شرایط اخذ مربیگری در انگلستان

ترجمه ای از : حمید شفقی

نحوه اخذ مدرک مربیگری  سنگنوردی و یخ نوردی در انگلستان

موسسه آموزش مربیان انگلستان : AMI = Association of Mountaineering Instructor

در انگلستان موسسه MLTUK (Mountain Leader Training UK http://www.mltuk.org/index.html) ، مسئولیت صدور کلیه گواهینامه های مربوط به مربیگری سنگنوردی را در اختیار دارد .

1 . Climbing Wall Award : یک گواهینامه ساده برای کار کردن در دیواره های سنگنوردی می باشد .

2 . Single Pitch Award  : یک گواهینامه جهت آموزش افراد برای صعود قرقره و نهایتاً با بلندی یک طول طناب می باشد .

3. Mountain Instructor Award  : مربیان فارغ التحصیل در این حالت می توانند در تمامی حالتهای سنگنوردی و در کوهستان ، سنگنوردی را تدریس کنند . ممنوعیت برای این افراد حضور در مناطق برفی می باشد . پیش نیاز برای این افراد داشتن مدرک Mountain Leader می باشد . مدرک MIA در تعدادی از کشورهای اروپایی نیز معتبر می باشد .

4. Mountain Instructor Certificate : افرادی که موفق به اخذ این درجه بشوند می توانند تمام آموزشهای مربوط به صعود را در فصل تابستان و زمستان انجام دهند . این مدرک برای کسانی می باشد که هم قصد دارند آموزش سنگنوردی و هم آموزش یخ نوردی را به شاگردان خود بدهند .

5. British Mountain Guide  : یک مدرک مربوط به فدراسیون کوهنوردی انگلستان می باشد که به شما اجازه می دهد در کلیه زمینه های کوهنوردی ، صعود و اسکی در تعداد زیادی از کشورهای دنیا به عنوان مربی به رسمیت شناخته شوید .

گرفتن مدارک بالا می تواند از دوره های چند روزه تا دوره های چند ساله طول بکشد .

 

گرفتن مدارک MIA و MIC در انگلستان مدت زمان زیادی را می طلبد . مدرک MIA برای آموزش صعود در شرایط تابستانه و مدرک MIC برای آموزش صعود یخ نوردی و شرایط زمستانه می باشد .

  • 12 ماه سابقه کوهنوردی
  • سپس شما می توانید در MLTUK ثبت نام کنید و بعد از آن باید 20 کوه مورد نظر را صعود نمایید .
  • سپس می توانید در دوره Mountain Leader Training Course به مدت 6 روز شرکت نمایید .
  • بعد از این دوره باید در یک بازه زمانی 12 ماهه به تمرین موارد آموزش داده شده بپردازید از جمله صعود 20 قله در شرایط سخت و حداقل داشتن 8 شب مانی در کوهستان وحشی
  • کسب مدرک کمکهای اولیه
  • شرکت در یک دوره 1 هفته ای با موضوعات : مدیریت گروه ، ناوبری ( شامل دو شب فعالیت ناوبری و جهت یابی ) ، نحوه دسترسی به موقعیت خاص و شرایط خاص کوهستان و محیط ، عبور از شیبهای کوهستانی ، موارد ضروری استفاده از طناب ، خطرات آب ، فرآیندهای ضروری ، مهارتهای اکسپدیشن ، تجهیزات و هواشناسی می باشد .
  • بعد از گذراندن این دوره ها یک بازه زمانی 2 ساله برای تمرین موارد فوق شامل 40 روز حضور در کوهستان ، 6 روز تمرینی و 5 روز و 2 شب ارزیابی می باشد  .

در این مرحله می توانید مدرک MIA را دریافت کنید ولی قبل از آن باید دوره های زیر را به عنوان پیش نیاز بگذرانید :

حضور به عنوان راهنمای کوهستان در 20 برنامه کوهنوردی

داشتن سابقه صعود حداقل 30 مسیر در نواحی مختلف انگلستان ( کوهها و صخره های ساحلی ) با حداقل درجه 4c به صورت سرطناب

ثبت نام برای دوره MIA

 

در صورتیکه شما یک سنگنورد با درجه صعود مناسب هستید می توانید پس از گذشت 1 سال از این مدارک برای MIA اقدام کنید و در صورتیکه توانایی صعودتان پایین تر است باید 2 سال صبر کنید .

باقی مراحل کار به صورت زیر می باشد :

شرکت در دوره 9 روزه MIA

شرکت به عنوان راهنمای کوهستان در حداقل 20 برنامه با اعضایی با توان متوسط

آموزش 20 روز سنگنوردی به شاگردان

کامل کردن صعود 20 مسیر چند طوله با درجه حداقل 4c در مناطق مختلف انگلستان

داشتن گواهینامه معتبر کمکهای اولیه

داشتن اطلاعات کافی در مورد تاریخچه کوهنوردی انگلستان و مناطق کوهنوردی و سنگنوردی

تا اینجا برای شما بین 4 تا 5 سال طول می کشد که این زمان شامل 80 روز پیاده روی در کوهستان ، 50 صعود سنگنوردی چند طوله با درجه حداقل 4c ، 40 روز کار به عنوان راهنمای کوهستان ، 20 روز آموزش شاگردان ، 40 روز کوهنوردی شخصی و ...

در صورتیکه شما قص دارید مدرک MIC را نیز دریافت کنید باید 4 سال دیگر به همین منوال در زمینه یخ نوردی فعالیت داشته باشید ...

این یک کار خوب است پس ارزشش رو دارد ...

 

 

Rock Climbing Instructor -

Training and Qualifications in the UK

 

 

 

/ 5 نظر / 192 بازدید
اکرم خدابخشی

خسته نباشید اطلاعات خوبی در دسترس قرار دادید . ممنون

علی پارسایی

سلام بسیار ممنون از مطلب خوبت می شه با اجازه چند نکته تکمیلی اضافه کنم: 1- آدرس سایت Mountain leader چند ماهی است که عوض شده http://www.mountain-training.org/ قبل از این یعنی تا چند ماه پیش بنا به محل زندگی باید در یکی از ارکان های محلی انگلند - ولز - اسکاتلند و یا ایرلند شمالی در زمینه Mountain Leader ثبت نام می کردی. تشکیلات Moutain Training یصورت یک جا و متمرکز تمامی این موارد و کارهای ثبت نام را انجام می دهد. و رکورد همه مربیان را در خودش دارد. بنوعی تشکیلات صنفی مربیان است. در توضیح دوره های دوره بسیار مهم Mountain leader که در قسمت تابستان و زمستان است و طی کردن آن حد اقل دو سال طول می کشد را از قلم انداختی. دوره CWA برای آموزش صعود های قرقره ای و فرود در داخل سالن و سازه های مصنوعی است. دوره CWLA برای آموزش صعود های سرطتاب خل سالن و سازه های مربوطه است. بیش از 850درصد مناطق سنگتوردی بریتانیا ارتقاعی کمتر از یک طول طناب دارند. دوره SPA برای آموزش سنگتوردی - با حمایت از بالا- و فرود در این مناطق است. شما وقتی در هر دوره ای ثیت نام می کنید برایتان یک دفترچه ثبت فعالیت توسط Mountain Training ارس

امین معین

سلام حمید عزیز سپاس از نظر لطفت.. و تشکر بخاطر مطلب زیبات...

فیس کوه

همیشه در اوج باشید ضمنن بحث داغ تعلیق انجمن کوهنوردی ایران در فیس کوه از شما بعنوان یک صاحب نظر دعوت می شود در این بحث شرکت کنید.

ابوالفضل نصر

سلام آقای شفقی.هرچقدر با قطب نما و جی پی اس دنبالت میگردم نقطه ای ازت یافت نمیکنند.[چشمک] امیدوارم هرجا که هستی فقط سلامت باشی بقیش پیشکش.[گل]