده است . امسال با گرفتن فایل مختصاتی KMZ از محمد حاج ابوالفتح ، مسیر آبشارهای یخی را بر روی google earth  نگاه کردم و پس از چندین بار دیدن نماهای مختلف مسیر ، مسیر رفت و برگشت آن را بر روی گوگل آماده کردم . هدف پیمایش مجموعه ای آبشار در منطقه ای به ارتفاع 300 متر بود . تیم ما متشکل از دکتر رحیمی ، جواد شهرابی ، حامد حواله دار و من ساعت 5 از تهران حرکت خود را آغاز کردیم . ساعت 9 پس از خوردن صبحانه اقدام به پیمایش در دره مورد نظر کردیم . در واقع با وارد شدن به ده هرنج ، از قسمت شمال ده و کنار امامزاده وارد دره ای می شویم که به سمت شمال شرق کشیده شده است . در طول دره با دیدن 1 آبشار دوقلو که هر کدام از آنها تقریباً 15 متر ارتفاع دارند به وجد می آییم . یخ با کیفیت بسیار مناسبی است و نشان از سرمای باثبات درون این دره دارد . در کنار درختان حرکت خود را ادامه داده  و سپس از مسیر رودخانه اصلی جدا شده و با دیدن اولین دره در سمت شمال غرب حرکت خود را درون این دره ادامه می دهیم . با ادامه حرکت در طول این دره و در قسمتی که تقریباً به یک شیب تند خاکی میرسیم اولین آبشار دیده می شود . این آبشار حدود 12 متر و با شیبی حدود 70 تا 80 درجه می باشد . عرض این آبشار حدود 8 متر بوده و آبشاری نسبتاً وسیع برای کارهای تمرینی به شمار می آید . با ادامه مسیر و پیمایشی حدود 38 متر بر روی شیبی تند و یخ زده به آبشار کوتاه بعدی می رسیم . این آبشار حدود 4 متر می باشد که با گذر از آن و پیمایشی حدود 30 متر به آبشار بعدی می رسیم . این آبشار بسیار زیبا با ارتفاع 17 متر که 6 متر آن کاملاً عمودی می باشد و بقیه آن شیب کمتری دارد ما را به پیاده روی بعدی می رساند . در این قسمت با پیمایش حدود 70 متر به آبشار زیبای بعدی میرسیم . این آبشار زیبا که در پشت آن نیز غاری جالب تشکیل شده با ارتفاع تقریبی 20 متر می باشد که تقریباً 8 متر مسیر عمودی و بقیه قسمتها با شیب کمتر و آسان تر می باشد . در ادامه مسیر  به یک آبشار حدود 10 متری می رسیم که این آبشار هم شیبی حدود 70 درجه داشته و  پس از طی آن در یک دهلیز یخ زده می رسیم . از اینجای مسیر به بعد تا قله مسیر شامل آبشارهای کوتاه از 3 تا 10 متر می باشد که بین 70 تا 90 درجه می باشند ولی عموم شیبهای یخی نسبتاً ساده می باشد . در حمایت طناب و بر روی شیب تند با پودر برفی که زیر آن لایه ای یخ زده است پس از برفکوبی سنگین و عبور از آبشارهای باقیمانده به قله ای به نام قلعه می رسیم . ارتفاع این قله 2630 متر می باشد و ارتفاع شروع کار 2300 متر بود . از روی قله از مسیر دیگری که قبلاً با GPS  آماده کرده بودیم خود را مستقیماً به ماشین  می رسانیم .

آبشارهای مسیر در یک نگاه :

شماره آبشار

طول مسیر

درجه سختی

1

12 متر

WI 3

2

5  متر

WI 4

3

17 متر

WI 5

4

25 متر

WI 5

5

15 متر

WI 3

6

3 متر

WI 4

7

10  متر

WI 3

8

5  متر

WI 3

 

مجموع  ارتفاع آبشارها : 102 متر       

مجموع ارتفاعی پیاده روی فنی : 230 متر

درجه مسیر : III WI5

برای دانلود مسیر GPS می توانید از اینجا اقدام کنید . 

آبشار دوقلوی اول دره 

آبشار 1 

 

آبشار 3 

 

آبشار 4

 

آبشار 5

آبشار 6

پیاده روی نفسگیر زیر قله 

 

قله

 

توپوی مسیر و آبشارها 

مسیری که با رنگ آبی مشخص شده مسیری است که ما ندیدیم و به یک  آبشار عمودی حدود 20 متری منتهی می شود که برای پیمایش های بعدی توصیه می شود . 

مسیر دره هنگام بارشهای سنگین ، بهمن گیر می باشد . پیمایش تا پای آبشارها حدود 1 کیلومتر و در شرایط نرمال دره ( برف کم ) حدود 1 ساعت طول می کشد . 

بهترین ماههای پیمایش دی ماه و بهمن ماه توصیه می شود . 

 

فعلاً همین !

/ 9 نظر / 78 بازدید
امین معین

عالی بود..[گل]

محمد روحانی

خسته نباشید ... عالی بود :-)

میرزاعلی قربان زاده

سلام استاد عزیز در گزارش خوب شما اشاره نشده که روستای هرنج کجاست . فکر کنم نزدیک طالقان باشه ، درسته؟

فواد

تبریک میگم ... عالی بود [گل]

مهدی سهیل فرید

بسیار عالی ممنون از گزارش کامل و بدون نقص

پوریا

درود وبلاگ بسیار خوبی دارین خوشحال میشم سری هم ب وبلاگ من بزنین [گل]

بشیر

سلام و خسته نباشید گزارش برنامه های این چنین آدمو به وجد میاره. موفق باشید