ترجمه آزاد از حمید شفقی

به همراه کروکی درجه صعود آبشار یخی نوا

 

درجه بندی ها

یکی از درجه بندی های عمومی مسیرهای یخ نوردی در سالهای اخیر ، سیستم درجه بندی فرانسوی / کانادایی می باشد . این سیستم توسط بسیاری از یخ نوردان استفاده می شود و در مورد بیش از 75 درصد مسیرها در آلپ و کانادا در حال اجرا می باشد . این سیستم از دو قسمت تشکیل شده است . قسمت اول شامل یک حرف یونانی است و قسمت دوم آن یک حرف انگلیسی می باشد مانند II-5 ، اما برای توضیح این درجه بندی به صورت زیر عمل می کنیم  .

عدد اول که به یونانی نوشته شده است شامل فاکتورهای جدیت کار می باشد . فاکتورهایی مانند فاصله آبشار یخی از جاده ، خطراتی مانند بهمن و ریزش سنگ در مسیر دستیابی به آبشار ، سختی فرود در مسیر در این قسمت موثر می باشند . به عنوان مثال "I" می تواند صعود یک آبشار یخی  با یک طول در کنار جاده و "VI" می تواند یک آبشار یخی باشد که برای دسترسی آن نیازمند یک برنامه سنگین آلپاین و درگیری با بهمن و ریزش سنگ و حتی بیواک باشید .

قسمت دوم که به حروف انگلیسی نوشته می شود درجه سختی مسیر صعود آبشار یخی می باشد و به عواملی مانند شیب مسیر ، راحتی در نصب حمایتهای میانی ، درجه سختی کراکس مسیر و عواملی از این قبیل می باشد . به عنوان مثال صعود یک مسیر با درجه "2" فقط به یک تبر نیاز دارد در حالیکه یک مسیر با درجه 7 یک مسیر عمودی و در قسمتهایی کاملاً معلق می باشد که درجه بندی این قسمت بسیار شبیه به درجه بندی های سیستم آمریکایی WI می باشد .

توضیح این درجه بندیها به صورت زیر می باشد :

حروف یونانی :

I : یک صعود کوتاه و نهایتاً با یک طول طناب در نزدیکی جاده که به سادگی در دسترس می باشد . ( در ایران می تواند مدرسه یخ نوردی هملون را در این رتبه جای داد )

II : یک صعود یک یا نهایتاً دو طوله که به سادگی با وسیله نقلیه در دسترس می باشد . خطرات مسیر کم و دسترسی به مسیر نسبتاً ساده می باشد . ( آبشار یخی خور در این درجه بندی قرار می گیرد هر چند که با وجود خطر بهمن دسترسی به این آبشار می تواند در درجه III نیز قرار بگیرد . )

III : یک صعود با چند طول که رسیدن به آن چندین ساعت پیاده روی را می طلبد و یا به صعود با اسکی و یا مهارتهای زمستانی نیازمند می باشد . ممکن است مسیر شامل خطراتی مانند بهمن نیز باشد . بازگشت از مسیر بسیار سخت است و فقط با فرود امکان پذیر می باشد . ارتفاع آبشار در این حالت معمولاً خیلی بالا نیست . ( آبشار یخی نوا می تواند در این درجه بندی جای بگیرد . )   

IV : یک مسیر با چندین طول در ارتفاع بالا که دسترسی به آن نیازمند کوهنوردی زمستانه و کار تکنیکال زمستانه می باشد . در طول مسیر امکان ریزش بهمن و یا ریزش سنگ وجود دارد . فرود از این مسیرها عموماً ساده نیست و به استفاده از بولت یا کارگاههای یخی نیاز دارد .

V : یک صعود بلند در کوهستانی با ارتفاع بالا که چالش های زیادی را تا دستیابی به مسیر آبشار نیازمند است . خطرات کوهستان مانند بهمن و هوای خراب شما را تهدید می کند . فرود از مسیر بسیار دشوار می باشد .

VI : یک مسیر آلپاین در یک کوهستان بلند که فقط تعداد کمی از کوهنوردان توانایی دستیابی به آن را در مدت 1 روز دارند . لجستیک برنامه سنگین و حمل تجهیزات بسیار دشوار است . دوری مسیر ، خطر بهمن ، هوای خراب و سقوط تکه های یخ از خطرات عادی مسیر می باشد .

VII   : این درجه دستیابی به آبشار یخی تا به حال در کانادا صعود نشده است . از نظر سختی 1 درجه سخت تر از حالت قبلی می باشد .

 

درجه بندی سختی مسیر :

این تقسیم بندی به صورت زیر می باشد :

1 : صعود از مسیر یخی . تنها به کرامپون نیاز می باشد .

2 : یک شیب 60 تا 70 درجه که صعود از آن به سادگی امکان پذیر است . در طول مسیر چندین پله وجود دارد . امکان نصب حمایتهای میانی مطمئن و کارگاههای مطمئن وجود دارد . امکان صعود با یک تبر یخ یا کلنگ  وجود دارد .

3 : یخ ضخیم محکم و قرص با شیب 70 تا 80 درجه ، ممکن است صعود آن در برخی قسمتها دشوار باشد ولی معمولاً مناطق استراحت خوبی در طول مسیر وجود دارد و نصب میانی ها و کارگاه بسیار ساده می باشد .با استفاده از دو تبر صعود به راحتی انجام می شود ولی وزن شما بر روی پاهایتان است .  

4 : یخ 75 تا 85 درجه ، یخ از کیفیت خوبی برخوردار است و امکان نصب حمایتهای میانی مطمئن بر روی آن وجود دارد . ( شیب را احساس می کنید ولی هنوز به حالت عمودی نرسیده است . )

5 : شیب 85 تا 90 درجه که امکان نصب حمایت میانی در آن وجود دارد ولی سختی آن نسبت به حالت قبل بیشتر است . ( نیمی از مسیر کاملاً 90 درجه است )

6 : شیب سخت و دشوار برای صعود که محلهای بسیار کمی برای استراحت داشته و حمایت در آن به صورت معلق می باشد . یخ ممکن است از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار نباشد و ممکن است تعدادی از حمایتهای میانی نامطمئن باشند . توانایی صعود نسبتاً بالایی مورد نیاز می باشد .

7 : یک شیب نزدیک به 90 درجه و عمودی که یخ آن بسیار نازک می باشد . امکان نصب حمایت میانی سخت و در برخی مناطق ناممکن می باشد .

کروکی مسیرهای ممکن برای صعود در آبشار یخی نوا و درجه های پیشنهادی

البته من به دلیل کیفیت نامناسب یخ و قندیل آویزان مسیر صورتی را صعود نکردم و فقط بر اساس شکل کلاهک بزرگ و قندیل آویزان حدوداَ  در مورد درجه تخمین زده ام . درجه دقیقتر را کسانی می توانند بدهند که مسیررا صعود کنند .

/ 5 نظر / 43 بازدید
عامر

ممنون حمید جان مطلب خیلی مفیدی بود و بسیار عالی

گل کوه

سلام جناب شفقی خسته نباشید ترجمه مفیدی بود، آیا درجه بندی درای تولینگ میکس (M) محسوب می شود یا درجه بندی خاص دیگری دارد؟

سونیا

درووود بر شما خیلی جالب بود.استفاده کردم. ممنون از انتقال تجارب علمی و...

سونیا

درووود بر شما خیلی جالب بود.استفاده کردم. ممنون از انتقال تجارب علمی و...